V Brně se dýchá hůř než v Praze. A nikdo neví proč

  8:00aktualizováno  8:00
V mrazivých zimních dnech stoupá nebezpečí zvýšené koncentrace škodlivých látek v ovzduší. V tradičně problematickém Severomoravském kraji naměřili meteorologové v úterý jedenácti násobek povoleného limitu. Překračování této hranice není ale výjimkou ani na jižní Moravě. Ovzduší je tam dokonce horší než v Praze.

Výfukové plyny z aut. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Koncem předminulého a v první polovině minulého týdne dosahovala koncentrace polétavého prachu v ovzduší nad Brnem až sto padesát mikrogramů na metr krychlový. Podle evropské legislativy je už padesát mikrogramů překročením limitu.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Horší situace byla jen na Ostravsku a nižší čísla naměřili meteorologové dokonce i v centru Prahy. Jedná se přitom o dlouhodobý trend.

Brno je na tom vždycky hůř

V centru brněnské aglomerace bylo měřicí stanicí na Úvoze v roce 2008 naměřeno překročení limitu sto šestkrát. "To je dokonce víc než na Legerově ulici v Praze v blízkosti magistrály," uvedla Jana Ostatnická z informačního oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu.

Podobné výsledky potvrzuje i srovnání údajů měřicích stanic v předměstských oblastech obou měst. V Brně je ovzduší vždy horší.

Ilustrační fotografie

Data z minulého roku meteorologové ještě nestačili podrobně vyhodnotit. Podle Ostatnické ale byla kvalita ovzduší především v zimních měsících roku 2009 velmi slabá. "Hlavně počátek roku, tedy leden, únor a částečně i březen, byly špatné. A letošní rok také nezačal příliš dobře," řekla Ostatnická.

Nevětrejte, radí hygienici

Zvýšená koncentrace jedovatých látek v ovzduší je nebezpečná především pro starší lidi, děti a lidi s chronickým onemocněním dýchacích cest. "V mrazivých dnech je problém dýchat. Příliš nevycházím ven. Že bych šla například na procházku, nejde už vůbec," popsala své problémy astmatička Barbora Hrbáčková ze Znojma.

Hygienici nedoporučují v takových případech pobyt venku. "Může dojít ke dráždění dýchacích cest, ale i zhoršení chronického onemocnění. Doporučujeme proto vycházet jen v nejnutnějších případech a větrat jen minimálně," popsala možné problémy náměstkyně krajské hygienické stanice pro odbornou činnost Hana Pokorná.

Hodně přispívají i lidé

Důvodem zvýšeného znečištění ovzduší v zimních měsících jsou podle odborníků špatné rozptylové podmínky, bezvětří, mráz, mlha a nízký tlak. Významně se na něm podílejí ale i lidé.

"Ve městě Brně se na znečištění ovzduší podílí především autodoprava a na venkově v zimních měsících lokální topeniště," řekl Vladimír Pásek z oblastního inspektorátu Inspekce životního prostředí.

"Hlavně na venkově topí hodně lidí v nevhodných kotlích. Navíc do pece hází téměř cokoliv, a to se pak podílí na zvýšeném znečištění ovzduší," potvrdila jeho slova Ostatnická.

Starší lidé by neměli vycházet

Když je špatné ovzduší a teploty klesnou pod nulu, pobytu venku se raději vyhýbají starší lidé. "Když je mrazivo a špatný vzduch, naši klienti raději zůstávají v domově a nevyházejí," poslala Lenka Maršová z brněnského Domu pro seniory na Vychodilově ulici. V domově své obyvatele pravidelně informují o tom, jaké je venku počasí.

"Popřípadě jim doporučíme, aby raději zůstali doma a nevycházeli," dodala.

Proč je ovzduší horší? Nevíme

Proč měří meteorologové v Jihomoravském kraji a především v Brně vyšší koncentrace poletavého prachu a oxidu dusíku než třeba v Praze, je záhadou i pro odborníky.

"Nevíme čím to je. Asi špatné povětrnostní podmínky nebo větry vanoucí ze Severomoravského regionu. To jsou ale jen hypotézy. Pro přesný důvod bychom potřebovali studii," uvedla Ostatnická.

Autoři:

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Otisky prstů jdou napodobit snadno, těžší je to u sítnice, popisuje expert

Umělé prsty s falešnými otisky pomáhají expertům jako Martin Drahanský...

Když zjišťujeme, zda se dá snímač otisků či přístroj na rozpoznávání obličeje oklamat, musíme přemýšlet jako zločinci,...

Muž volal strážníky ze strachu o matku, partnera ale udeřila těžítkem ona

Městská policie Praha (ilustrační foto)

Partnerský spor museli v sobotu večer řešit brněnští strážníci. Zavolal je muž, který se bál o svou padesátiletou...

Kuřim nabobtná o třetinu, developer musí postavit také školku

V nové čtvrti Kuřimi má najít bydlení téměř 3 500 lidí. První práce developer...

Díky nové čtvrti vzroste počet obyvatel v Kuřimi o třetinu. V dojezdové vzdálenosti od Brna vznikne tisícovka bytů a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz