Hotel Bobycentrum buduje největší kasino ve střední Evropě. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Spor s podnikatelem Procházkou o Lužánky graduje, Brno chce povolat policii

  • 11
Kvůli dlouholetému sporu Brna s podnikatelem Liborem Procházkou míří na soudy žaloby z obou stran. Teď se přidaly rozepře o poplatky za parkování. A Procházka se ohání i dokumenty od úředníků.

Letité tahanice kolem pozemků a staveb za Lužánkami dostaly nový rozměr – parkování. Zatímco nové vedení Brna už koncem loňského roku vyhlásilo, že chce spor města s podnikatelem Liborem Procházkou řešit žalobou o určení vlastnictví, na parkovištích kolem Bobycentra se v prosinci objevili výběrčí a betonové zábrany. To naštvalo Brňany i politiky.

Město považuje jednání za protiprávní a dává Procházkově firmě Czechcity – případně tomu, kdo peníze vybírá – lhůtu do příští středy, aby betonové zábrany zmizely. Pokud se tak nestane, magistrát je nechá za asistence policie odklidit.

Procházka se brání. Poplatky od řidičů prý nevybírá, plochy jen pronajal. Czechcity navíc nově předložila dokumenty, které mohou mít dopad nejen na parkování na pozemcích kolem Bobycentra, ale i na případné další soudní procesy.

„Nejsme to my, kdo jedná protiprávně. Už loni v červnu vydal příslušný silniční správní úřad pravomocné rozhodnutí, které potvrzuje, že společnost Czechcity je oprávněná parkoviště v areálu bývalého Bobycentra a u hokejové haly využívat pro své účely, včetně vybírání parkovného,“ popsal právní zástupce firmy Vítězslav Jíra, který za Procházku komunikuje. Dodal, že úřední verdikt je stále platný.

Podle náměstka primátorky pro majetek Tomáše Koláčného (Piráti) ale nařízení po přezkumu již zrušil magistrátní odbor dopravy, i když zatím nepravomocně. Ani původní úřední rozhodnutí však podle něj nikoho neopravňovala k vybírání parkovného. „Pouze zmiňovala, že plochy nejsou veřejně přístupnými účelovými komunikacemi,“ uvedl.

Porušili zákon, tvrdí město

Plochy kolem Bobycentra firma Czechcity podle Jíry pronajala majiteli hotelu. Lidé zaplatí v den akcí 100 až 150 korun. Hotelovým hostům se ale parkovné vrací. Naproti u hokejové haly v současnosti nikdo nevybírá. Vjezd na parkoviště je ale omezený zátarasy. A to vše město považuje za nezákonné.

„Czechcity, případně další subjekty, se mohly dopustit několika deliktů. Třeba zamezení průjezdu vozidel, neoprávněného zabrání veřejného prostranství, neoprávněného podnikání či porušení povinností při evidenci tržeb. Podáme podněty příslušným orgánům veřejné moci,“ prohlásil Koláčný.

Reakce přišla vzápětí. „Pokud město učiní protiprávní kroky a svévolně odstraní nebo poškodí zařízení parkoviště, jsme připraveni využít právních prostředků k ochraně majetku a práv firmy,“ řekl Jíra.

Město se s Procházkou soudilo už od roku 2004 o podzemní garáže u bývalé Billy, spor prohrálo a zaplatilo 13,5 milionu korun za bezdůvodné obohacení. Proto se také bývalé vedení Brna, ve kterém stejně jako nyní seděli i Piráti a lidovci, rozhodlo s podnikatelem jednat. Zástupci ANO v čele s exprimátorem Petrem Vokřálem poukazovali na prohraný spor i na to, že město může platit další desítky milionů.

Jednání ale ztroskotala, protože zastupitelstvem neprošel návrh ANO na směnu Procházkových firem za domy v centru. Nové vedení se rozhodlo jít jinou cestou. „Bez určení vlastnictví nemovitostí nezávislým soudem se nemůžeme posunout dále. Nejprve je potřeba narovnat právní vztahy,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Jenže právě vstřícný postoj bývalého vedení města Jíra považuje za jasný signál, že stavby patří Czechcity. Navíc podle něj existují dokumenty, které to dokazují.

„Jde zejména o znalecký posudek odborníků Stavební fakulty VUT v Brně z října 2015, aktualizovaný loni, a další auditorské analýzy. Město, aniž by tyto podklady zpochybnilo, po volbách účelově změnilo svoje stanovisko,“ prohlásil právník.

Případ vyhozené úřednice

O dřívějším postoji města svědčí i dopis z března loňského roku, který zveřejnil spolek Brno+. V něm se úřednice z technicko-hospodářského úseku brněnského magistrátu na posudek VUT odvolává. Nabízí jménem města variantu rozhodčího řízení, které by určilo, kolik má město Procházkovým firmám platit právě za užívání ploch.

Dopis však vedení Brna bere jako nepodstatný. „Bylo to pouhé vyjádření jedné úřednice, což nemůže zavazovat město jako takové,“ uvedla Vaňková. Přesto podle Koláčného úřednice na odboru končí.

Protistrana oponuje, že nejde jen o „jednu úřednici“. „Máme celou složku dopisů podepsaných vedoucí majetkového odboru, kdy město hodlá naše nemovitosti odkoupit. Neshodli jsme se jen na výši ceny a způsobu vyrovnání, zda penězi, nebo směnou,“ poukázal opět Jíra na předchozí jednání s městem.

To však podle současného vedení města nemůže o vlastnictví nemovitostí rozhodnout, stejně jako posudek VUT. „Hodnocení je otázkou právního posouzení, nikoli stavebnětechnického posudku,“ podotkl Koláčný s tím, že soud může zadat nové posudky.

Zatím město sumíruje žalobu, kterou podá do března. A žaloba zamířila loni v listopadu i ze společnosti Czechcity. Za veřejné užívání ploch kolem Bobycentra žádá 23 milionů korun. Ty ale město do vyřešení sporu zaplatit nehodlá.

„Nejsme to my, kdo jedná protiprávně. Silniční správní úřad vydal pravomocné rozhodnutí, podle něhož Czechcity může parkoviště v areálu využívat pro své účely, včetně vybírání parkovného.“ Vítězslav Jíra, právník Czechcity