Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Nejlepší návrhy mladých architektů by mohly změnit tvář Prahy

Chybějící pozemky a dlouhé schvalování stavebního povolení nejsou jen „hříchy“ Prahy, ale problémy nové výstavby v Česku obecně. Jenže aspoň první z nich popřeli už podruhé budoucí architekti, kteří se zúčastnili soutěže společnosti Central Group s tématem Unikátní stavba na komplikovaném místě.

Vojtěch Rudorfer, Fakulta architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova – navržené budovy ministerstva, Národní knihovny a jejího archivu vytvářejí kompaktní urbánní celek. | foto: Archiv soutěže

Ukázalo se, že mladí architekti dokážou objevit v hlavním městě spoustu zajímavých míst, která leží tak trochu ladem nebo už dávno neslouží svému účelu. A zbytečně zahálejí.

Vojtěch Rudorfer, Fakulty architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova - „zahradní náměstíčko“

Téma Unikátní stavba na komplikovaném místě se objevilo jako zadání už v předchozím, jedenáctém ročníku soutěže. Velký zájem studentů (v loňském roce soutěžilo 36 projektů) o dané téma vedl k jeho zopakování, a to poprvé v historii soutěže.

Letos sice přišlo méně návrhů, ale jak se shodla odborná porota v čele s architektem a historikem architektury Zdeňkem Lukešem, kvalita všech byla velmi vysoká. Slavnostní vyhlášení vítěze proběhlo na Charitativním galavečeru společnosti Central Group v Obecním domě 13. února.

Kromě zajímavých projektů nelze přehlédnout ještě jeden aspekt celé akce: některá jména nejlepších se opakují. Například Jakub Wiesner z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, vítěz loňského ročníku a autor „zavěšeného baru“ v pražské Divadelní ulici, obsadil letos druhé místo.

A není to poprvé, co se v přísně anonymní soutěži jména opakují – v 10. a 11. ročníku se mezi nejlepší dostal třeba Ondřej Blaha, také on si už odnesl první a druhé místo. Je to nejlepší důkaz, že se talentovaní mladí tvůrci dokážou prosazovat svými návrhy už na školách nebo krátce po jejich skončení.

Na to při jednání poroty upozornil i další porotce, Adam Gebrian. Úspěšné projekty nemají totiž s věkem nic společného. To se týká nejen české architektonické scény, jde o celosvětový jev.

Fotogalerie

Nejlepším důkazem je ostatně i architekt Ondřej Chybík, který zvítězil v soutěži společnosti Central Group v roce 2011,  dnes zasedá v odborné porotě a jeho studio Chybík+Krištof patří v České republice k těm nejúspěšnějším a doslova sbírá jedno ocenění za druhým jak doma, tak v zahraničí.

Jde vlastně o důležitý vzkaz pro investory: nebojte se zadávat i velké projekty mladým tvůrcům. Odmění se vám neotřelými nápady a novým pohledem, který často chybí zkušeným tvůrcům, z nichž někteří se už spokojují jen s opakováním jednou osvědčeného.

Vítěz s výrazným rukopisem

První místo, a také finanční odměnu sto tisíc korun a měsíční stáž v ateliéru architekta Josefa Pleskota, si odnesl Vojtěch Rudorfer z Fakulty architektury ČVUT za svůj projekt Nábřeží Lannova.

Při navrhování si počínal jako zkušený tvůrce: „Porota ocenila překvapivou odvahu a současně jistotu, s jakou autor vstupuje do jednoho ze zatím nedořešených území v samém centru Prahy na nábřeží, které je předurčeno pro stavby národního významu. Jako by tužku v ruce nedržel student na počátku kariéry, ale vyzrálý architekt se zkušeností životního poznání,“ zaznělo v hodnocení poroty.

Vojtěch Rudorfer, Fakulty architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova

Chválila hodně: „Ministerstvo, Národní knihovna a její archiv vytvářejí kompaktní urbánní celek, který v kontrastu k přísnému vyznění veřejných institucí spojuje poetická zahrada provázaná s odpočivnými a sportovními hřišti, končící zahradním náměstíčkem před novou vládní budovou. Porotu okouzlila velkorysost skic, ale i jemné grafické zpracování parteru budov s důrazem na detail.“

Stezka u trati

Jakub Wiesner z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze nalezl v loňském ročníku opravdu komplikované místo v samotném centru Prahy, letos se „podíval“ spíš do hodně opomíjené a nenápadné oblasti u trati nedaleko plynárny v Michli. Za svůj projekt Stezka si odnesl druhé místo a odměnu 50 tisíc korun.

„Zdánlivě drobný, architektonicky nenápadný a minimalisticky prezentovaný projekt si klade značně ambiciózní cíl. Zpřístupnění rozsáhlého území v sousedství železniční trati, které je velmi těžko navštivitelné. Projekt dokazuje, že i rubová strana města může mít svoji důležitost a může nám poskytnout nezvyklý pohled na místa, která,  myslíme si, důvěrně známe,“ znělo hodnocení poroty.

