Čeština je barvitá, ale pro módu trochu komplikovaná, říká návrhářka

  11:02aktualizováno  11:02
Exkluzivní spoluprací završila mimořádně úspěšný rok návrhářka Zuzana Osako, která pochází z Lužic u Hodonína. Český olympijský výbor ji oslovil, aby navrhla nástupovou kolekci pro ceremoniály her v japonském Tokiu. Bude obsahovat i prvky zdobené modrotiskem, který je nově zapsán v seznamu UNESCO.

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i modrotisk. Technika výzdoby textilií, která byla na konci listopadu zařazena do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO, do Čech přišla právě z Japonska a Číny. Na podobě oblečení se podílí i módní návrhářka, ilustrátorka a bývalá modelka Zuzana Osako (na snímku)- | foto: ČTK

Věděla jste od počátku, že budete pracovat s modrotiskem, nebo to vyplynulo až z nominace na seznam UNESCO?
Modrotisk mám olympijským výborem schválený už od července.

Na olympijské oděvy se používají barvy trikolory. Jak to bude s barvami a vzory modrotisku?
Počítáme s červeným akcentem, který trikoloru vytvoří. A co se motivu týče, hledala jsem něco, co není vyloženě moravské. I když obě dvě modrotiskové dílny, které se u nás zachovaly, jsou na jižní Moravě. Přesto jsem nenašla žádný prvek, který by byl celoplošný.

Takže vzor bude váš autorský?
Ano, je to originální vzor. Ale zatím nemůžu prozradit jeho přesnou podobu. Samozřejmě reflektuje fakt, že je určen pro slavnostní událost spojenou se sportem, ale bude mít i tradiční prvky.

Olympijský výbor si vás vybral i kvůli vašemu spojení s Japonskem.
Pět let v kuse jsem tam žila a studovala. Vlastně od sedmnácti tam nepřetržitě nějak funguju.

Modrotisk také pochází z Japonska, že?
K nám opravdu přišel z Číny a z Japonska. Ale původně vznikl, pokud se nemýlím, stovky let před Kristem v Peru.

Zuzana Osako

Pochází z Lužic u Hodonína. Kreslila a malovala od malička. Ve dvanácti letech začala pracovat jako komerční modelka a hodně cestovala. Po ukončení ZŠ se na rok přestěhovala do Milána, kde studovala na Institutu Marangoni oděvní design. Pracovně vycestovala i do Tokia, kde potkala svého manžela. S ním v Japonsku žila a studovala malbu japonskou tuší, zenové techniky a akt. V době návratu do ČR ve světě ožila módní ilustrace v míře, která ji nadchla. Vytvořila vlastní portfolio a začala spolupracovat s módními profesionály. V současnosti spolupracuje s řadou českých i zahraničních designérů, módních značek, firem, časopisy, televizními pořady, blogy, portály, známými osobnostmi. Velkou část práce zaměřuje na folklor, podporuje několik charitativních projektů.

V Japonsku se modrotisk používá všedně, nebo je to také záležitost folklorní?
Tam je to opravdu věc každodennosti. Modrotisk je k vidění na textiliích pro denní potřebu. Hodně se do toho balí třeba dárky nebo obědy. Japonci používají krabičky bento, což je několikapatrová krabička na obědy, kterou ženy dávají manželovi do práce či dětem do školy. Nebo se používá, když rodina jde pojíst pod sakury. A právě tato krabička je často svázaná šátkem z modrotisku. Modrotisk se používá na různé pytlíky, taštičky a samozřejmě také na kimona.

Modrotisk používá i vaše oděvní značka Tradice. Vzrostl po jeho zápisu na seznam UNESCO zájem lidí o tyto oděvy?
Tradiční modrotisk není masová záležitost. V Tradici máme limitovanou kolekci blůz, sukní a šatů, která byla původně připravena pro jaro a léto příštího roku, ale dnes musím doobjednat látky, máme vyprodáno. U nás zákazník počítá s tím, že se o oděv bude starat jinak než o tričko z řetězců, a my dáváme k našim výrobkům pečlivě rozepsané pokyny k údržbě. Pro konfekci do větších řetězců není úplně vhodný. Zákazník se musí naučit, jak se o takový oděv starat. Nemůžete ho hodit do pračky s dalším prádlem. Před pár dny jsme se ale dohodli se značkou Pietro Filipi, pro kterou budeme vytvářet vzor inspirovaný modrotiskem. Na jaře a v létě tak budou mít v obchodech moji kolekci. Samozřejmě půjde o digitálně tištěný vzor, který bude možné prát v pračce.

Nejsou na to tradiční výrobci modrotisku hákliví?
Upozornili nás, že digitálně tištěný vzor by se neměl prodávat pod názvem modrotisk. I když vychází z původních modrotiskových vzorů, není zpracovaný tradiční technikou. Mně se zdá správné obojí odlišit a přiznat, co je digitálně tištěné. Pro Pietro Filipi a i pro Tradici připravuji vzor k digitálnímu tisku takový, aby tisk raznicemi neimitoval, pouze modrotisk připomenul. A zase si užívám to, že nejsem raznicí omezená a můžu si dovolit například stínování vzorů. Myslím, že bychom mohli zkusit v češtině vymyslet pro digitálně tištěný vzor modrotiskem inspirovaný třeba i nové přiléhavé slovo.

Nedovedu si představit přiléhavější slovo než modrotisk.
V tomto je čeština trochu komplikovaná. I když je to krásný barvitý jazyk, některé věci v módě se v něm těžko reflektují. Angličtina je naproti tomu úžasná v tom, jak je proměnlivá. Když si koupím americký Vogue, tak se kochám tím, jak je jazyk schopný žít a vyvíjet se snad měsíc od měsíce.

Když se podívám na látku, poznám na první pohled rozdíl mezi tradičním modrotiskem a digitálně tištěným vzorem?
Na první pohled to nepoznáte. Až když začnete látku zkoumat zblízka. Tradiční modrotisk se tiskne ručně. Nikdy se s raznicí netrefíte tak přesně jako stroj, a to se pak dá ve vzoru najít. Nebo se trochu uvolní krycí rezerva a barva zateče pod ni. To je pak vidět v kontuře vzoru.

Letos vaše oděvní značka Tradice končí jako startup. Podařilo se vám ji rozjet velmi úspěšně. Jak?
Mám vynikající tým. A přece jen je naše republika vděčná v tom, že když se práce dělá poctivě, tak se daří.

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Bál jsem se omrzlin, líčí fotograf, který zachytil Měsíc i dominanty Brna

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Byly teprve čtyři hodiny ráno, když brněnskému fotografovi Pavlu Gabzdylovi zazvonil budík. Ačkoli by si rád přispal,...

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Na jižní Moravě od úterý umrzli čtyři lidé, jeden spadl opilý do potoka

V Olomouci v noci zemřel bezdomovec, pravděpodobně umrzl.

Čtyři lidé umrzli od úterý v Jihomoravském kraji. Tři z nich, pravděpodobně bezdomovci, zemřeli v Brně. Čtvrtý zahynul...

Najdete na iDNES.cz