Praha v roce 2050: čekají nás kostky i skleněné domy

  1:00aktualizováno  1:00
Dům, jehož skelet poroste jako kostra v těle. Obytná věž, kde se podlaží otáčejí podle přání svého majitele. I tak si představovali účastníci studentské architektonické soutěže bydlení za 40 let. Nakonec zvítězila vize Ondřeje Chybíka z Fakulty architektury v Brně a jeho Projekt 2050.

Ondřej Chybík: Projekt 2050 a jeho vnitřní uspořádání vychází z teorie rodinného bydlení, které se odkazuje na historickou funkci rodinného sídla. | foto: Ondřej Chybík

Poměrně obtížné téma: Jak se bude v Praze bydlet v roce 2050. Takové bylo zadání 6. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje společnost Central Group a hlavní město Praha ve spolupráci s MF DNES a iDNES.cz.

Obtížné proto, že lze jen velmi přibližně odhadnout, jaké materiály, technologie a zdroje energií budou mít architekti za 40 let k dispozici. Návrhů, které splnily zadání, tedy přinést vize architektury, bylo nakonec velmi málo.

"Většina projektů vězela spíše v realitě dneška, některé návrhy by bylo možné stavět hned zítra," konstatovala porota. Nelehké zadání bylo možná i důvodem, proč přišlo výrazně méně soutěžních návrhů než v předcházejících ročnících.

Finalisté 3. kola soutěže: Nikol Karabcová, Pavel Kabíček, Alan Hackl

Letos dorazilo osmnáct prací. Loni jich bylo čtyřicet, jenže tehdy dostali studenti konkrétní téma: pavilon pro Muchovu Slovanskou epopej. Bylo vybráno i několik míst v rámci Prahy, z nichž si mohli vybírat. Letošní zadání bylo možná až příliš abstraktní. "Málo se odvázali, snad se báli, že fantazii seřežeme a přetáhneme bičem," prohlásil během hodnocení s humorem sobě vlastním architekt David Vávra.

Ondřej Chybík z Fakulty architektury VUT Brno, zvítězil zcela suverénně. Nebyl to také jeho první úspěch v architektonické soutěži. To však porotu neovlivnilo, soutěž je totiž striktně anonymní.

Finalista 3. kola soutěže: Michal Krištof

Přísně tajné obálky

Jeden z 18 účastníků doplatil na to, že na poštovní zásilku uvedl své jméno. "V Česku si na podobné formality velmi potrpíme. V zahraničí jsem se naopak setkal s tím, že předseda poroty odmítl vyloučit projekt, který přišel den po termínu. Nikdo neprotestoval. Co kdyby byl nejlepší? Tak zdůvodnil své rozhodnutí," popisoval architekt Zdeněk Lukeš, předseda poroty.

S kolegy se shodl i v dalším důvodu nižší účasti: "Studenti mají spoustu možností, soutěží pro mladé architekty stále přibývá." Přesto Central Group tento typ soutěže pořádá, a to už pár let, a následně se stará i o výstavu nejlepších projektů. "Jde nám především o podporu mladých studentů. Finanční odměny jim pomáhají ve studiu i dalším rozvíjení jejich talentu," vysvětluje obchodní ředitel společnosti Central Group Jiří Vajner.

Finalista 3. kola soutěže: Michal Krištof

Za první místo získal vítěz částku 50 tisíc korun, druhé znamenalo odměnu 25 tisíc a třetí pak 10 tisíc korun.

Vítězné obálky

Ondřeje Chybíka postavila porota na první místo jednomyslně. Ocenila analýzu vývoje lidského obydlí a architektonické řešení i respektování informačních technologií, které zasahují do způsobu bydlení výrazně už dnes.

Vítězný návrh Ondřeje Chybíka vyšel ze struktur rodinného bydlení

Projekt 2050 a jeho vnitřní uspořádání vyšel z historie a rodinného sídla, kdy lidé žili v nejtěsnější blízkosti. "Dnes je zcela běžné, že každý člen rodiny má vlastní pokoj, do kterého se zamkne a kontaktu se vědomě i podvědomě vyhýbá. Je tak zaděláno na veliký problém. Zaniká tak možnost učit se toleranci a vřelému vztahu ke svým nejbližším," vysvětlil Chybík.

Ondřej Chybík: vizualizace interiéru aneb jak nás budou ovlivňovat infomační technologie v roce 2050

Proto přišel s konceptem jednotlivých bytů, které sice zachovávají vysoký standard, zároveň však umožňují stálý kontakt všech členů domácnosti. Alespoň do doby, než se zatáhne závěs.

Ondřej myslel i na energie. A tak střední nosné části domu tvoří větrný komín, v němž jsou větrné turbíny.

Ondřej Chybík: řez domem

Ondřej Chybík: základem jeho energetické koncepce jsou větrné turbíny

Na druhém místě se umístil Tomáš Tatýrek z Fakulty architektury ČVUT Praha, který by svým skleněným domem a jeho organickými tvary jistě potěšil architekta Jana Kaplického. "Autor pracuje s organickou strukturou, která umožňuje různé modifikace, což dokládá přesvědčivým výtvarným zpracováním futuristického designu, včetně poučeného použití materiálu," zněl názor poroty. Rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu je složený ze sedmi skleněných buněk, které jsou napojeny na centrální skleněnou kupoli. Obytné "tobolky" slouží pro spánek i denní činnosti, je v nich WC a úložný prostor, dále obsahují umyvadlo a samostatně stojící vanu.

"Jednotlivé buňky a kupole jsou složeny z prefabrikovaných skleněných tabulí z izolačního dvojskla o tloušťce 48 milimetrů, které jsou k sobě lepeny pomocí silikonového lepidla. Zastínění a průchod slunečního záření do interiéru jsou regulovány pomocí elektrochromatických skel," popisuje svůj projekt Tomáš Tatýrek.

Tomáš Tatýrek a skleněný dům, pohled z jižní a severní strany

Třetí v pořadí, Andrej Kacera z Fakulty architektury ČVUT v Praze, dal jasně najevo, jak se mu nelíbí současná výstavba rodinných domů. "Je to vtipný pokus, jak atakovat soudobou banální kobercovou zástavbu rodinných domů. High-tech materiály a nové technologie prorůstají stávající objekty a dávají jim novou hodnotu," hodnotila porota.

Andrejův "Parasite house" totiž vychází z toho, že si majitel koupí základní řídící jednotku domu s naprogramovaným "růstem". Skelet budovy poroste, protože funguje na obdobném principu jako kostra v těle živých organismů.

3. místo v soutěži: Andrej Kacera

"Tento skelet postupně bio-chemickým procesem přemění a zkonzumuje stávající konstrukce stěn a jejich materiál zabuduje do své struktury," popisuje autor.

O soutěži

Zadáním soutěže "Jak se bude bydlet v Praze v roce 2050?" bylo zpracování komplexního ideového návrhu libovolné formy bydlení v Praze v roce 2050. Návrhy měly zohledňovat specifické urbanistické a architektonické podmínky české metropole a promítnout do nich autorovy vize bydlení v budoucnosti. Výběr lokality byl ponechán na soutěžících.

Předsedou poroty byl renomovaný teoretik a historik architektury ing. arch. Zdeněk Lukeš, dalšími členy pak ak. arch. David Vávra, ing. arch. Zdeněk Rychtařík, ing. arch. Jiří Hůrka a PhDr. Alena Řezníčková (za iDNES.cz a MF DNES).

Studentské návrhy ze soutěže Jak se bude bydlet v Praze v roce 2050? budou vystaveny v Sále architektů na Staroměstské radnici v Praze 1 od 24. února do 3. dubna 2011. Otevřeno je každý den od 9 do 18 hodin, pouze v pondělí až od 11 hodin.

3. místo v soutěži: Andrej Kacera

Vítěz soutěže

Ondřej Chybík

Ondřej Chybík
*1985

Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně

Ocenění
2009
Cena rektora VUT v Brně
veřejná architektonická soutěž Nový Český nízkoenergetický dům, 3. cena
veřejná dvoukolová architektonická soutěž Městský úřad a sál v Jeseníku, odměna
2008
veřejná architektonická soutěž Dřevěný dům, 1. cena
veřejná architektonická soutěž Nový Český nízkoenergetický dům, odměna
2007
studentská architektonická soutěž Mrakodrap v Brně - dostavba obchodního domu Centrum, 1. cena
studentská architektonická soutěž Vstupní prostory Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně, 1. cena
veřejná architektonická soutěž Nová Fakulta architektury a Fakulta výtvarného umění VUT v Brně na ul. Údolní, odměna
studentská architektonická soutěž Rodinný dům Tondach, 1. cena
2006
Cena Bohuslava Fuchse, 3. cena
mezinárodní architektonická soutěž Nové náměstí v Ružomberoku, Slovensko, 3. cena
studentská architektonická soutěž Českomoravské stavební spořitelny, 1. místo
studentská architektonická soutěž Českomoravské stavební spořitelny, odměna
studentská architektonická soutěž Central Group, odměna
2005
studentská architektonická soutěž pro soukromého investora, 1. místo

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům za Prahou. Je báječně jednoduchý, pohodlný a přátelský k návštěvám

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich...

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich rodinami. „Chtěli jsme, aby dům byl moderní...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Tak barevný byt jste ještě neviděli. Je plný vtipných nápadů

Obrazy reaguje Andrea nejen na prázdné stěny, ale i na to, co se děje okolo ní....

Prázdný nový byt a holé stěny se staly pro Andreu tou nejlepší inspirací. Díky nim v sobě objevila netušenou kreativitu...

Další z rubriky

Luxusní domy a byt s dechberoucími bazény, jaké svět neviděl

Nádrž slouží také jako sluneční clona.

Originální bazény tvoří dominantu luxusních vil a apartmánů. Na chorvatském ostrově Krk stojí na masivním betonovém...

Snil o domově. Z kůlny ve dvoře vykouzlil dům o 52 metrech čtverečních

Vysněné místo, které se stane domovem a skrýší před celým světem, si v...

Britský spisovatel, novinář a světoběžník oslavil 50. narozeniny a začal hledat místo, kam se bude rád vracet z cest a...

Na chatu chodí po schodech. Postavili ji s terasou na střeše domu

Na první pohled se může zdát nová přístavba jako fotomontáž. Kousek Skandinávie...

Majitelům domu v centru belgického Gentu chyběla skromná chata, ve které by odpočívali a četli si. Když se rozhodli pro...

Najdete na iDNES.cz