Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tajemství lékáren, kde zapomenete na nemoci už kvůli jejich vzhledu

Lékárna jako instituce, obchod, kde se prodávají léčivé prostředky, vznikla poměrně nedávno, až ve čtrnáctém století. Do té doby se nemocní obraceli na bylinkáře nebo babky kořenářky, někdy také kováře, kteří zároveň zastupovali zubaře.
Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks

Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks | foto: Martin Veselý

Kdo se vyznal v léčivých látkách, ať už rostlinného nebo živočišného původu, patřil k velmi váženým odborníkům, jejichž neobvyklé znalosti měly navíc příchuť tajemna a exotiky. Tomu odpovídal i luxusní interiér lékáren, zvlášť od sedmnáctého století, kdy vzniklo mnoho městských i klášterních lékáren, často v hospitálech řádu milosrdných bratří.

Doma DNES

V těch, které vznikaly jako součást klášterního areálu, se většinou výzdoby ujali stejní umělci, takže je zvlášť působivá a bohatá. Využívat služeb lékárníka si však nemohl dlouho dovolit každý člověk, byla to luxusní záležitost, což dával dostatečně najevo i honosný interiér z ušlechtilých materiálů.

Některé zvlášť cenné se zachovaly do současnosti a je zajímavé porovnat je s trendy jednadvacátého století, kdy místo ušlechtilých dřev a zdobných maleb přichází ke slovu minimalismus, bílá barva a osvětlení pomocí LED pásků.

Nejstarší lékárna U Milosrdných bratří, Brno

Zatímco lékárna v Kuksu je již čistě muzejní záležitostí, tu brněnskou Konvent Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří v Brně stále provozuje. Řád se vždy zaměřoval na péči o nemocné, jejíž součástí byla i příprava léků, bylinných likérů, čajů a různých zdravotních potřeb.

Lékárna je přímo začleněná do budovy kláštera, takže i na ni vypracoval stavební plány František Grim, syn slavného brněnského architekta Mořice Grima.

Dodávala léky do klášterní nemocnice, kde se léčili například ranění z bitvy u Slavkova. Příznačné bylo, že bratři nejdřív vybudovali objekt nemocnice, pak teprve přistoupili ke stavbě kostela a dalších budov. Konvent včetně lékárny i kostel prošly na přelomu nového tisíciletí rozsáhlou rekonstrukcí.

Nenechte si ujít: V areálu kláštera byl obnoven i starý nemocniční sál pro osmdesát pacientů, kde se dnes konají koncerty a kulturní akce. Osm metrů vysoká klenba sálu dává prostoru jedinečnou akustiku.

Historická nemocniční lékárna, Letovice

Nádherná lékárna, kterou vybudovali milosrdní bratři, dnes slouží jako reprezentační a jednací místnost nemocnice a zároveň lékařská knihovna. Prohlídky jsou proto možné jen po předchozí telefonické dohodě.

Lékárna je umístěna přímo v přízemí hlavní budovy letovické nemocnice a sousedí s kanceláří ředitele. Velmi působivý prostor prošel pečlivou obnovou, jak vestavěné lékárenské skříně s policemi a téměř třemi stovkami zásuvek, tak výmalba stropu a stěn v rokokovém stylu.

Historická nemocniční lékárna v Letovicích

Jejich autorem byl zřejmě člen řádu, talentovaný Jan Cimbál, který se zaměřil na scény vyjadřující poslání řádu, tedy uzdravování nemocných, službu nemocným a pomoc bližním.

Nenechte si ujít: Na stropě lékárny se vznášejí andílci, kteří mají symbolizovat například čtyři roční doby, tři druhy počasí (déšť a bouřku představuje andílek sedící na temném mraku, který tluče do hmoždíře) nebo přírodní živly – například alegorii vzduchu poznáte podle andílka s vějířem a holubicí. Ostatní už určitě zvládnete určit sami.

Barokní lékárna brněnských alžbětinek, Brno

Expozice Muzea města Brna na hradě Špilberk nabízí návštěvu pozdně barokní lékárny řádu alžbětinek, který ve městě vybudoval klášterní špitál s lékárnou. Její zařízení město odkoupilo od řádu, který stále bojoval s finančním zajištěním, pro své muzeum již roku 1908. Vysoké regály mají ve spodní části zásuvky a horní otevřené či prosklené police zdobí rozestavěné lékárnické nádoby. Uzavíratelná skříň na léky je zdobená řezbami a sochami tradičních křesťanských patronů lékařů a lékárníků, světců Kosmy a Damiána.

Tajemná Lékárna U Bílého jednorožce, Klatovy

V letní turistické sezoně lze na klatovském náměstí jen pár kroků od proslulých katakomb navštívit další dochovanou historickou lékárnu. V roce 1639 si tu pořídil dům lékárník Tobiáš Stilling, později ji převzal řád jezuitů.

Název má podle bílého rohu mořského narvala, dodnes zavěšeného v interiéru nad vchodem. Býval považován za roh bájného jednorožce a používal se na výrobu mastí a prášků. Zařízení lékárny včetně lékárnického stolu (táry) pochází z roku 1773 a vyhovovalo provozu až do roku 1966, kdy zde byla upravena expozice místního vlastivědného muzea.

Lékárna U Bílého jednorožce, Klatovy

Bohatá vyřezávaná výzdoba ve stylu bavorského baroka je nesmírně působivá i dnes, regály s vinutými sloupy stále zaplňují nádobky na léky z různých materiálů.

Nenechte si ujít: Sousedící laboratorium neboli přípravna léků skrývá celoevropský unikát, kterým je zachovaná třístupňová lékárenská pec na sušení bylin. Dále je zde k vidění třeba zařízení na míchání mastí nebo destilační aparát.

