Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

První na světě. Samonosný dům ze slámy si postavili na Slovensku

  1:00
Na začátku zaúřadovala náhoda. Originální kupolovitá stavba ze slámy měla být kavárničkou v Portugalsku. Úředníci ji však neschválili a projekt se ocitl na Slovensku. Zde si jej architektonické studio Createrra přeměnilo na své sídlo.

Autorem stavby je německý architekt a emeritní profesor univerzity v Kasselu Gernot Minke. Portugalští byrokrati výstavbu zcela neobvyklé budovy nepovolili. Obrátil se proto na své slovenské přátele architekty Bjorna a Zuzanu Kierulfovy.

Architekti a jejich sídlo

Ze zamýšlené kavárny se měla stavba v projektu přeměnit v nové kanceláře. Kierulfovi nadšeně souhlasili, a tak se z dvojice architektů rázem stali investoři.

Minke za pomoci speciálního počítačového programu vypočítal přesné rozměry slaměných tvárnic, které měly hmotnost 120 kg/m³ a které se dokonale podle vzoru nařezaly a pospojovaly. Vznikl tak první samonosný dům ze slámy na světě.

Jedinečná stavba v malé vesnici Hrubý Šúr nedaleko Sence na jihozápadě Slovenska má osm kleneb a uprostřed kupoli s průměrem šest metrů.

Její perfektní pevnost by měla odolat dokonce i zemětřesení. Stavba vyžaduje minimální vytápění. Sláma je totiž nejen nosná, ale má i vynikající izolační vlastnosti.

Kde je toaleta?

"Toaleta je momentálně umístěná ve vedlejší budově, která nám také patří. Do budoucna plánujeme postavit ekologický záchod (bez vody) vedle slaměného domu. To bude náš další zajímavý projekt."

Bjorn Kierulf

To si majitelé již ověřili, dům má za sebou dvě zimy. Stavět se začalo v srpnu 2010 a celá stavba trvala asi devět týdnů. Další čas strávili majitelé dokončovacími pracemi.

Lisované slaměné balíky jsou uvnitř i vně omítnuté hlínou. Právě hlína zvyšuje ochranu před požáry. Hliněné omítky jsou v interiéru jemné a dekorativní. V exteriéru byla hliněná omítka zaizolována, pokryta geotextilií a na ni navezena místní půda, kde pomalu roste zelená střecha. Hliněné jsou i podlahy, které majitelé ošetřili nátěrem a olejovým voskem.

Náklady na stavbu jsou téměř nevyčíslitelné. Investoři k celému projektu přistoupili alternativně a kupoli vybudovali svépomocí. Na stavbu pozvali i své přátele a kolegy architekty z Litvy, Kanady, Portugalska a dalších devíti zemí, kteří jim na pracovních workshopech pomohli dílo vytvořit.

V domě o rozloze 65 metrů čtverečních sídlí architektonické studio Createrra, které se specializuje na stavbu pasivních domů.

V domě o rozloze 65 metrů čtverečních sídlí architektonické studio Createrra, které se specializuje na energeticky pasivní domy. Každý jednotlivý výklenek má vlastní funkci.

V první je vstupní zádveří, na které navazuje klenba s kuchyňkou. V dalších klenbách jsou pracovní místa, orientovaná do všech světových stran. Uprostřed je společný funkční prostor.

Interiér studia je zařízen čistě a jednoduše běžným nábytkem IKEA. Přesto si zaměstnanci kanceláře nemohou práci v kupoli vynachválit. "Mít sám pro sebe celé jedno kruhové okno s výhledem je prostě k nezaplacení," říká mladý architekt Daniel Marinica. Pochvaluje si také dřevěný věnec, který vede po celém obvodu kupole a je příjemným zdrojem čerstvého vzduchu v jednotlivých klenutých kójích. Dřevěný věnec je dutý a proudí jím čerstvý vzduch.  

Dům má před sebou už třetí zimu.

Ani po dvou letech intenzivního obývání kanceláří by nic neměnili. "Stavba se povedla přesně podle našich představ. Kdybychom měli stavět znovu, neměnili bychom téměř nic, snad jen Bjorn by byl pro ještě větší využití pěnového skla a mohutnějších slaměných tvárnic, aby byl výsledek ještě dokonalejší," směje se Marinica.

Důkazem mimořádně vydařeného výsledku je i to, že se dokonce objevují i zájemci, kteří by si přáli v podobném kupolovém domě ze slámy bydlet. Určitě by nechybovali. Slaměný dům totiž má všechny předpoklady vydržet desítky až stovky let v nezměněné podobě.

Autor: , pro iDNES.cz
Témata: IKEA, Zemětřesení
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....