Jakub Wiesner - 2. místo, projekt Stezka - autor využívá jednoduché prvky, nesnaží se výrazně zasáhnout do „postindustriálního“ údolí kolem trati.

Mladý architekt dokázal výborně pracovat s nenápadnými detaily: „Projekt se koncentruje na několik akupunkturních zásahů, které jako jednotlivosti působí nezajímavě a nevýrazně, ale zpřístupňují značné existující kvality. Myslíme si, že autor záměrně redukuje svůj výrazový repertoár, nesnaží se vlastním zásahem konkurovat monumentálnímu prostoru postindustriálního údolí. Toto dobrovolné uskromnění má zde svoji jednoznačnou logiku a autor si je dobře vědom své role. To je schopnost, kterou je dobré si uchovat,“ radí autorovi do budoucna porotci.

Bydlení v kulisárně

Jakub Kender z Akademie výtvarných umění v Praze za svou Konverzi kulisárny Národního divadla na bydlení získal třetí místo a odměnu 25 tisíc korun.

„Neorenesanční budova z roku 1900 od architekta Karla Skopce stojí u Apolinářské uličky v oblasti Albertova. Návrh invenčně objekt rekonstruuje a dostavuje pro obytnou funkci, přičemž směrem do ulice mu ponechává původní vzhled budovy. Jde o vtipné a vůči původní stavbě i okolí citlivé řešení,“ ohodnotila projekt porota.

Jakub Kender, Akademie výtvarných umění Praha, Konverze kulisárny Národního divadla na bydlení - perspektiva, pohled z Apolinářské ulice

Soutěžící a porotci

Do soutěže, jejíž uzávěrka byla 15. ledna 2020, se mohli přihlásit studenti řádného denního studia (bakalářského nebo magisterského typu) architektury či příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Soutěž byla jako každoročně přísně anonymní, jména nejlepších byla odhalena až po vyhlášení výsledků. Do té doby byly projekty označeny pouze čísly.

 • ČVUT Praha – Fakulta architektury
 • ČVUT Praha – Fakulta stavební
 • VŠUP Praha – Katedra architektury
 • VUT Brno – Fakulta architektury
 • VUT Brno – Fakulta stavební
 • TU Liberec – Fakulta architektury
 • VŠB-TU Ostrava – Fakulta stavební
 • AVU Praha – obor Architektonická tvorba

 Porota soutěže:

Ing. arch. Zdeněk Lukeš – předseda poroty, členové Akad. arch. David Vávra, Ing. arch. Adam Gebrian, Ing. arch. Ondřej Chybík a PhDr. Alena Řezníčková (nezávislý zástupce mediálního partnera soutěže)

Autor:
 • Nejčtenější

Postavil si domek za dvacet tisíc. Díky přítelkyni i stavebnici Merkur

Seriál Když dosloužil náš zahradní pavilón s polyethylenovou střechou, rozhodl jsem se postavit si vlastní dřevěný patrový...

Krb zbourali, palubky přetřeli. Proměna haly majitelce vyrazila dech

Seriál Dvougenerační rodinný dům v Hustopečích nad Bečvou rekonstruovala v 80. letech celá rodina paní Otýlie. Majitelka je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zámek jako z pohádky se opět otevřel, potřeba však bylo 240 milionů

Zámecké rekonstrukce jsou během na dlouhou trať. A také hodně nákladné. Zámek Třešť si na své slavnostní znovuotevření...

Soud nařídil vystěhování, nájemci bydlí dál. Jak je mám dostat z bytu?

Seriál V mém rodinném domě jsem jednu bytovou jednotku pronajala starším manželům. Protože s nimi byly problémy, smlouvu jsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatopený lom, mlýny, věž i pivovar. Unikátní nemovitosti jsou na prodej

V Česku se prodávají velmi zajímavé netradiční stavby. Patří k nim například mlýny, vodárenské věže, rozhledny či staré...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

Rodina Kinských zve do muzea, kde je přísně povoleno sahat na exponáty

Muzeum nové generace sídlí v budově bývalého klášterního pivovaru ze 17. století a je součástí rozsáhlého komplexu s...

Málo peněz a hrozná parcela. Z problému rodinu vysvobodil skromný dům

Osud čtyřčlenné rodině nadělil zoufalou parcelu v Barceloně, na kterou se nehodil žádný běžný dům. A tak jediným...

Boj s úzkou parcelou manželé nevzdali. Z noční můry je nádherné bydlení

Úzká parcela, velké obavy z nedostatku slunečního svitu a touha po pohodlném životě v prostoru, který odolá i nájezdům...

V nábytku téměř zmizela bílá, vládnou teplé přírodní tóny a kvalita

Itálie si oddechla. Design a milánský veletrh jsou zpět. Šedesátý ročník Salone del Mobile přilákal za šest dní více...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...