Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Zvonařku dusí smog, brněnský dopravní uzel je nejzamořenější v Česku

  16:39
Ulice Zvonařka v Brně vévodí žebříčku míst, která jsou nejvíce zamořená smogem. Předstihla dokonce i lokality z Moravskoslezského kraje, které tabulku dlouhodobě vedou. Za znečištění ovzduší na Zvonařce můžou stavební práce, které potrvají ještě nejméně půl roku.

Poprvé v historii žádná vyhlášená smogová situace za celý rok. Nejnižší emise v ovzduší za desítky let. Zdálo by se, že Česko může slavit. Ano, může, ale bez Brna.

Měřicí stanice v lokalitě Zvonařka totiž suverénně vede tabulku míst Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s nejčastěji znečištěným ovzduším.

Limit míry znečištění tam byl loni překročený průměrně jednou za týden, celkem padesátkrát. Zákonem povolený počet dní, kdy je koncentrace prachu vyšší než 50 mikrogramů na kubík vzduchu, je však jen 35. 

„Do poloviny listopadu přitom byla brněnská Zvonařka jedinou stanicí, která povolený počet dní překročila, žádná jiná stanice neměla problematických dnů více,“ vyzdvihl vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Jáchym Brzezina.

Ačkoli tabulku vedla dlouhé roky místa v Moravskoslezském kraji, loňský rok na Brno vůbec nedosáhla. Třeba ve Věřňovicích na Karvinsku byla vysoká koncentrace prachu v 39 dnech, třetí Ostrava-Radvanice si připsala 36 problematických dní.

„Příčinou vysokých koncentrací částic PM10 (prachové částice o velikosti do 10 mikrometrů, pozn. red.) na Zvonařce jsou stavební práce v ulici Plotní a faktory s nimi spojené. Na stavbě se prostě hodně práší. Auta tam také častěji stojí v kolonách. U Zvonařky je to dlouhodobý problém,“ má jasno Brzezina. Loni byl na Zvonařce problematický dokonce v průměru každý šestý den.

Není to o Brnu, ale o jedné stanici

Jedním dechem však dodává, že o kvalitě ovzduší v celém Brně tyto hodnoty nevypovídají. „Jde o problém jedné konkrétní lokality. Práce probíhají poměrně blízko stanice, oproti roku 2019 se k ní dělníci navíc ještě přiblížili. Pokud se podíváme na další měrná místa ve městě, hodnoty vůbec nejsou tak vysoké, nepřekračují ani zákonem povolený počet kritických dní. Naopak jsou až překvapivě nízké,“ zdůraznil Brzezina.

Například stanice poblíž výstaviště totiž překročila povolený denní limit jen pětkrát v roce. A to i přesto, že lokalitou projede po totožné silnici stejné množství aut jako kolem Zvonařky a stanice se nachází u víceúrovňové křižovatky čtyřproudých silnic. 

„Jenže kolem výstaviště je otevřenější prostranství, zástavba není tak hustá. A proto se prachové částice mohou lépe vyvětrat. A v neposlední řadě je tam doprava plynulejší,“ srovnal Brzezina.

Právě plynulejší doprava je klíčem k čistšímu prostředí i na Zvonařce. Jenže dělníci stavební práce v Plotní ulici nedokončí dřív než o letních prázdninách. Řidiče navíc čekají další dlouhá zdržení v kolonách. Provoz se totiž opět zúží na jeden pruh v každém směru. 

Kropilo se maximálně

Práce mají skončit oficiálně letos v srpnu, aby od září mohl nastoupit plný provoz tramvají. Musí se instalovat protihluková stěna, dokončit chodníky a okolí tramvajové tratě. Ale kopat se letos ještě bude. Tomu se nevyhneme, protože je potřeba napojit kanalizaci v křižovatce ulic Plotní a Zvonařka. Řidiči se musí připravit na provoz v režimu jedna plus jedna. To je hlavní plán na následujícího půl roku,“ řekl radní pro investice David  Grund (ODS), který má práce v místě na starosti. 

Znečištění ovzduší v číslech

136,1 µg/m3je nejvyšší hodnota naměřená na Zvonařce.

191,0 µg/m³ je nejvyšší naměřená hodnota znečištění v ČR.

50 µg/m³ je povolený denní limit 

Podle něj se každý rok stavaři snaží prašnost omezit. „V roce 2020 jsme na kropení a další zamezení polétavého prachu kladli maximální důraz, aby ty hodnoty byly co nejnižší,“ tvrdí.

Podle Grunda museli stavaři při kontrolních dnech dokládat, že se polétání prachu snaží zamezit. „Firma IMOS opravdu dělala, co mohla. Za suchých teplých dnů se kropilo, na druhou stranu jsme měli dost deštivé léto, takže se suť zametala, aby případné bahno nestékalo na silnici. Zemina se také speciálně ukládala,“ vyjmenoval Grund.

