Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Na zámku nikdy nevědí, co se zrovna pokazí. Rozsáhlý trávník sečou neustále

  11:31
Péči o Lednicko-valtický areál, jednu z českých památek na seznamu UNESCO, který je s téměř třísetkilometrovou plochou pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, si rozdělují jak zámky Lednice a Valtice, tak soukromníci, obce, města či Lesy ČR. Údržba vyžaduje umění mnoha profesí.
Lednicko-valtický areál.

Lednicko-valtický areál. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Už od dětství se Denisa Machů opakovaně vrací do Lednicko-valtického areálu, společně s brněnskou vilou Tugendhat, jedné ze dvou jihomoravských památek na seznamu UNESCO. V posledních letech si oblíbila především zámecký skleník. „Areál si vždy vybavuji upravený, líbí se mi na něm precizní zahradnická práce. Ve skleníku jsem schopná strávit hodiny,“ popisuje Brňanka.

S podobnými dojmy se svěřuje také další návštěvnice Iveta Šťastná. „Nikdy jsem si nevšimla žádného nepořádku. Vypadá to, že si na péči dávají záležet, zároveň se nejspíš i návštěvníci chovají ohleduplně. Myslím, že údržba prostoru musí zabrat opravdu hodně času, vzhledem k tomu, jak je veliký,“ přemítá.

Skutečně nepřekvapí, že údržba zabere hodně práce. „Jsou to historické budovy, takže člověk nikdy neví, co se ten den pokazí, kde praskne voda nebo kde se ucpe kanalizace. Takže když jdeme do práce, nikdo netuší, co nás čeká,“ přibližuje Ivana Holásková, kastelánka lednického zámku, jehož pracovníci se starají také o minaret a Janův hrad. V létě tak k pětačtyřiceti stálým zaměstnancům nabírají patnáct brigádníků jako průvodce.

Černá můra uklízeček? Písek

Největšími uklízecími a stavebními pracemi prochází zámek vždy před sezonou, ale menší opravy všeho, co se v průběhu provozu pokazí, je potřeba provádět každý den. Zhruba osm hodin zabere jen běžný úklid všech prostor. „Nejhorší asi je, když zaprší a dovnitř se natahá písek zvenku,“ líčí uklízečka Zdeňka Hastíková.

Náporu turistů podléhají třeba kliky. „Při neustálém otvírání a zavírání dveří odcházejí a musí se nechat dělat nové. Na takové práce je potřeba sehnat správné odborníky svého řemesla, kteří s podobnými věcmi umějí pracovat, což v dnešní době není zrovna jednoduché,“ říká vedoucí běžné údržby Lubomír Pafka.

Lednicko-valtický areál.

„Také se stává, že se zapomene zajistit okno nebo skleněné dveře, pak stačí průvan a při bouchnutí se sklo vysype,“ dodává. Například dveře v nejvyšší části minaretu už letos měnil dvakrát.

Dříve údržbáře zaměstnávalo také velmi časté praskání žárovek, to už se však v posledních letech díky postupné výměně za LED svítidla stává méně. „Bývalo to třeba pět žárovek na patře každý víkend,“ sděluje Pafka.

Kromě běžných závad, které pracovníci zvládají opravit, než přijdou dopoledne návštěvníci, je třeba po omezení provozu vyřešit také dlouhodobější problémy.

„Lidé často nevydrží stát a opírají se o zdi, které jsou pak ochytané. A třeba minaret je v půlmetrové výšce okopaný od vrchu až dolů, takže to budeme muset celé vymalovat,“ odhaluje vedoucí údržbář.

Okolí lednického zámku se pyšní například palmovým skleníkem s přibližně dvěma sty druhy rostlin. Stejně jako zámek zažívá největší proměnu v zimě. V období, kdy je přístupný návštěvníkům, se v péči o něj střídá několik zahradnic. „Každý den před otevřením uklízíme a zaléváme, s tím pak pokračujeme i přes návštěvní dobu,“ líčí zahradnice Jindřiška Goldmannová.

Vliv klimatické změny

Hodně péče zahradníků si žádají také záhony a parterový neboli okrasný trávník. „Sečeme vlastně pořád dokola. Na parteru řekněme od začátku dubna do listopadu,“ informuje šéf parku Oto Bernard, jehož skupina má kromě 175 hektarů zámeckého parku na starost i některé vzdálenější části areálu.

„Dole v parku je také potřeba zalévat například mladé výsadby stromů, kterých jsou tam stovky. Dá se říct, že když je horko, tak zaléváme neustále. To je parter, výsadby, výsadby, parter,“ vypočítává jeden ze zahradníků, kteří v parku většinou zastávají fyzicky náročnější práci, jako je ta se dřevem nebo stříhání a prořezávání stromů.

Lednicko-valtický areál.

Na vnitřní historické prostory památky v současnosti působí také změna klimatu. „Rok od roku je tepleji a zámek pak jinak pracuje. Co dříve bylo vlhčí, teď naopak schne. Omítky praskají tam, kde dřív nepraskaly, trhliny jsou tam, kde nebývaly,“ odhaluje Pafka, který v Lednici pracuje už deset let.

Pod sebou má zaměstnance různých profesí, kteří zajišťují například malířské nebo tesařské práce. Zámečtí údržbáři mají navíc kromě péče o historické stavby na starost i dvanáct nájemních bytů v budově jízdáren. „Což je naše specifikum, to nemá žádný jiný památkový objekt,“ upozorňuje kastelánka.

Letos návštěvníci odměnili lednický zámek pozitivním hodnocením v online mapách, díky čemuž jeho kastelánka převzala ocenění Křišťálový špendlík. Cenu společnosti Google tento rok dostávají nejlépe hodnocené hrady a zámky každého kraje v Česku. Lednická památka vybudovaná rodem Lichtenštejnů navíc byla loni podle žebříčku CzechTourism třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem jižní Moravy.

24. března 2022

Autor:
  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila dodávka se třemi osobními auty. Na místo nehody vyjeli policisté, hasiči i záchranáři...

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

Po zásahu ochránců zvířat skončil majitel psa na ulici, o týrání přitom nešlo

Dramatickou dohru měl případ psa žijícího v zaparkovaném automobilu v Hodoníně. Jeho majitel, dvaasedmdesátiletý pan Emil, přišel krátce poté o něj i vlastní střechu nad hlavou. Zvíře nakonec umístil...

25. července 2024  17:53

Úspěchy policie na Moravě: rychle našla vraha z Vídně a po 20 letech i dealera

Policejní Národní jednotka cíleného pátrání zadržela ve středu na Moravě dva hledané pro závažnou trestnou činnost. Prvním z nich byl muž podezřelý z vraždy ve Vídni, kterého policisté dopadli u...

25. července 2024  17:38

Podchod pod nádražím kompletně otevřou zkraje srpna, téměř čtvrt roku po požáru

Zbylá zavřená část hojně využívaného podchodu pod hlavním vlakovým nádražím v Brně se otevře na začátku srpna. Jedná se o podzemní prostor u Obchodního centra Letmo, který lidé musí dosud obcházet...

25. července 2024  16:53

Ženu z Brna zastihl porod na slovenském koupališti, rodina dostane poukaz

Dramatickou událost se šťastným koncem prožili na začátku týdne návštěvníci koupaliště Thermalpark ve slovenské Dunajské Stredě. Přímo v areálu nečekaně porodila žena z Brna, která přivedla na svět...

25. července 2024  15:22

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...