Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové vědecké centrum pomůže lidem s vzácnými nemocemi, cílí i na vývoj léků

  18:24
Na lékařské fakultě brněnské Masarykovy univerzity odstartoval mezinárodní projekt, který pomůže právě pacientům se vzácnými onemocněními. Věnovat se bude i těm, na jejichž potíže zatím neexistuje žádná léčba. Zabývat se bude nejen výzkumem, ale i vývojem a výrobou léků. Lidí s některým ze sedmi tisíc vzácných onemocnění, je v Česku zhruba půl milionu.

U Daniela z Ostravy se zákeřná nemoc objevila už ve čtrnácti měsících. Zdravotní komplikace jeho rodiče ze začátku přisuzovali viróze, jeho stav se však velmi rychle zhoršoval a v nemocnici nakonec diagnostikovali chlapci rakovinu. Jenže po dvou blocích chemoterapie se ukázalo, že na daný typ nádoru na mozku neexistuje žádné řešení. „Vyčerpali jsme všechny dostupné možnosti léčby. Lékaři nám řekli, že zemře, a poslali nás domů,“ uvedla matka chlapce Lydie.

Jako poslední možnost se ukázala být klinická studie, při které lékaři Daniela a dalších čtyřicet lidí léčili protinádorovou vakcínou. A ta zabrala. Dnes je chlapci devět let a žije bez známek onemocnění.

Obdobných pozitivních příběhů lidí nejen s různými nádorovými onemocněními by mohlo do budoucna přibývat. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity (LF MU) zahájila mezinárodní projekt Central European Advanced Therapy and Immunology Centre (CREATIC), který pomůže právě pacientům se vzácnými onemocněními, tedy těm, na jejichž obtíže zatím neexistuje žádná léčba. Zabývat se bude nejen výzkumem, ale i vývojem a výrobou léků.

Léky pro omezený počet pacientů

Vědecké centrum bude sídlit v současném pavilonu fakulty v bohunickém kampusu a rekonstrukce prostoru začne v únoru příštího roku. Jeho vznik bude stát jednu miliardu korun, hotovo by mělo být asi za dva roky a provoz ani výzkum na fakultě nebude přerušen. „Univerzity by měly být řešitelem celospolečenských problémů a v případě vzácných onemocnění se domnívám, že výzkum, vývoj a výroba léčiv na akademické půdě bude v budoucnu nezbytným doplňkem k činnosti farmaceutického průmyslu,“ řekl děkan LF MU Martin Repko.

Lidí, kteří trpí některou z asi sedmi tisíců popsaných vzácných onemocnění, je přitom v České republice přibližně půl milionu, v Evropské unii přes třicet milionů. A řada z nich na svou diagnózu teprve čeká. Náklady na terapie jdou navíc do desítek milionů korun a počet těchto pacientů se za poslední tři roky zvýšil o třetinu.

„Lékařská fakulta dokáže pomocí projektu pomoci této skupině lidí. Musíme si uvědomit, že i oni potřebují péči stejně jako běžní pacienti,“ dodal děkan Repko. Na pomoci pro ně pracuje na akademické půdě již nyní přednostka Farmakologického ústavu LF MU Regina Demlová, která se se svým týmem v posledních letech zaměřila na vývoj léčiv pro dvě z diagnóz, na které běžné léky nezabírají.

Žena trpící nemocí motýlích křídel: Ráno vstanu a jdu do toho znova

Jedním z vyvíjených léků je i protinádorová vakcína, kterou dostal Daniel, druhý je pak určen pro pacienty s nemocí motýlích křídel. „Oba typy přípravků umožňují velmi přesně a cíleně léčit právě vzácná onemocnění. Tyto léky je možné vyrábět v malém rozsahu pro omezený počet pacientů,“ dodala Demlová. V prostorách univerzity tak vznikne pracoviště, kde budou vědci vyvíjet nejen medikaci pro dvě zmíněné nemoci, ale i pro další choroby, jejichž příčinou je konkrétní genová mutace.

„Centrum, které vznikne, bude mít mezinárodní rozměr. V kontextu střední a východní Evropy bude tento projekt unikátní. Jako rektor, lékař i člověk mám z tohoto velkou radost,“ uvedl rektor MU Martin Bareš. Spolupracovat budou vědci v novém centru s německým institutem Fraunhofer IZI a lipskou univerzitou, kteří mají s vývojem a výrobou genových a buněčných terapií již dlouholeté zkušenosti. V otázkách práva a práce s daty vypomůžou zase odborníci z Kodaňské univerzity. „Díky partnerskému propojení budeme moci nabídnout léčbu těmito léčivými přípravky i českým pacientům,“ dodala Demlová.

Centrum chce také otevírat společenskou diskuzi na téma dostupnosti péče a problematiky takzvané „fair medicine“, tedy férové medicíny, která by měla fungovat na nekomerční bázi bez maximalizace zisku. „Zásadní je i vzdělávací role, tedy dobrá příprava těch, kteří léky a s nimi i naději vyvíjí. Bez dlouhodobé investice do vzdělání není žádného výzkumu,“ uzavřel rektor Bareš.

Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Vrátili se problémoví Romové, zmínila starostka. Komunita chce její rezignaci

26. dubna 2024  16:13

Vlnu nevole a odsouzení rozpoutala svými výroky na adresu Romů poslankyně a starostka brněnských...

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Jarní výkyvy teplot mohou způsobit kolaps, varují kardiologové běžce a cyklisty

29. dubna 2024  14:58

Rekreační sportovci, kteří se po zimní pauze vrací k běhu nebo cyklistice, by v těchto dnech měli...

Brněnští revizoři dostanou kamery, pomohou při výmluvách přistižených pasažérů

29. dubna 2024  12:19

Ne všechny kontroly jízdních dokladů se obejdou v klidu. Revizoři občas čelí vulgárním slovním...

Dobrosrdeční lidé měli méně stresu a lépe spali, zjistila vědkyně v Antarktidě

29. dubna 2024  10:58

Mladá brněnská vědkyně Lucie Ráčková zkoumala stres polárníků v extrémních podmínkách v Antarktidě....

Nový majitel, stará Zbrojovka. Po další prohře opět hledí dolů

29. dubna 2024  9:36

Psal se rok 2005 a hokejová Kometa Brno v prvním kole druhé nejvyšší soutěže poprvé pod novým...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...