Jih Moravy zamíří k volebním urnám, na výsledky si kraj počká déle

  8:38aktualizováno  8:38
Kdo bude vládnout jižní Moravě v dalších čtyřech letech? Zůstane hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, nebo se prvním mužem kraje stane některý z jeho politických soupeřů? V pátek a sobotu o tom rozhodnou Jihomoravané v historicky čtvrtých krajských volbách. Definitivní výsledky budou letos až pozdě v noci.
V pátek a v sobotu lidé na jihu Moravy rozhodnou, kdo v následujících čtyřech letech povede kraj (ilustrační snímek)

V pátek a v sobotu lidé na jihu Moravy rozhodnou, kdo v následujících čtyřech letech povede kraj (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Celkem je nyní v kraji 966 647 oprávněných voličů, kteří budou volit ve 1 409 volebních okrscích," upřesnil mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

V Břeclavi a v Brně navíc vyberou lidé v prvním kole "své" senátory. "Volit bude konkrétně obvod číslo 56 v Břeclavi a 59 v Brně," upřesnil Klement.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve dvě hodiny odpoledne a uzavřou se v deset hodin večer. V sobotu pak mohou lidé volit od osmi ráno do dvou odpoledne.

Výsledky voleb až pozdě v noci

Ihned poté začnou téměř všechny volební komise sčítat hlasy a vyhodnocovat výsledky. Téměř všechny, až na komisi v Újezdu u Černé Hory. Tam budou totiž lidé navíc až do desíti hodin večer volit i obecní zastupitelstvo.

"To stávající se nám rozpadlo, protože z něj odstoupil jeden zastupitel za Věci veřejné a s ním i všichni náhradníci. Původně pětičlenné zastupitelstvo tak přestalo být usnášeníschopné," vysvětlil starosta obce Jan Stejskal.

A až do skončení těchto mimořádných voleb se v Újezdě nebudou otvírat žádné urny. Na výsledky odtud bude netrpělivě čekat celý kraj až do pozdních nočních hodin. Až po připočtení posledních hlasů z Újezda u Černé Hory totiž mohou statistikové vyhodnotit, jak si mezi sebou rozdělí strany jednotlivá křesla v zastupitelstvu.

"Výsledek by ale musel být velice těsný, aby ho několik posledních hlasů z této obce zvrátilo," podotkla vedoucí správního odboru krajského úřadu Eva Sychrová.

I tak je tato situace výjimečná a zatím nikdy nemusela jižní Morava na definitivní výsledky čekat tak dlouho. Podobně je na tom ovšem i dalších sedm krajů, kde také některé obce volí kromě krajských i své obecní zastupitele (více zde).

Novinkou jsou také voličské průkazy, které si voliči poprvé mohli vyřídit i pro krajské volby. "Na tento průkaz je možné volit v kterémkoli volebním okrsku v územním obvodu kraje, kde je volič přihlášen k trvalému pobytu," upřesnil mluvčí krajského úřadu.

Domluví se ČSSD s lidovci nebo TOP 09?

O tom, kdo s kým bude vládnout kraji a za jakých podmínek, začnou týmy politiků vyjednávat ihned po prvních odhadech výsledků. A i když to lídři stran popírají, neoficiálně se podle informací o možném uspořádání kraje diskutuje už nyní.

Ve hře je podle informací MF DNES koalice ČSSD s lidovci či TOP 09. Poslední dvě jmenované strany ovšem zároveň doufají, že budou mít dost hlasů pro sestavení středopravé koalice s ODS.

Hlasy nerozhodnutých voličů se přitom strany snažily získat do poslední chvíle. A to jak oficiálními kampaněmi, tak smrští kauz v posledních dnech.

Nejasnosti ohledně přidělování městských bytů musel vysvětlovat kandidát na senátora za Brno Richard Svoboda (ODS). O lídrovi strany LEV 21 Viliamu Záthureckém vyšlo najevo, že před několika měsíci řídil opilý a málem přitom srazil skateboardistu.

Michal Hašek zase čelil dotazům na nezvykle štědré odměny pro šéfku kanceláře hejtmana. A na povrch vyplula i čtyři roky stará zakázka kraje na propagaci v Listech jižní Moravy, pod kterou je podepsána řada politiků z minulého vedení. Případ nyní na základě oznámení vyhodnocuje policie.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Ilustrační snímek

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to...

Postavou jsem se musel stát, dnes herec zůstává sám sebou, srovnává Dušek

Jiří Dušek takřka celý svůj herecký život spojil s brněnským Divadlem bratří...

Československé první republice bylo pět let, když se v Cholině u Olomouce 14. února 1924 narodil „roduvěrný Hanák“ Jiří...

Najdete na iDNES.cz