Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na jihu Moravy je nejčistší vzduch za deset let, výjimkou je Brno

  6:17
Jako velmi příznivý hodnotí loňský rok z hlediska kvality ovzduší meteorologové. Koncentrace znečišťujících látek patřily k nejnižším hodnotám naměřeným za posledních deset let. A platí to hlavně pro jižní Moravu, kde odborníci nejčastěji naměřili velmi dobrou až dobrou kvalitu ovzduší. Podobné výsledky má i Jihočeský a Plzeňský kraj.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Ačkoli nejnovější data nezahrnují brněnskou aglomeraci, je to pro kraj pozitivní zpráva, k níž pomohla i výměna starých kotlů na uhlí nebo dřevo.

Vytápění domácností je obrovským zdrojem znečištění, u některých prachových částic dominantním, v případě karcinogenního benzo(a)pyrenu dokonce téměř výhradním.

Nejefektivnějším řešením v poměru vynaložených peněz a přínosu pro ovzduší jsou známé kotlíkové dotace. V pondělí odstartovaly žádosti do druhé krajské výzvy a asi v polovině roku se rozjede nový program na výměnu nevyhovujících zařízení u nízkopříjmových domácností.

V hledáčku karcinogen

V hodnocení meteorologů vyšel lépe jihomoravský venkov, ačkoli logicky vykazuje výrazně vyšší podíl starých kotlů na tuhá paliva než například Brno. Kvalita ovzduší je totiž často fakticky horší v malých obcích než ve velkých městech. Jde ale o to, jaká látka se měří.

„V malé obci se projevuje vytápění, to se ale děje jen v zimě. Zato třeba vliv dopravy je celoroční,“ poměřuje vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jáchym Brzezina.

Na venkově se kvůli způsobu vytápění očekávají koncentrace benzo(a)pyrenu vyšší. Konkrétní data získají meteorologové až na jaře. Látka se totiž zachytává na filtr, který musí být analyzován v laboratoři, což je pracnější. „Každopádně se obávám, že kvůli stoupajícím cenám energií lidé stará kamna znovu vytáhnou,“ podotýká Brzezina.

Karcinogen benzo(a)pyren jako nejproblematičtější znečišťující látku ve vztahu k jižní Moravě specifikovalo i ministerstvo životního prostředí.

Jeho koncentrace – vedle jiných látek – nyní měří také brněnské Centrum dopravního výzkumu, které spolu s krajským odborem životního prostředí vytipovalo šedesátku míst v kraji. 

Přístroj sbírající data o ovzduší stál dva týdny například v Hodoníně na náměstí, vrátí se sem v létě a v další topné sezoně. „První ucelenější výsledky bychom měli mít k dispozici v průběhu května,“ říká za centrum expert Roman Ličbinský.

V „problémové“ brněnské aglomeraci představuje zásadní zdroj znečištění ovzduší doprava, v okrajových čtvrtích i vytápění. Podle posledních ucelených – a bohužel deset let starých – dat bylo v Brně na 650 nevyhovujících kotlů, jež každý rok vytvořily přes 6,5 tuny prachu a 3,5 kilogramu karcinogenů.

V Brně začalo měření kvality ovzduší

Existuje celá řada strategií v ochraně ovzduší. Stručně se dají shrnout do triády – osvěta, obměna, dostavba. „Kombinací přirozené, respektive dotované obměny, kontroly a osvěty by se mělo docílit významného snížení počtu kotlů i jejich vlivu. Dostavba páteřních silnic v Brně i okolí pak prokazatelně povede ke zvýšení plynulosti dopravy, a tedy i nižším emisím znečišťujících látek. Platí, že právě popojíždění, zastavování a pak akcelerace vedou k násobně vyšším emisím,“ shrnuje Petr Holeček z tiskového oddělení krajského úřadu.

V úterý také začala praktická část projektu Monitoring a opatření ke zlepšení kvality ovzduší na území města Brna odborníků z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Prvním stanovištěm měřicího vozu se stala Líšeň. 

Za jeden rok nastřádá data také u silnic, železnic, spalovny a v zahrádkách. Kromě toho cílí i na imisní zátěž obyvatel na jejich cestách do školy či práce díky malým mobilním přístrojům u dobrovolníků.

„Díky tomu můžeme odhadnout zatížení obyvatel plynoucí z jejich konkrétních návyků pohybu po městě,“ uvádí koordinátor projektu Vilém Pařil z Masarykovy univerzity.

