Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Tolerance věřících by měla unést uměleckou nadsázku, vzkázal soud Dukovi

  12:18aktualizováno  15:31
Krajský soud v Brně odmítl odvolání kardinála Dominika Duky a jeho právního zástupce Ronalda Němce v kauze loňských provokativních divadelních her v Brně. Duka požadoval omluvu za zásah do svých osobnostních práv.

Brněnský městský soud už dříve rozhodl o neplatnosti žalob podaných na hry „Prokletí“ a „Vaše násilí a naše násilí“ od chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Diváci je zhlédli při loňském festivalu Divadelní svět Brno pod záštitou Národního divadla Brno. Hry podle Dominika Duky urážely jeho náboženskou víru.

„Zamítnutí obou žalob bylo odvolacím soudem potvrzeno v zásadě ze tří důvodů. Prvním je ten, že podané žaloby nemají žádnou zákonnou oporu, druhým, že nesledují legitimní cíl, a třetím je ten, že omezení ochrany projevu na tomto základě není v demokratické společnosti nezbytné,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Michal Ryška.

Podle něj umělecký projev může kritizovat náboženské vyznání.

„Umělecký projev používá specifické výrazové prostředky – symboliku, nadsázku. A pokud má potenciál přispívat k diskuzi o otázkách veřejného zájmu, tak je právně přípustný i za cenu jisté oběti na náboženském sentimentu části věřících osob. A víra a tolerance věřících by měly být v rámci demokratické společnosti natolik pevné, aby toto unesli,“ míní soudce.

Dodal, že hry mohou být důvodem pro vedení veřejné diskuze i pro veřejné zavržení podobných her.

„Ale není to dostatečným podkladem pro zásah nezávislého soudu jako orgánu veřejné moci do svobodného projevu,“ zdůraznil Ryška.

Nechci tolerovat samoúčelné urážky, prohlásil Dukův právník

Dukův právník Ronald Němec s rozhodnutím nesouhlasí.

„Rozsudek respektujeme, ale nesouhlasíme s ním. Proto budeme podávat dovolání. Otázka není o tom, jestli jsou žalobci úspěšní nebo neúspěšní. Ale je otázkou to, zda chceme společnost, kde se můžeme beztrestně urážet a být k sobě neslušní, anebo chceme společnost, kde spolu můžeme nesouhlasit, ale v rámci slušných mantinelů. Budeme se dotazovat Nejvyššího soudu i Ústavního soudu, zda je správné se urážet, či ne,“ prohlásil Němec.

Kardinál Duka se odvolacího soudu neúčastnil, stejně jako nepřišel ani k jednání městského soudu.

„Je akcentována svoboda na úkor svobody druhých. Kam jsme se to za sto let posunuli? Já takovou společnost nechci. Nemám problém s tím, aby v rámci demokratické společnosti docházelo ke slušnému vyjádření názorů. Nechci však tolerovat samoúčelné urážky,“ vyjádřil Němec stanovisko, které společně s Dukou zastávají.

Chtěli dostat do právního řádu rouhačství, tvrdí obhájce divadel

Žalovaná divadla – Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno – zastupovali Michal Šalamoun a Radim Kuchta. Oba jsou s verdiktem spokojeni.

„Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo odůvodněno velmi komplexně a fundovaně a dnes se potvrdilo. Šlo o něco jiného, než o ochranu osobnosti žalobců. Šlo o to dostat trošku oklikou do českého právního řádu delikt rouhačství, což se díky rozhodnutí soudu nepovedlo,“ shrnul Šalamoun.

Podle něj zdravý rozum zvítězil a stát se zachoval hodnotově neutrálně, když nepovyšoval jednu víru nad další.

„O ochranu osobnosti a urážky žalobců vůbec nešlo. Protože ty hry vůbec nebyly o nich, navíc se představení ani neúčastnili a nebyli omezeni ve vykonávání své víry,“ dodal Šalamoun.

„Ve věci fakticky vůbec nejde o ochranu osobnosti žalobců, ale o ochranu náboženského symbolu a ochranu památky Jana Pavla II.,“ poznamenal Kuchta.