Brzezina poukázal, že celkově se kvalita ovzduší v Brně zlepšit může. „Potenciál tu je. A to v případě, že se dostaví velký městský okruh, který odvede tranzitní dopravu z centra a pomůže k plynulosti dopravy. I při zachování stejného množství aut je totiž při plynulejší dopravě množství znečištění z dopravy nižší,“ řekl.

Dopravní uzel Zvonařka

Dopravní uzel Zvonařka

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčistší ovzduší od začátků měření

Vůbec nejčastějším „prohřeškovým“ dnem se pro Brno stal v roce 2020 čtvrtek, na druhé straně žebříčku zůstala neděle. Denní limity koncentrace prachových částic přesáhly normu ve vícedenních úsecích v lednu, březnu, dubnu, listopadu a prosinci. Menší výkyvy zaznamenali na ČHMÚ v několika dalších dnech v roce. 

„Je to dáno počasím a rozptylovými podmínkami. Třeba únorové teploty byly nadprůměrné, méně se proto topilo a koncentrace prachu nebyla tak zásadní. Červen byl deštivý, proto prach nevířil,“ vysvětlil Brzezina. 

Nejsou to však jediné příčiny. Kromě dobrých rozptylových podmínek se na zlepšení podílelo menší vypouštění škodlivin z průmyslových zdrojů i domácího vytápění. Obecně nižšímu znečištění ovzduší v republice loni napomohl i jarní nouzový stav, s nímž souvisí pokles dopravy i výroby. 

Podle expertů z ČHMÚ šlo právě z pohledu kvality ovzduší o vůbec nejlepší rok. Poprvé od začátku měření nebyla vyhlášená žádná smogová situace ani regulace pro vysoké koncentrace kterékoli znečisťující látky v žádném kraji.

Smog v Brně

Zvonařka – povolená hodnota polétavého prachu na kubík vzduchu byla loni v okolí nádraží překročena v 50 dnech, ačkoliv zákonný limit je 35 dní. Maximální koncentrace polétavého prachu dosáhla hodnoty 136,1 mikrogramu na kubík. Norma je přitom jen 50 mikrogramů na kubík. Oproti roku 2019 si Zvonařka stejně jako ostatní stanice nicméně polepšila. Tehdy totiž došlo k překročení celkem v 64 dnech. 

Svatoplukova – v okolí dopravní tepny v Židenicích byl limit znečištění překročen v 15 dnech loňského roku. Zdejší stanice hlásí nejvyšší naměřenou hodnotu 94,1 mikrogramu na kubík. 

Masná – ulice nepříliš vzdálená od Zvonařky hlásila překročení povolených limitů koncentrace polétavého prachu za loňský rok ve 12 případech, nejvyšší naměřenou hodnotou bylo 102,9 mikrogramu prachu na kubík vzduchu. 

Úvoz, Dětská nemocnice, Lány – hodnoty loni přesáhly povolené maximum v 10 dnech.

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Zákazník musí dostat jakékoli zboží, nařídilo prodavačům vedení firmy Baťa

Premium Vláda od úterý opět povolila otevření obchodů s obuví a oblečením. Prodávat se ale smí pouze sortiment pro děti....

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Nevyužité vakcíny rozdal starosta seniorům, dvanáct dávek rozpoutalo aféru

Premium Očkování proti covidu-19 provázejí rozjitřené emoce a zmatky. Ukazuje to příběh z Jevišovic na Znojemsku, kde se dvě...

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž držel v brněnském bytě děti jako rukojmí, požadoval televizní štáb

Dvě ženy a dvě děti držel dnes dopoledne v bytě v Brně násilník jako rukojmí. Vyhrožoval, že je zabije, pokud na místo...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Měl jsem přinést Švachulovi kokain a nahrávat ho, řekl u soudu svědek

Řidič a osobní strážce podnikatele Samana El-Talabaniho zapleteného do brněnské kauzy Stoka dnes u soudu uvedl, že...

VIDEO: Muž na zastávce útočil nohou od stolu, policisté hledají svědky

Údery, kopanci i dřevěnou nohou od stolu zaútočil dvaadvacetiletý mladík na o dvacet let staršího muže na autobusové...

Zákazník musí dostat jakékoli zboží, nařídilo prodavačům vedení firmy Baťa

Premium Vláda od úterý opět povolila otevření obchodů s obuví a oblečením. Prodávat se ale smí pouze sortiment pro děti....

Značka ANO už je pálí, brněnští zastupitelé raději vystupují jako nezávislí

Hnutí ANO zmizelo z brněnské politické mapy. Zastupitelé, kteří za něj uspěli ve volbách, se už prezentují jen jako...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...