Domácnosti zamořují české ovzduší

  7:49aktualizováno  7:49
Největšími znečišťovateli ovzduší v Česku jsou automobily. Hned za nimi se však umístily domácnosti. Vyplývá to z nejnovějšího měření Státního zdravotního ústavu.

Domácnosti jsou na druhém místě za automobily. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Odborníky zaráží i fakt, že lidem se dnes nedýchá nejhůře v průmyslových oblastech, ale stále častěji v menších městech a obcích. Zvláště pokud jsou v údolí. Přitom právě tam by mělo být ovzduší v pořádku.

"Samotné nás to velmi udivilo - vzduch zamořují téměř z poloviny domácí kotelny. A přitom často těmi nejjedovatějšími látkami, jako jsou arzen či rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky," přiznává Jiří Morávek, vedoucí odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí.

Jeho tým vybral několik typických českých městeček a obcí do pěti tisíc obyvatel a po dvouletém zkoumání získal jistotu: domácí kotelny přispívají stále větší měrou k nárůstu rakoviny, srdečních i dýchacích onemocnění.

I Pavel Rössner z Ústavu experimentální medicíny připomíná, že již pět let se zhoršuje kvalita ovzduší. "A kvůli tomu se oslabuje ´genetická výbava´ Čechů, což vede k degenerativním onemocněním, vrozeným vadám či růstu zhoubných nádorů," říká.

"Po obrovském zlepšení čistoty vzduchu v devadesátých letech se s přispěním domácích kotelen pomalu vracíme do časů totality, kdy tu bylo k nedýchání," souhlasí Rössnerův kolega Radim Šrám.

Starosta: Lidé topí smetím
Havlovice na Trutnovsku jsou typickou českou obcí. Leží v podhůří a v okolí není žádný znečisťující průmysl. Proto je také ekologové zahrnuli do svého nyní dokončovaného výzkumu. Čistota vzduchu je však v Havlovicích stejně špatná jako na Ostravsku, Karvinsku či v pražských Vršovicích.

"Zprvu jsme naměřeným hodnotám škodlivin nechtěli věřit. Jsou ale stejně vysoké jako v těch nejprůmyslovějších částech Česka," tvrdí Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu.

Šokovaní byli především Havlovičtí. Podle jejich starosty Pavla Dvořáčka si prý neuvědomovali, co všechno dýchají při zatápění smetím a jak moc to může škodit jejich zdraví.

"A oni ničím jiným než odpadem netopili. V kamnech se tak ocitaly pet lahve či jiné plasty. Snažíme se teď lidi přemluvit, aby s tím kvůli vlastnímu zdraví přestali."
 
Havlovičtí se ocitli na pranýři, ale v Česku je podle Šráma dalších pět tisíc obcí, které zamořují vzduch možná ještě daleko více.

Jiří Morávek slibuje, že ministerstvo životního prostředí se na to nebude už nečinně dívat. "Budeme lidem vysvětlovat, jak si laciným ´topivem´ ničí zdraví.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz