Oblast „Silicon Beach“, které se tak přezdívá kvůli novým správním budovám technologických gigantů, jako jsou Microsoft, YouTube, Yahoo, Facebook, Google, Electronics Arts a dalších, se stala protipólem sanfranciského „Silicon Valley“.
Rozrůstající se výstavba zde plánuje nejenom pracovní příležitosti pro zdatné vývojáře nových technologií, ale také pohodlné bydlení pro jejich rodiny. S tím, jak digitální zábava vzrůstá, je blízkost studií Hollywoodu důležitější než kdy předtím.
A tak vznikla nová kolekce řadových domů, pro něž byl hlavní inspirací člen uměleckého hnutí De Stijl a zakladatel neoplasticismu, Pieter Cornelis Mondriaan, od roku 1912 zvaný jako Piet Mondrian.
Už samo místo, kde domy stojí, má zajímavý původ. Vlastnil je excentrický letec, průmyslník, filmový producent, režisér a jeden z nejbohatších lidí na světě, Howard Hughes. Proslavil se řadou rychlostních leteckých rekordů i výrobou tehdy největšího letadla na světě H-4 Hercules. Produkoval a režíroval filmové hity své doby jako Hell ́s Angels, Scarface a The Outlaw. Byl také majitelem letecké společnosti Trans World Airlines.
Po dlouholetých právních sporech se zde nakonec začalo stavět. Dnes jde o soběstačnou část města na pobřeží Pacifiku zatím jen s 6,5 tisíci obyvateli (v budoucnu až 50 tisíci).
Unikátní řadové domy
Řada 16 nových domů od studia Van Tilburg, Banvard a Soderbergh je naprosto unikátní. Dynamický exteriér řadových domků Mondrian spojuje bílou omítku exteriérů s černými rámy oken a dveří v geometrických tvarech a základních barvách červené, žluté a modré.
Vchod má výšku více než dva a půl metru. Každý dům o rozměrech nejméně 250 čtverečních metrů má tři nebo čtyři ložnice, stejný počet koupelen, obývací pokoj a kuchyň s jídelnou. Stěny pokojů jsou vymalovány v tmavých barvách, některé mají i tapety. Z balkonů je výhled na opravený pobřežní potok, oceán a nedaleké terasy uklidňujících zahrad.
Konstrukce je klasická ze dřeva, tak jak vyžadují zdejší bezpečnostní předpisy kvůli častým zemětřesením. V sádrokartonových stěnách je uložena tepelná izolace, elektrické a instalatérské rozvody.
Rozlehlý architektonický plán rozděluje dům do tří podlaží, které mají neobvykle vysoké, až čtyřmetrové stropy a množství oken nabízejících přirozené osvětlení po celý den.
V ložnicích najdete celoplošné koberce, ve společenských místnostech parkety z masivního dřeva, v koupelnách mramorové dlaždice. Domy jsou vybaveny úsporným vytápěním a klimatizací, rozvody a přípojkami na DSL a satelitní televizi.
„Gurmánské centrum“ má vstup z chodby vedoucí přímo z garáže. Je vybavené profesionálním kuchyňským zařízením GE Profile a Monogram v nerezové úpravě. Granitový pult na přípravu jídla se nabízí v několika barvách, aby odpovídal vkusu majitelů a ladil s jejich nábytkem. Skříňky a příborníky na nádobí, hrnce a ostatní potřeby byly dovezeny z Itálie.
Koupelna pro majitele má stěny obložené 24 × 24 cm velkými mramorovými obkladačkami a kromě sprchového koutu je vybavena i vanou s masážními tryskami. Jsou tady dvě umyvadla, jak je zdejší módou, pro muže a ženu zvlášť. Součástí je privátní záchod oddělený polopříčkou.
Sociální zařízení v dalších koupelnách je také nadstandardní. Velká šatna vedle hlavní ložnice pak nahrazuje skříně ve stylu walk in closet (průchozích skříní).
Součástí domu je garáž pro dvě auta s vlastním vchodem. Cena obydlí podle požadavků na vybavení a použité materiály začíná na dvou milionech dolarů.
Bydlení pro vyvolené?
„Mondrianova umělecká kolekce luxusních domů přesahuje všechny představy o bydlení na pobřeží Pacifiku,“ tvrdí sebevědomě Steve Soboroff, bývalý prezident komunity Playa Vista, „a majitelé budou ohromeni přivítáním v téhle nejnovější čtvrti města andělů.“
Jak obyvatelé záhy objeví, jde o bydlení v samostatném městečku, kterému nic nechybí a vypadá spíš jako přímořské odpočinkové a rekreační centrum.
Jsou tady cyklistické stezky i chodníky, park pro venčení psů, tenisové kurty a všechny potřebné instituce včetně bank, pošty, knihovny, sportovního areálu a dokonce i koncertní síň. Restaurace, módní butiky a supermarkety jsou samozřejmostí.
Piet MondrianNarozený v roce 1872 jako Pieter Cornelis Modriaan, zemřel v roce 1944 v New Yorku. Ve světě je známý jako důležitý tvůrce při vývoji moderního abstraktního umění a hlavní představitel holandského uměleckého hnutí De Stijl (Styl). Ve svých nejznámějších kresbách užíval jednoduché kombinace přímých linek, pravých uhlů a základních neředěných sytých barev. Výsledná díla jsou ukázkou extrémní čistoty, která odráží umělcovo spirituální víru v harmonický vesmír. Mondrian tak vytvořil nový styl, který vycházel z kubismu a byl pojmenován neoplasticismus. V něm se tvůrci odmítali podřídit uměleckým hranicím vytyčeným na počátku dvacátého století a malovali díla, která odrážela jejich představivost k výtvarné jednoduchosti. |