"Na otázku souhlasíte, aby obec Velenov uskutečnila svůj záměr výstavby rozhledny na katastrálním území obce Velenov, odpovědělo téměř šedesát procent lidí ano, něco málo přes čtyřicet procent zaškrtlo variantu ne. Celkem přišlo hlasovat 148 lidí, což je 88 procent všech opravných voličů," řekl předseda volební komise pro referendum Dušan Sekanina.
Starostu Jana Havelku, který stavbu rozhledny prosazuje, výsledek a především rekordní účast potěšily. "Účast je vynikající. Dosáhli jsme toho, co jsme chtěli. Máme tady objektivní názor občanů. Velké poděkování všem, kteří přišli," uvedl starosta.
Nejen místní se teď oprávněně ptají, co bude dál. "Příprava výstavby rozhledny se vlastně zastavila jen po vyhlášení referenda. Ve středu máme zastupitelstvo, kde se domluvíme na dalším postupu. Variant je více. Každopádně budeme v přípravě stavby pokračovat. Je teď na nás, abychom zajistili dostatek finančních prostředků," doplnil Havelka.
Referendum ve Velenově si vynutila skupina občanů, kterým se stavba rozhledny příliš nezamlouvá. Argumentovali tím, že je to pro obec velké riziko, akci nezvládne, rozhledna zůstane nedokončená a do budoucna bude mít nízkou návštěvnost.
Pětašedesát metrů vysoká rozhledna má stát na horizontu mezi obcemi Velenov a Suchý. Výstavba přijde na 15 až 18 milionů korun. Velenovští plánují do stavby investovat peníze, které získali prodejem lesů, chtějí také požádat o dotaci.
Ruku v ruce s velkou účastí v referendu byla ve Velenově i rekordní účast při volbách do Evropského parlamentu. Do urny tam hodilo svůj hlas 70 procent voličů.
Šebetovští řekli ne
Ve stejnou dobu jako ve Velenově rozhodovali o budoucnosti projektu na území svojí obce také lidé v Šebetově. "Na otázku, zda souhlasí s realizací stavby Střediska energetického využívání a recyklace surovin odpovědělo ano necelých 40 procent voličů, variantu ne zvolilo přes 60 procent lidí," prozradil starosta Šebetova Zdeněk Čížek. Hlas v jeho obci přišla odevzdat polovina oprávněných voličů.
"Jsem rád, že jsme díky referendu legitimně zjistili názor občanů. Ten budeme respektovat. Je to prokazatelný signál, že veřejnost nemá o tento záměr zájem. Nemůžu mluvit za celé zastupitelstvo, ale myslím, že tímto krokem u nás projekt končí," doplnil Čížek.
Recyklační linku v areálu vepřína plánovala postavit společnost Sobioenergi. Zařízení mělo ekologicky zpracovat potraviny s prošlou záruční lhůtou trvanlivosti a vyrábět zemní plyn, teplo, elektřinu a certifikované hnojivo.
Firma obci nabízela, že dokončí veškeré komunikace v obci, po dobu životnosti stanice bude platit provoz základní a mateřské školy a lidem umožní nákup zemního plynu o polovinu levněji než je běžná cena na trhu. Především však garantovala vytvoření 35 pracovních míst.
Stejně jako proti stavbě rozhledny ve Velenově se i v Šebetově proti záměru v minulosti ohradila část obyvatel.