Stylová Adamova lékárna, Praha

Stavba pětipatrového nájemního domu na Václavském náměstí z let 1911–1913 měla od počátku v zadání obsáhnout v přízemí lékárnu. Ta je dodnes funkční a vybavená původními majestátními regály s intarziemi.

Výklenky zdobí výjevy na keramických kachlích ve tvaru mís s ovocem. Ve stylu art deco celý dům i s lékárnou navrhl až v pozdější době doceněný architekt Emil Králíček, jehož dílem je i hotel Zlatá husa nebo palác Diamant ve Spálené.

Nenechte si ujít: Budova Adamovy lékárny prostupuje až na Jungmannovo náměstí, kde ji doplňuje kubistická lucerna, dobře známá z turistických průvodců. Její autorství bylo Emilu Králíčkovi připsáno teprve poměrně nedávno.

Muzejní lékárna U Granátového jablka, Kuks

František Antonín Špork byl mimořádnou osobností barokní doby, mimo jiné mu vděčíme i za to, že dnes u nás existuje druhá nejstarší zachovaná lékárna ve střední Evropě. Rozhodl se totiž založit v Kuksu nedaleko od své rezidence a lázní (obě stavby se do dnešních dnů nedochovaly) domov pro přestárlé válečné veterány.

Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks

Zprovoznění hospitálu se sám již nedožil, ale jeho dcera dílo dokončila a pozvala řád milosrdných bratří, aby se ujal jeho provozování. Hned prvním krokem nového převora bylo v roce 1743 zřízení lékárny. Dostala název U Granátového jablka, podle symbolu znovuzrození. Zároveň bratři založili bylinkovou zahradu, která lékárnu zásobovala.

Hospitál fungoval až do roku 1938, kdy bratři i s obyvateli hospitálu, o které pečovali, museli odejít. Další vývoj celému objektu dlouhodobě nepřál, až po zásadní renovaci se roku 2015 opět lékárna odhalila návštěvníkům. Vedle nádherně řemeslně provedeného vybavení lze žasnout i nad obsahem lékárnických nádob v policích, takzvaných stojatek. Byla v nich třeba dračí krev, španělské mušky, račí oči nebo prášek z lebky oběšence.

Nenechte si ujít: Zdejší velmi zajímavá a interaktivní expozice Českého farmaceutického muzea s názvem Kouzlo apatyky představuje vývoj lékáren od baroka do dvacátého století. Návštěvník si může vyzkoušet práci lékárníka, třeba vyrobit vlastní tablety nebo rozmělňovat léčiva v třence.

Lékárna U Milosrdných bratří, Brno

Moderní lékárna Korunka Veveří, Brno

Síť lékáren s názvem Korunka reprezentuje podobu lékárny podle představ zákazníků jednadvacátého století. Na klienty má působit přátelsky, ale i profesionálně, zároveň však má personálu umožnit rychlou, efektivní obsluhu. V roce 2015 vznikla jako pilotní projekt celé sítě právě brněnská pobočka.

Jsou na ní jasně zřetelné všechny klíčové prvky konceptu, který si připravila firma Adam Ruibr Architects pro celou síť: přehledná dispozice, vhodné osvětlení, vzdušné uspořádání. Důležitým aspektem je potisk s motivem trávy na regálech a tárách. K novým prvkům patří dvojice křesílek pro posezení nebo malý dětský koutek. Jako základní barva je zvolena bílá, která evokuje čistotu. Bílé jsou regály a táry z lamina, dále také stěny a strop.

Nenechte si ujít: Velmi aktuálním prvkem je použití LED pásků zafrézovaných v podlaze, na regálech a na kruhových podhledech. Jejich barevnost lze měnit (viz galerie).

Autor:
  • Nejčtenější

Byt na Vinohradech si zařídili ve stylu urban jungle. Rostliny mají všude

17. května 2024

Prvorepublikový byt se pod rukama majitelů a architektky změnil v mladistvou oázu plnou zeleně,...

Čech si na Zélandu koupil dodávku a přestavěl ji na bydlení. Hodně ušetřil

16. května 2024

Obytná dodávka je na Novém Zélandu téměř nutností, pokud chcete vidět všechny krásy ostrovů. „Do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused nainstaloval na chodby kamery. Nikoho se neptal a teď šmíruje

17. května 2024

Premium Soused nainstaloval do společných prostor bytového domu tři kamery se záznamem celého prostoru. Na...

SuperStar Záhorovský pořídil rodině dům v Pardubicích. Sám opravuje, co se dá

15. května 2024

Většina lidí si Juliána Záhorovského vybaví jako účastníka legendární první řady pěvecké reality...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Garsonku s děsivým půdorysem skvěle vyřešil nábytek na míru a sklopná postel

19. května 2024

Dnešní úspěšné ženy už mívají co se týče bydlení jiné priority než jejich matky, či dokonce...

Loft s modernismem první republiky nabízí rovnou i pohled do garáže

20. května 2024

Bydlení v loftu pro světoběžníka? Vlastně ideální řešení, protože může „putovat“ interiérem v...

Zlín má konečně nové tržiště Pod Kaštany. Nezměnilo se od roku 1973

20. května 2024

Součástí centra města Zlína bylo dlouhá léta tržiště Pod Kaštany, které už naléhavě potřebovalo...

Garsonku s děsivým půdorysem skvěle vyřešil nábytek na míru a sklopná postel

19. května 2024

Dnešní úspěšné ženy už mívají co se týče bydlení jiné priority než jejich matky, či dokonce...

Rezidence prezidenta i vila Karla Čapka. Open House Praha otevírá 115 skvostů

18. května 2024

Open House Praha zve již podesáté k poznávání hlavního města a odhalování jeho skrytých...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...