Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tajemství lékáren, kde zapomenete na nemoci už kvůli jejich vzhledu

Lékárna jako instituce, obchod, kde se prodávají léčivé prostředky, vznikla poměrně nedávno, až ve čtrnáctém století. Do té doby se nemocní obraceli na bylinkáře nebo babky kořenářky, někdy také kováře, kteří zároveň zastupovali zubaře.
Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks

Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks | foto: Martin Veselý

Kdo se vyznal v léčivých látkách, ať už rostlinného nebo živočišného původu, patřil k velmi váženým odborníkům, jejichž neobvyklé znalosti měly navíc příchuť tajemna a exotiky. Tomu odpovídal i luxusní interiér lékáren, zvlášť od sedmnáctého století, kdy vzniklo mnoho městských i klášterních lékáren, často v hospitálech řádu milosrdných bratří.

Doma DNES

V těch, které vznikaly jako součást klášterního areálu, se většinou výzdoby ujali stejní umělci, takže je zvlášť působivá a bohatá. Využívat služeb lékárníka si však nemohl dlouho dovolit každý člověk, byla to luxusní záležitost, což dával dostatečně najevo i honosný interiér z ušlechtilých materiálů.

Některé zvlášť cenné se zachovaly do současnosti a je zajímavé porovnat je s trendy jednadvacátého století, kdy místo ušlechtilých dřev a zdobných maleb přichází ke slovu minimalismus, bílá barva a osvětlení pomocí LED pásků.

Nejstarší lékárna U Milosrdných bratří, Brno

Zatímco lékárna v Kuksu je již čistě muzejní záležitostí, tu brněnskou Konvent Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří v Brně stále provozuje. Řád se vždy zaměřoval na péči o nemocné, jejíž součástí byla i příprava léků, bylinných likérů, čajů a různých zdravotních potřeb.

Lékárna je přímo začleněná do budovy kláštera, takže i na ni vypracoval stavební plány František Grim, syn slavného brněnského architekta Mořice Grima.

Dodávala léky do klášterní nemocnice, kde se léčili například ranění z bitvy u Slavkova. Příznačné bylo, že bratři nejdřív vybudovali objekt nemocnice, pak teprve přistoupili ke stavbě kostela a dalších budov. Konvent včetně lékárny i kostel prošly na přelomu nového tisíciletí rozsáhlou rekonstrukcí.

Nenechte si ujít: V areálu kláštera byl obnoven i starý nemocniční sál pro osmdesát pacientů, kde se dnes konají koncerty a kulturní akce. Osm metrů vysoká klenba sálu dává prostoru jedinečnou akustiku.

Historická nemocniční lékárna, Letovice

Nádherná lékárna, kterou vybudovali milosrdní bratři, dnes slouží jako reprezentační a jednací místnost nemocnice a zároveň lékařská knihovna. Prohlídky jsou proto možné jen po předchozí telefonické dohodě.

Lékárna je umístěna přímo v přízemí hlavní budovy letovické nemocnice a sousedí s kanceláří ředitele. Velmi působivý prostor prošel pečlivou obnovou, jak vestavěné lékárenské skříně s policemi a téměř třemi stovkami zásuvek, tak výmalba stropu a stěn v rokokovém stylu.

Historická nemocniční lékárna v Letovicích

Jejich autorem byl zřejmě člen řádu, talentovaný Jan Cimbál, který se zaměřil na scény vyjadřující poslání řádu, tedy uzdravování nemocných, službu nemocným a pomoc bližním.

Nenechte si ujít: Na stropě lékárny se vznášejí andílci, kteří mají symbolizovat například čtyři roční doby, tři druhy počasí (déšť a bouřku představuje andílek sedící na temném mraku, který tluče do hmoždíře) nebo přírodní živly – například alegorii vzduchu poznáte podle andílka s vějířem a holubicí. Ostatní už určitě zvládnete určit sami.

Barokní lékárna brněnských alžbětinek, Brno

Expozice Muzea města Brna na hradě Špilberk nabízí návštěvu pozdně barokní lékárny řádu alžbětinek, který ve městě vybudoval klášterní špitál s lékárnou. Její zařízení město odkoupilo od řádu, který stále bojoval s finančním zajištěním, pro své muzeum již roku 1908. Vysoké regály mají ve spodní části zásuvky a horní otevřené či prosklené police zdobí rozestavěné lékárnické nádoby. Uzavíratelná skříň na léky je zdobená řezbami a sochami tradičních křesťanských patronů lékařů a lékárníků, světců Kosmy a Damiána.

Tajemná Lékárna U Bílého jednorožce, Klatovy

V letní turistické sezoně lze na klatovském náměstí jen pár kroků od proslulých katakomb navštívit další dochovanou historickou lékárnu. V roce 1639 si tu pořídil dům lékárník Tobiáš Stilling, později ji převzal řád jezuitů.