Získaná data mají tvořit důležité podklady pro rozhodování v dopravě, zdravotnictví, školství nebo životním prostředí. „Trápí nás také polétavý prach z dopravy, stavebních prací a polí v okolí Brna,“ jmenuje další problémy náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Stavební práce zmiňuje i Brzezina. „Dokážou vyprodukovat obří množství znečištění, které se může rozptýlit i do širšího okolí,“ říká s tím, že podíl dopravy bývá co do kvality ovzduší přeceňován. Ukazují to i lepšící se koncentrace oxidu dusičitého, jehož hlavním zdrojem jsou právě auta. Loni podruhé v řadě nebyl překročený imisní limit, a to ani na brněnských stanicích, kde je doprava nejintenzivnější.

Rok 2021 sice byl po stránce kvality ovzduší hodnocený jako velmi příznivý, podle expertů je ale nutné hodnotit v delším časovém horizontu. Obecně se však stav v tuzemsku zlepšuje neustále od začátku 90. let. Výrazný pokles je díky změně legislativy patrný třeba u koncentrací oxidu siřičitého, který se do vzduchu dostává hlavně z průmyslu.

Zatímco v minulosti jej odborníci v denním průměru někdy naměřili i dva tisíce mikrogramů na metr krychlový, dnes se hodnoty pohybují kolem pěti mikrogramů. Ostatně dlouhodobé zlepšení pozorují u většiny látek.

Vliv na kvalitu ovzduší

Doprava, průmysl či staré kotle představují pouze část složitého problému. Na kvalitu vzduchu mají obrovský vliv také meteorologické a rozptylové podmínky:

  • rychlost větru, který nežádoucí látky lépe rozmělňuje (rozptylové podmínky jsou v zimě horší, když ale třeba minulý víkend silně foukalo, kvalita ovzduší byla na všech stanicích na nejlepším stupni)
  • déšť – jakmile zaprší, vzduch je výrazně čistší, látky se doslova „smyjí“ na povrch
  • teplota vzduchu se nepřímo projevuje tak, že v případě teplejšího počasí se nemusí moc topit a do vzduchu se nedostává tolik škodlivin; přímým vlivem je teplotní inverze, jež působí jako stoupající pára nad hrncem, který přiklopíme pokličkou – pára (v tomto případě znečišťující látky) pak nemůže stoupat a kumuluje se; koncentrace znečišťujících látek v ovzduší jsou nejvyšší při teplotní inverzi a nízkých teplotách (kvůli vysokým koncentracím prachových částic to může vést až k vyhlášení smogové situace, což se v kraji stalo naposledy na začátku roku 2017)
  • Nejčtenější

Hrají si, nebo souloží? Socha psů od Davida Černého část místních pobouřila

10. května 2024  16:19

Vinařství Dog in Dock má ve svém areálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku novou sochu psů od...

Cyklista vjel do křoví a hlavou narazil do stromu. Přilbu měl, přesto zemřel

5. května 2024  12:07,  aktualizováno  13:52

V sobotu v podvečer řešili jihomoravští policisté dvě dopravní nehody. Na Znojemsku naboural řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dárkyně odkázala babyboxům majetek za miliony, pojmenovali po ní holčičku

9. května 2024  11:29

Garáž v Brně, zhruba milion korun a domek na Blanensku určený k rekonstrukci po sobě jako dar síti...

V Brně začala výstavba prémiových bytů, jeden vyjde v průměru na 16 milionů

3. května 2024  17:56

Jako o prázdninách, které trvají 365 dnů v roce, si mají v budoucnu připadat rezidenti žijící v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo přání dostala prodavačka ránu kladivem, další zastřelil falešný prodejce

5. května 2024

Premium Takřka dokonaný mord mladičké prodavačky v brněnském obchodě s moukou se v roce 1909 odehrál na...

Hrají si, nebo souloží? Socha psů od Davida Černého část místních pobouřila

10. května 2024  16:19

Vinařství Dog in Dock má ve svém areálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku novou sochu psů od...

Letovice koupily areál zkrachovalého Tylexu, samy si vyberou nové zájemce

10. května 2024  15:40

Po krachu proslulé letovické textilky Tylex koncem minulého roku vlastní její rozsáhlý areál přímo...

Po útoku prudkým jedem stromy znovu obrazily, vandala ale policie nedopadla

10. května 2024  13:54

Vyvrtané díry do kmenů stromů a uvnitř stopy po glyfosátu neboli prudkém jedu na hubení plevele,...

Na šampionát opět do Prahy a Ostravy. Brno slibovanou arénu nestihlo včas

10. května 2024  11:13

Zatímco v Praze a Ostravě dnes budou při zahájení hokejového mistrovství světa házet na led puk, v...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...