Diskuze

Sto let Brna. Rozšíření mu dalo ráz přerostlé vesnice, říká historik

Malý krok pro Česko, velký skok pro Brno. Dnes je to přesně sto let, co připojením dvou sousedních měst Králova Pole a Husovic a dalších 21 obcí vzniklo takzvané velké Brno. Klíčové události přibližuje v rozhovoru pro MF DNES historik Tomáš Dvořák.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
HR

I když pozdě tak přece si neodpustím trochu zlosti nad krásně uhlazenými fakty jednoho z pánů historiků. Rozšíření města Brna v dubnu 1919 mělo jeden a hlavní důvod daleko před všemi dalšími: Totiž počeštění města připojením českého okolí - jak by to prosím mělo vypadat, když druhé největší město "nového" českého států by pozůstávalo i nadále z 70 procent německých obyvatel jako doposud? Ty celá tak cudná povídání o rozšíření a zlepšení infastruktury jsou jen tak trochu kosmetikou k zastření dost jednoduchého administrativního triku. Za druhé: Páni historikové by měli alespoň někdy zmínit meziválečné německé brněnské sociální demokraty, totiž odpůrce nacizmu, kterých se právě v Brně nacházel hojně a kteří samozřejmě i pomáhali uprchlíkům z Německa a Rakouska. Zaplatili za to všichni, právě tak, jako jejich partajní soukmenovci,v Německu, sociální demokraté v Německu 30tých let kteří jednohlasně odmítli v parlamentu přijetí hitlerovských zákonů o převzetí moci - však na to také doplatili jako všichni jiní. Někdy mne to dost dopaluje, my Češi jsme prostě oběti a nekalí jsou vždycky ti jiní.. Hana

0 0
možnosti
AK

Oslavovani zalozeni Ceskoslovenska se bralo na Morave trochu zdrzenlive. Byla to jina zeme nez Cechy, spadove zamerena na Rakousy, ne na Cechy, tak se tam musel ten cesky nacionalismus trochu donutit. Zajimave, ze ve clanku nebylo vice zmineno Brno jako hlavni mesto Markrabstvi moravskeho nebo Moravy, jeho vliv na tuto zemi, ale poukazovalo na jeho nejake druhe misto v republice, ktera vlastne tuto Moravu zamerne zlikvidovala ve prospech prazskeho centralismu, kteremu tento dnesni nedustojny stav podivuhodne vyhovuje. Doufejme ne na vzdy!

1 0
možnosti
KK

Hlavně je zde málo turistů. Pak může být všechno tak provinční, dělané jen pro Brňáky. Možná by mohlo pomoci, kdyby cestovky musely vozit turista nejdřív do Brna, než pojedou do Prahy. Prostě autobus z Havlova letiště by turisty neodvezl na Kulaťák ale na Mendlák v Brně. Tam by je vyklopil a ujel. Než se dostanou do Prahy, poznají nejen Brno, ale i Vysočinu a Jižní Čechy. Toto by se mohlo zvážit.

1 0
možnosti
MB

Odsun... pokaždé když vidím ty fotky hajlujících Němců po 15.3.39 si říkám, jak mělo soužití po válce asi vypadat...

2 0
možnosti
KP

Vztahy Čechů a Němců v Brně dávají zapravdu organizátorům odsunu. Musím se smát vykreslování jejich idylických vztahů před příchodem Hitlera.

3 0
možnosti
TV

Bratislava přerostla Brno co do počtu obyvatel někdy kolem roku 1980, nikoliv začátkem 70. let. Vím, že babička to tehdy hodně řešila, že Brno je náhle třetí a ne druhé město v republice. Ovšem i ta Bratislava, jak se v článku píše, to udělala ne jinak než připojením obcí, které ležely desítky kilometrů daleko od centra ...

0 0
možnosti
JF

J65a37n 83F80o97j33t92ů

22. 4. 2019 16:06

Nejen Brno a Bratislava, ale také Praha se zvětšila připojením okolních obcí.

0 0
možnosti
SN

Jo a za sto let tam už nebude ani to historické nádraží.

1 1
možnosti
Foto

bohužel drtivá většina německého obyvatelstva nikdy k československu nepřilnula , za dvacet let se to potvrdilo :-/

4 0
možnosti
Foto

Stejné to ale bylo i s Prahou, Plzní nebo s Olomoucí, zákonem tak vznikla Velká Praha, Velká Plzeň a Velká Olomouc, stejným způsobem, se stejným výsledkem a za stejným účelem.

6 0
možnosti
TM

Praha nebyla nijak extra německá. To Brno, Olomouc, Jihlava, Svitavy a další města byla převážně německá a to jejich zvětšování bylo z velké části právě za účelem vytlačení Němců z jejich pozic ve vedené mšst.

3 0
možnosti