Promítáme pro prázdné sedačky, stěžují si provozovatelé biografů

  9:00aktualizováno  9:00
Brněnská kina trápí odliv diváků. Místo plných sálů teď častěji na provozovatele kin čekají prázdné sedačky. Na propad v počtech návštěvníků si stěžují už i velké multiplexy. Malá kina teď doufají, že jim pomůže digitalizace. Zaujmout chtějí i zvláštními programy.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

Dušan Peprný promítá v kině Lucerna sedmým rokem. Ze zpočátku výnosného byznysu se však pomalu stává boj o přežití. "Duben byl nejhorším měsícem, který jsem kdy zažil," vylíčil Peprný.

Důvod? Nedostatek diváků. Na promítání jich teď do Lucerny dorazí jen několik málo desítek. "V současnosti mě živí rodiny s dětmi a starší lidé. V průměru zhlédne film třicet diváků," přiznal provozovatel kina, jehož kapacita je 202 míst. O třetinu se v poslední době propadla také návštěvnost městských kin Scala a Art.

Art plánuje digitalizaci, Lucerna o ní uvažuje

Tato zařízení, kterým výrazně ubylo diváků už před lety kvůli multiplexům, chtějí publikum přilákat zpátky hlavně digitalizací. I kvůli zastaralému zařízení totiž nyní kinaři promítají snímky týdny až měsíce po jejich premiérách.

"Neupřednostňuji Olympii či Špalíček kvůli luxusním sedačkám nebo lepšímu zvuku. Rozhoduje termín, kdy se film objeví na plátně," potvrdil student Marek Smejkal, že plán malých kinařů je reálný.

Zatímco v Lucerně o digitalizaci teprve uvažují, provozovatelé kina Art již podali žádost o grant na ministerstvo kultury. "Na konci tohoto týdne se rozhodne, zda se Art digitalizovat bude," prozradil vedoucí úseku kin Brněnského kulturního centra Daniel Zásměta.

Druhé městské kino Scala se však digitalizace v brzké době nedočká. "O digitalizaci Scaly prozatím neuvažujeme. Bylo by to finančně nákladné. Navíc veškerým snahám brání nevyjasněné majetkové vztahy ohledně budovy," vysvětlil Zásměta.

Brnem se nyní také šíří zvěsti, že kino Scala by se mohlo zrušit úplně. "Žádnou oficiální či neoficiální zprávu o rušení kina Scala jsme od zřizovatele, tedy města Brna, nedostali," vyvrátil to ale mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Za současný odliv diváků může hned několik dalších věcí. Trend stahování filmů stejně jako nechuť lidí vyrážet do kina ve chvíli, kdy je venku konečně hezky.

Bakala sází na doprovodný program, letním kinům nahrává počasí

Jediní kinaři, kterým počasí přímo nahrává, jsou provozovatelé letního kina. To brněnské bude letos opět Na Dobráku, sezonu zahájí 24. června. Promítat se na koupališti bude až do konce srpna.

V programu je na každý den přichystán jeden film. Kino se snaží odlišit i dramaturgií. "Plánujeme například i němý film s živým hudebním doprovodem. Půjde o Upíra z Nosferatu, jehož příběh doplní hudba skupiny Ty syčáci. Akce se uskuteční 26. července," potvrdila za organizátory Hana Resová.

Další cestou, jak nalákat více diváků, je doplnit promítání doprovodným programem. Na což sází třeba provozovatelé kina v sále Břetislava Bakaly. "Nekopírujeme programy velkých kin. Naopak promítáme dokumenty či pořádáme přednášky o snímcích. S multiplexy se nemůžeme poměřovat technikou ani kvalitou obrazu," vysvětlila Resová.

Ovšem i provozovatelé multiplexů se nyní musí potýkat s propadem návštěvnosti. Lidí chodí méně než před rokem touto dobou. "Chybí kasovní trhák, jakým byl loni Avatar," poznamenal zástupce Palace Cinemas Radek Auer.

Společnost se však nechystá přitáhnout diváky třeba pomocí slev či speciálních party. Spoléhá zkrátka na další filmový trhák, kterým by mělo být pokračování Pirátů z Karibiku.

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Další z rubriky

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Najdete na iDNES.cz