Dostáváme se zpět do totalitního myšlení, reaguje církev

Církev odmítá argument soudu, podle nějž je v Česku křesťanů menšina, a většina lidí si přeje takovou svobodu projevu, která křesťany uráží.

„Jeden z důvodů, proč byla žaloba zamítnuta, je i ten, že žalobci nemají právo podat žalobu ve veřejném zájmu. Tak odvolací soud hodnotí ochranu dobrého jména církve a Ježíše Krista. Oprávnění hájit Ježíše Krista podle soudu nemá nikdo. To je však v rozporu se specifickým posláním kardinála - konat a chránit církev jménem papeže,“ sdělila ČTK mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

Dalším důvodem zamítnuti bylo, ze křesťanů je v ČR málo, tedy jejich víra má menší ochranu vůči svobodě slova.

„Považujeme za neakceptovatelné, aby z důvodu, že je u nás menšina věřících křesťanů, bylo možné urážet a hanobit základ jejich víry, protože si to podle soudu demokratická většina přeje,“ uvedla mluvčí. „Dostáváme se tak zpět do totalitního myšlení a do doby, kdy u nás byli křesťané a církev pronásledováni a utlačováni,“ doplnila.

Církevní právo soud odmítl posuzovat

Odvolacímu řízení přihlížely asi tři desítky lidí z řad veřejnosti. Soudkyně Kateřina Čuhelová dokonce musela některým odepřít vstup z kapacitních důvodů.

Němec se v závěrečné řeči odkazoval i na církevní právo, to však soudní senát odmítl posuzovat.

„Jsme soudci objektivního práva, z hlediska jiných kodexů tuto věc posuzovat nemůžeme. A pokud odkazujete na vaše články k tomuto tématu, ráda bych vás upozornila, že soudní jednání není prostorem pro vaši reklamu,“ pokárala Němce Čuhelová.

Původně žaloba směřovala jen na Centrum experimentálního divadla, které však poskytlo jen prostor pro uvedení obou představení. Přehlídku pořádalo Národní divadlo Brno.

Policie brzy po uvedení obou her přijala devatenáct trestních oznámení směřujících hlavně na Národní divadlo Brno a jeho ředitele.

Vyšetřovatelé všechny podněty odložili, trestný čin nezjistili. Policie se zabývala také protestem hnutí Slušní lidé, které na několik desítek minut přerušilo představení vstoupením na jeviště. Tento protest policie předala do přestupkového řízení, radnice Brno-střed udělila 25 lidem pokutu v celkové výši 126 tisíc korun.

  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K uplácení nás tlačí systém, nic jiného nezbývá, hájí se souzený podnikatel

Podnikatel Marcel Slováček dnes u Krajského soudu v Brně přiznal, že od roku 2015 pravidelně uplácel úředníka Správy...

Vraťte vodárny, tlačí Brno na Francouze. Jinak lidem hrozí zdražení vody

Už tři dekády vlastní ve firmě Brněnské vodárny a kanalizace necelou polovinu akcií Francouzi, nyní přes společnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové hlavní nádraží dostane Brno na mapu Evropy, věří šéf příprav megastavby

Před dvěma lety jako ředitel Kanceláře architekta města Brna dohlížel na mezinárodní soutěž na podobu nového nádraží....

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Podvodník vyloudil na prodejci dvě violoncella, přestrojil se za učitele hudby

Pomocí paruky a silných brýlí se snažil mladý podvodník vyvolat dojem, že je učitelem hudby v pokročilém věku. Tímto...

Krizový stav v jihomoravských nemocnicích platí, výpověď zatím nikdo nestáhl

Po slovech o omezování neakutní péče kvůli odmítání mnohých lékařů sloužit přesčasy ve čtvrtek odpoledne přišel zvrat....

Brno zbouralo nejstarší saunu, lidé si teď hlasováním prosadili vybudování nové

Po bezmála půlstoletí dělníci letos v létě zbourali nejstarší saunu v Brně. K zemi padla bez náhrady, přestože politici...

V Brně se lidé na poště tísní a čekají i přes hodinu, jinde změny nepoznali

Po letním škrtání a stěhování poboček funguje Česká pošta už téměř půl roku v novém, omezeném režimu. MF DNES...

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...