Proti loňskému roku hygienici zaznamenali za červenec téměř dvakrát tolik nakažených.
„U salmonelóz a kampylobakterióz zaznamenáváme typický sezonní nárůst. V červenci ale v Jihomoravském kraji evidujeme výrazně vyšší počet nemocných. Letos jich bylo se salmonelózou 141, loni jen 80,“ vylíčila epidemioložka z Krajské hygienické stanice v Brně Renata Ciupek.
Kampylobakteriózou se nakazilo v červenci 222 lidí. Toto střevní onemocnění vyvolávají kampylobaktery, což jsou bakterie rozšířené zejména ve střevním traktu ptáků. Zdrojem nákazy salmonelou jsou především nedostatečně tepelně zpracovaná vejce ukrývající bakterie rodu Salmonella.
Epidemie v kraji opět sílí. Čekárny jsou plné, lékařům stále zvoní telefon |
Případy salmonelózy, onemocnění, jež doprovází průjmy i horečky, zaznamenali i na infekčních odděleních jihomoravských nemocnic. K nim se však dostanou jen pacienti s těžkým průběhem.
„V uplynulých dnech jsme léčili přibližně 15 lidí. Byli ale v závažném stavu, a proto u nás pobyli déle, než je běžné,“ sdělila mluvčí nemocnice v Kyjově Veronika Hollerová. Obecně se jednalo o řády dnů. „Navíc platí, že čím delší hospitalizace, tím hůře pro pacienta. Vždy se proto snažíme, aby mu bylo co nejdřív lépe, aby mohl jít do domácí péče,“ podotkla Hollerová.
Ve Fakultní nemocnici v Brně leželo letos s akutními střevními potížemi zatím 8 dospělých a 14 dětí. „Vrchol výskytu však bývá častější v srpnu, takže uvidíme, jestli budou nemocní přibývat,“ poznamenal přednosta kliniky infekčních chorob Petr Husa. Ve Znojmě za poslední dva měsíce léčili 9 pacientů se závažnějším průběhem salmonelové infekce, s kampylobakteriózou o tři méně.
Na táborech je klid
Sezonní nárůst těchto nemocí není však podle hygieniků ničím ojedinělým. „Situace se opakuje každoročně a souvisí s vyššími venkovními teplotami, které uspíší množení bakterií, a s chováním lidí. Naprostá většina případů vzniká při nesprávné manipulaci s potravinami živočišného původu v domácnostech a při jejich kuchyňské přípravě,“ řekla Ciupek.
Důležité je podle hygieniků, aby si lidé dávali pozor jak na správně dovařené potraviny, tak na hygienu rukou či pracovního náčiní. Neměli by také kupovat výrobky s prošlou zárukou. „Každý jednotlivý případ je prošetřován našimi epidemiology, kdy pátráme po společném zdroji a cestě přenosu, abychom předešli epidemickému výskytu,“ doplnila Ciupek.
Střevní chřipka umí potrápit. Co jíst, abyste se brzo uzdravili |
Jihomoravští hygienici dosud nezachytili žádný hromadný výskyt či epidemii, a to ani na dětských táborech. A to jich v červenci jejich přísným okem prošlo rovných sto. Zavřít naštěstí nemuseli ani jeden.
„Dosavadní průběh letní dětské rekreace je poměrně klidný. Neřešili jsme žádné epidemie ani živelní pohromy. V jednom případě jsme zjistili, že pořadatelé akorát nesplnili ohlašovací povinnost, a v druhém jsme našli nedostatek ve stravovacím zařízení,“ informovala hygienička Marcela Hadámková.
Množí se i spála a svrab
Vedle těchto nemocí v Jihomoravském kraji stále řádí i jiné infekce – spála a svrab. „Počty případů spály jsou nadále ve vyšších hodnotách, než je obvyklé. V červenci jich bylo 19, loni pouze jeden,“ sdělila Ciupek.
Spála je infekční nemoc, kterou způsobuje streptokok a nejčastěji skolí děti předškolního a školního věku. Obvykle začíná horečkou, zimnicí či klasickou nevolností. Během dvou dnů se postupně objeví krupičková červená vyrážka. Nicméně ji většinou zvládne vyléčit obvodní lékař, delší pobyt v nemocnici není tedy potřeba. „V období od června do července jsme ovšem se spálou hospitalizovali čtyři pacienty,“ uvedla mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá.
Co se týče svrabu, červenec byl podle statistik srovnatelný s tím loňským. Přesto hygienici před touto kožní nemocí, kterou doprovází intenzivní svědění celého těla, varují. „Situace se sice poměrně zklidnila, nicméně riziko vzhledem k doposud vysokým počtům a dlouhé inkubační době šesti týdnů trvá,“ dodala Ciupek.
Svrab totiž, byť je mylně považován za nemoc bezdomovců, sužuje od začátku roku nejen jižní Moravu, ale celou republiku. Za půl roku lékaři zaznamenali 4 873 nakažených. Pro představu – za celý rok 2022 jich bylo o 403 méně. Současné počty jsou tak nejvyšší za dvacet let.
3. dubna 2023 |