Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

  7:23aktualizováno  7:23
Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý územní plán jako ve Šlapanicích u Brna. Vila bývalého zdejšího radního Stanislava Matýška z ODS stojí několik desítek metrů od lokality s ohroženými živočichy.

Přírodní rezervace jsou místem, do kterých člověk ideálně nemá zasahovat, aby neohrozil vzácné rostliny a živočichy. Takové lokality obvykle ze zákona chrání padesátimetrové pásmo, kde se nesmí stavět.

Ve Šlapanicích ale nic takového neplatí. Chráněné území Andělka a Čertovka obepíná ulice s rodinnými domy. Vévodí jim rozlehlé sídlo bývalého radního Stanislava Matýška.

Ochránci přírody proti stavebnímu monstru nic nezmůžou. Ve Šlapanicích totiž mají asi dvě desetiletí starý územní plán, který na ochranu vzácných přírodních rezervací nepamatuje.

Překvapivou výstavbu nedokázal zastavit ani krajský odbor životního prostředí, který v takových situacích nemá dostatečně silné pravomoci.

„Výstavba obepíná chráněné území jako rakovina. Lidé si neuvědomují, že na úkor svých potřeb ničí poslední kusy přírody. Jediným smysluplným řešením je nový územní plán, který bude ctít ochranné pásmo přírodní rezervace,“ míní odborník na ochranu přírody Vilém Jurek z občanského sdružení Rezekvítek.

Fotogalerie

Zlobí se i řada místních, kterým především Matýškův dům leží v žaludku. Nechápou, jak někdo něco podobného mohl dovolit.

„Ani zdaleka není dodrženo ochranné pásmo. Sám jsem se bavil s lidmi z kraje a ti jen při představě, že se má na tomto území stavět, skřípali zubama. Obrátil jsem se až na ministerstvo životního prostředí. Nechápu, jak může u vzácné lokality někdo stavět,“ zlobí se například místní myslivec Josef Orel.

Přírodní památka Andělka a Čertovka se rozprostírá na ploše 3,6 hektaru. Hnízdí tam třeba konipas horský nebo lejsek šedý. Pokud by dotčené orgány chtěly výstavbě zamezit, musely by složitě vysvětlovat, jak stavba naruší zdejší přírodu.

„A pokud jde o případy, kdy pouze okrajově narušuje ochranné území a není přímo v kontaktu s hranicemi přírodní památky, je to o to obtížnější,“ vysvětlila mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Matýšek tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil. Řádně koupil pozemek od soukromého majitele a požádal stavební úřad o povolení. „Nikdo nic nenamítal. Prostě jsem řádně zažádal a dostal souhlas. Na druhou stranu jsem se městu zavázal, že v místě výstavby postavím například novou kanalizaci, cestu a veřejné osvětlení. Vyšlo mě to na miliony korun,“ tvrdí Matýšek.

Výstavbu zastaví nový územní plán

Šlapanický územní plán je starý asi dvacet let. Bývalý starosta Jan Střechovský (zvolený za Hnutí pro rozvoj Šlapanic) si nepamatuje, že by v souvislosti s přírodní rezervací došlo k nějakým změnám. „Na nějaké dílčí úpravy si vzpomínám, šlo ale o lokální věci. Nic se nevztahovalo k Andělce a Čertovce,“ zavzpomínal Střechovský.

Současné vedení Šlapanic v čele se starostkou Michaelou Trněnou (Čisté Šlapanice) chtějí dosavadní praktiky změnit. Pokud se jim podaří úspěšně projednat nový územní plán, stavět u chráněné rezervace s výhledem na malebnou krajinu už nebude možné.

„Pan Matýšek využil toho, že si tam dům mohl postavit. Stavělo se ještě v době, kdy jsem nebyla na radnici, a naše občanské sdružení tuto stavbu kritizovalo. V době, kdy jsme se dostali na radnici, už to bylo uzavřené a nešlo s tím nic dělat. S novým územním plánem se nic podobného nestane. Kolegové před námi se v té oblasti pokusili rozšířit bydlení podél celé chráněné oblasti. My chceme místu vrátit původní charakter,“ prohlásila Trněná.

Veřejné projednání nového územního plánu by se mělo uskutečnit na přelomu roku, schvalovat by se mělo příští rok.

Podle Jurky se zástavba narušující přírodní památku týká i jiných lokalit. „V Brně jde například o Kamenný vrch nebo Medláneckou skalku. Některé chatky tam dokonce stojí načerno,“ uzavřel.

Redakce MF DNES se pokoušela získat i vyjádření šlapanického stavebního úřadu. Jeho pracovníci ale neodpověděli.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kypřanka nechala čtvrt milionu v nákupním centru, tašku našli strážníci

Chvíle zoufalství prožila jednačtyřicetiletá Kypřanka, která v jednom z brněnských nákupních center ztratila vysokou...

Hnutí ANO se rýsuje cesta zpět do vedení Brna, zákulisím letí nabídka ODS

Přesně za týden si brněnské ANO zvolí nové vedení. Může se tím přiblížit koalici na magistrátu a po roce opustit...

Mladík vytvořil stránky s odkazem na filmy zdarma, dostal podmínku

Patrik Drábek založil před čtyřmi lety internetovou stránku, kam nelegálně bez souhlasu autorů vložil téměř 1 500...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz