Vysvědčení krajské vlády: výborně za vědu a zemědělství, pět za silnice

  8:58aktualizováno  8:58
Dva roky vládla na jižní Moravě ČSSD s ODS, pak občanské demokraty vyměnila za lidovce. Jak si politici v čele se sociálnědemokratickým hejtmanem Michalem Haškem vedli? MF DNES jim vystavila vysvědčení.

Podpis koaliční smlouvy mezi ČSSD a KDU-ČSL (Michal Hašek, Stanislav Juránek, Marie Cacková a Ivo Polák) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hospodaření: 3

V přepočtu na obyvatele má jižní Morava třetí nejnižší dluh mezi kraji. Důvod k radosti? Ani ne. Koalice ČSSD a ODS schválila dvoumiliardovou půjčku od Evropské investiční banky, kterou bude kraj splácet až do roku 2030.

Už v minulém volebním období si přitom politici podobnou půjčku vzali. Tehdy se jednalo o 1,2 miliardy korun, které kraj splatí v roce 2018.

Je přitom otázkou, zda zejména druhá půjčka byla nutná. "Nejprve si vzali půjčku a až pak se řešilo, za co peníze utratit. To je špatně," kritizoval Jiří Crha (ODS).

Školství: 4

Demonstrace rodičů a studentů, protesty ředitelů. Ze školství se před rokem a půl stalo výbušné téma. Vedení kraje oznámilo slučování středních škol kvůli nízkému počtu dětí.

Kritici ale politikům vyčítali, že nenastavili jasná kritéria, dle kterých školy sloučí. Vše navíc provázel chaos, kdy třeba náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) oznámil rušení tříd osmiletých gymnázií a hejtman je vzápětí pozastavil.

Rozvoj vědy a cestovní ruch: 1

Z Brna se stane Silicon Valley střední Evropy. Když to někdo slyšel před lety, musel se pousmát. Dnes už to nevypadá jako nereálný cíl a podpora kraje v tom hraje důležitou roli. Zároveň se daří lákat stále víc turistů. Budují se oblíbené vinné stezky a táhne opravený lednický zámek.

Zemědělství: 1

Jižní Morava je zemědělský kraj a není divu, že na zemědělce nedá hejtman dopustit. Bojoval za ně, když přišel ministr Kalousek s nápadem zdanit víno. Podporuje regionální potraviny, vinobraní či dožínky. A Hašek také odmítal, aby zemědělci přišli o zelenou naftu.

Doprava: 3

Před dvěma lety se do integrovaného dopravního systému kraje zapojily poslední obce na Znojemsku. Od té doby platí za vzor pro ostatní.

Až nyní před volbami však koalice vypsala tendr na část železničních tratí. Dosud upřednostňovala České dráhy, což ostře kritizoval šéf Student Agency Radim Jančura. Podle něj mohl kraj výrazně ušetřit. "Hašek připravil vědomě kraj o 150 milionů korun," řekl podnikatel.

Územní plánování: 5

V roce 2008 byla jižní Morava bez platného územního plánu. Uplynuly čtyři roky a nic se nezměnilo. Krajští politici sice dokument odhlasovali, Nejvyšší správní soud jej ale na popud nespokojených obcí zrušil. Takzvané zásady územního rozvoje jsou přitom prvním krokem k výstavbě důležitých rychlostních silnic R43 a R52, které mají spojit Brno se severem republiky a Vídní.

Zdravotnictví: 2-

Na začátku volebního období kraj proplácel zdravotnické poplatky, což stálo 71 milionů korun. Na konci zase vypluly na povrch miliardové investice do znojemské nemocnice, které kraj schválil, aniž by měl uznanou koncepci zdravotnictví.

Díky memorandu, které politici uzavřeli s pojišťovnami před dvěma lety, se však zatím zabránilo rušení nemocnic. Zanikla jen část lůžek.

Sociální věci: 2

Stavba domovů pro důchodce, projekt Senior pasů. Sociální politiku kraj zvládá. Ještě víc by ale mohl podporovat například lidi, kteří se o své starší příbuzné starají doma.

Chování: 2-

Před lety kandidoval Hašek na hejtmana jako magistr, teď už bude mít u jména titul JUDr. Doktorem práv se stal na kritizované škole ve slovenském Sládkovičově, kterou vede poslanec za sociálnědemokratickou stranu. Hašek proto slíbil zveřejnit posudky na svou rigorózní práci, to však neudělal.

Hejtman přitom titul získal v době, kdy kromě postu v kraji zastával i pozici poslance či předsedy Asociace krajů ČR. Z chování se ve škole uděluje nejhůř trojka. Dáváme dvě méně.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz