Vedoucí 1. oddělení brněnské hospodářské kriminality Vladimír Machala je souzen...

Vedoucí 1. oddělení brněnské hospodářské kriminality Vladimír Machala je souzen kvůli obvinění, že svému známému předával informace z vyšetřování podvodů při přidělování obecních bytů Brna-středu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vedoucí brněnské hospodářské kriminálky je před soudem kvůli kauze s byty

  • 0
Městský soud v Brně se dnes začal zabývat obžalobou vysoce postaveného brněnského policisty Vladimíra Machaly. Podle žalobce předával známému informace z vyšetřování podvodů při přidělování obecních bytů Brna-středu. Spolu s Machalou před soudem stanula i jeho podřízená Jitka Broďáková. Oba vinu odmítli.

Machala jako vedoucí 1. oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Brno od léta 2018 vyšetřoval údajné podvody s obecními byty v Brně, kvůli kterým policie obvinila bývalého starostu Rojetína na Brněnsku Pavla Hubálka

Ten podle kriminalistů používal k přidělování bytů padělaná razítka městských úřadů a firmy, která nemovitosti v Brně spravuje. Machala však podle obžaloby informoval o vyšetřování svého dlouholetého známého Pavla Kosmáka, bývalého šéfa technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed.

Podle žalobkyně Petry Lastovecké například předával Kosmákovi informace o domovních prohlídkách i prohlídkách nebytových prostor, o kterých tak Kosmák věděl dopředu. Státní zastupitelství viní policistu i z toho, že si Kosmáka přizval na domovní prohlídku u Hubálka, přestože prý věděl, že Kosmák nemůže být tzv. nezúčastněnou osobou. 

Kosmákovi Machala podle obžaloby sdělil, že Hubálek bude zadržen, následně i informaci o jeho zadržení a uvalení vazby. Podle žalobkyně si Machala byl vědom, že může zmařit řádné objasnění věcí, přesto informace sděloval dál.

„Informátor přece musí být přínosem“

Machala, který u policie slouží 26 let a nyní pracuje na jiném postu, obžalobu odmítl. „Považuji ji za zmatečnou, skutky se nestaly tak, jak byly v obžalobě popsány. Cítím se nevinen,“ prohlásil.

Z jeho výpovědi vyplynulo, že Kosmák pro něj fungoval jako informátor a ze strany obžaloby jde o naprosté nepochopení věci. „Informátor přece musí být pro policii přínosem. Nedovedu si představit, že by nebyl součástí takzvaného podsvětí, protože pak by pro policii neměl žádný přínos. Nikdy bych se nic nedozvěděl, kdybych navazoval kontakty jen s lidmi, kteří se ničeho nedopustili,“ uvedl Machala. 

Ohledně údajného úniku informací ze spisu uvedl, že šlo o úkolování informátora a že tvrzení obžaloby jsou vytržená z kontextu. Odmítá, že by vynášel informace ze spisu nevynášel. Podle něj je žalobkyně navíc podjatá, protože dozoruje více souvisejících kauz. Žalobkyně podjatost odmítla.

Broďáková podle obžaloby po domluvě s Machalou zanesla Kosmáka do policejního systému jako informátora s krycím jménem Notor, aniž by o tom věděl, a čerpala na něj finance v řádu tisíců, které si podle obžaloby nechávala. Informace přitom získávala od Machaly, který se je dozvěděl od Kosmáka. 

Také Broďáková nesouhlasí s žádným bodem obžaloby. Uvedla, že se s Kosmákem znala, že jí předával informace a že peníze určené jemu mu také předala. Tvrzení v obžalobě označila za domněnky, nepravdy a manipulaci s důkazy. 

Soud bude pokračovat 25. dubna a následně 11. května.

Kosmák v současné době stojí spolu s dalšími obžalovanými před krajským soudem v takzvané kauze Stoka týkající se ovlivňování veřejných zakázek na radnici Brna-střed. Machala v minulosti vedl zvláštní policejní tým Mlýn, který v roce 2002 zřídil ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD). Mlýn se stal terčem kritiky kvůli tomu, že se informace z vyšetřování důležitých kauz spojených s politikou údajně dostávaly přímo ke Grossovi.

,