Název má podle bílého rohu mořského narvala, dodnes zavěšeného v interiéru nad vchodem. Býval považován za roh bájného jednorožce a používal se na výrobu mastí a prášků. Zařízení lékárny včetně lékárnického stolu (táry) pochází z roku 1773 a vyhovovalo provozu až do roku 1966, kdy zde byla upravena expozice místního vlastivědného muzea.

Lékárna U Bílého jednorožce, Klatovy

Bohatá vyřezávaná výzdoba ve stylu bavorského baroka je nesmírně působivá i dnes, regály s vinutými sloupy stále zaplňují nádobky na léky z různých materiálů.

Nenechte si ujít: Sousedící laboratorium neboli přípravna léků skrývá celoevropský unikát, kterým je zachovaná třístupňová lékárenská pec na sušení bylin. Dále je zde k vidění třeba zařízení na míchání mastí nebo destilační aparát.

Stylová Adamova lékárna, Praha

Stavba pětipatrového nájemního domu na Václavském náměstí z let 1911–1913 měla od počátku v zadání obsáhnout v přízemí lékárnu. Ta je dodnes funkční a vybavená původními majestátními regály s intarziemi.

Výklenky zdobí výjevy na keramických kachlích ve tvaru mís s ovocem. Ve stylu art deco celý dům i s lékárnou navrhl až v pozdější době doceněný architekt Emil Králíček, jehož dílem je i hotel Zlatá husa nebo palác Diamant ve Spálené.

Nenechte si ujít: Budova Adamovy lékárny prostupuje až na Jungmannovo náměstí, kde ji doplňuje kubistická lucerna, dobře známá z turistických průvodců. Její autorství bylo Emilu Králíčkovi připsáno teprve poměrně nedávno.

Muzejní lékárna U Granátového jablka, Kuks

František Antonín Špork byl mimořádnou osobností barokní doby, mimo jiné mu vděčíme i za to, že dnes u nás existuje druhá nejstarší zachovaná lékárna ve střední Evropě. Rozhodl se totiž založit v Kuksu nedaleko od své rezidence a lázní (obě stavby se do dnešních dnů nedochovaly) domov pro přestárlé válečné veterány.

Muzejní Lékárna U Granátového jablka, Kuks

Zprovoznění hospitálu se sám již nedožil, ale jeho dcera dílo dokončila a pozvala řád milosrdných bratří, aby se ujal jeho provozování. Hned prvním krokem nového převora bylo v roce 1743 zřízení lékárny. Dostala název U Granátového jablka, podle symbolu znovuzrození. Zároveň bratři založili bylinkovou zahradu, která lékárnu zásobovala.

Hospitál fungoval až do roku 1938, kdy bratři i s obyvateli hospitálu, o které pečovali, museli odejít. Další vývoj celému objektu dlouhodobě nepřál, až po zásadní renovaci se roku 2015 opět lékárna odhalila návštěvníkům. Vedle nádherně řemeslně provedeného vybavení lze žasnout i nad obsahem lékárnických nádob v policích, takzvaných stojatek. Byla v nich třeba dračí krev, španělské mušky, račí oči nebo prášek z lebky oběšence.

Nenechte si ujít: Zdejší velmi zajímavá a interaktivní expozice Českého farmaceutického muzea s názvem Kouzlo apatyky představuje vývoj lékáren od baroka do dvacátého století. Návštěvník si může vyzkoušet práci lékárníka, třeba vyrobit vlastní tablety nebo rozmělňovat léčiva v třence.

Lékárna U Milosrdných bratří, Brno

Moderní lékárna Korunka Veveří, Brno

Síť lékáren s názvem Korunka reprezentuje podobu lékárny podle představ zákazníků jednadvacátého století. Na klienty má působit přátelsky, ale i profesionálně, zároveň však má personálu umožnit rychlou, efektivní obsluhu. V roce 2015 vznikla jako pilotní projekt celé sítě právě brněnská pobočka.

Jsou na ní jasně zřetelné všechny klíčové prvky konceptu, který si připravila firma Adam Ruibr Architects pro celou síť: přehledná dispozice, vhodné osvětlení, vzdušné uspořádání. Důležitým aspektem je potisk s motivem trávy na regálech a tárách. K novým prvkům patří dvojice křesílek pro posezení nebo malý dětský koutek. Jako základní barva je zvolena bílá, která evokuje čistotu. Bílé jsou regály a táry z lamina, dále také stěny a strop.

Nenechte si ujít: Velmi aktuálním prvkem je použití LED pásků zafrézovaných v podlaze, na regálech a na kruhových podhledech. Jejich barevnost lze měnit (viz galerie).

Autor:
  • Nejčtenější

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...