Podniky chtějí kvůli hovězímu žalovat veterináře za poškození pověsti

  6:37aktualizováno  6:37
Restauratéři na jihu Moravy zvažují žaloby kvůli kauze hovězího masa z Polska s bakteriemi salmonely. Maso z šarže, již Státní veterinární správa označila za závadnou a nařídila stáhnout, se dostalo i do několika podniků na Hodonínsku a jednoho na Břeclavsku. Ty si teď stěžují na poškození pověsti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kauza se závadným masem z Polska odstartovala na konci ledna, načež veterinární správa rozjela mimořádné kontroly. Část z více než tunové šarže, v níž byla objevena salmonela, se podle jejího zjištění dostala k firmě Maso Kurtin z Kunovic ve Zlínském kraji.

Odtud pak hovězí putovalo do pohostinství na Slovácku. „Na jižní Moravu mířilo 190 kilogramů z celkových 372. Podařilo se dohledat kolem 30 kilogramů, které se zlikvidovaly,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Část masa už tak lidé snědli.

Že se v šarži objevila salmonela, ovšem neznamená, že je nebezpečná celá. Do prodeje nicméně jít nesmí a veterináři navíc museli upozornit na podniky, ke kterým se maso z této zásilky dostalo.

Nevaříme ze zkaženého masa, ujišťují restaurace

Majitelé dotčených restaurací teď tvrdí, že dostali maso, které bylo prokazatelně v pořádku.

„Dodavatel nám napsal, že si nechal udělat rozbory a naše zásilka nebyla napadená bakteriemi salmonely. Odebíráme od něho maso přes deset let a žádné problémy jsme s ním doposud neměli. Teď nám volají a píší zákazníci, nadávají, že vaříme ze zkaženého polského masa. Někdy jsou i vulgární. Jeden ze stálých zákazníků například zrušil pět obědů najednou, které si předem objednal,“ rozzlobil se Luděk Bukvald, majitel Restaurace a kulturního domu v obci Svatobořice-Mistřín.

Kam mířilo maso z problematické zásilky

 • Restaurace a kulturní dům, Svatobořice-Mistřín
 • Skalák sklep, Skalka u Ježova
 • Transroll, Lednice
 • Hotel Rozkvět, Veselí nad Moravou
 • Hotel a restaurace Krystal, Hodonín
 • Restaurace U Kalendů, Strážnice
 • U Kačera, Hodonín
 • Astoria, Veselí nad Moravou 
 • Maso-Uzeniny Petr Bzduch, Pohořelice 
 • Jídelna Kocourek, Brno 
 • Restaurace Lidový dům, Blučina

Zdroj: Státní veterinární správa

Na veterináře hodlá podat žalobu. „Spojení naší restaurace se zkaženým polským masem nám pošramotilo pověst. Přitom na výběru masa si dávám záležet. Zkoušel jsem hovězí z Česka i Belgie, ale žádné není kvalitou srovnatelné s polským. Beru jen maso z býka a je prostě chuťově nejlepší, stojím si za ním,“ vysvětlil Bukvald, proč nechce měnit dodavatele.

K případné žalobě se plánuje připojit i Blanka Ondrušová, majitelka restaurace U Kačera v Hodoníně. „Volají mně zákazníci a ptají se, co se děje. Musím jim vysvětlovat, že je vše v pořádku, že nevaříme ze zkaženého masa,“ zlobí se Ondrušová.

Žalobu podporuje i Stanislav Kalenda, který ve Strážnici provozuje Restauraci U Kalendů. „Zákazníci se stále častěji ptají, proč nevaříme z českého hovězího. Kde ho ale máme vzít? I když si dám požadavek, že chci původ Česká republika, přijde mně nakonec hovězí třeba z Nového Zélandu, protože české prostě není,“ tvrdí Kalenda.

Na prvním místě je zdraví lidí, vysvětluje veterinární správa

Státní veterinární správa v reakci na stížnosti vysvětluje, že podle zákona jinak postupovat nemohla. „Na prvním místě je zdraví spotřebitele. Musíme proto vždy zveřejnit názvy restaurací, kam směřovaly dodávky masa ze šarže, ve které se našly bakterie salmonely. I kdyby byla nakažená jen malá část dodávky,“ vysvětlil Vorlíček.

Před dvěma týdny objevili veterináři jinou zásilku problémového polského hovězího masa, jehož část skončila v provozovně Maso–Uzeniny Petr Bzduch v Pohořelicích, Restauraci Lidový dům v Blučině i v Jídelně Kocourek v Křenové ulici v Brně.

„Kvůli zákazníkům jsme přestali vařit hovězí maso z Polska. Budeme preferovat české,“ uvedl provozní brněnské jídelny, který odmítl zveřejnit jméno.

Podle advokáta Radima Oberta z poradenské skupiny Vilímková Dudák & Partners můžou dotčení majitelé restaurací podat žalobu na ochranu dobré pověsti, případně na náhradu škody, pokud by skutečně vznikla.

„Na základě dostupných informací o celé kauze však těmto krokům dávám minimální šanci na úspěch, neboť zde jednoznačně převáží veřejný zájem na ochraně zdraví obyvatel,“ domnívá se advokát.

Provozní Stopkovy plzeňské pivnice v Brně Tomáš Procházka tvrdí, že původ masa se často přeceňuje.

„Pro nás je důležitá kvalita, ne země, odkud maso pochází. Na zkažené narazíte klidně v české nebo belgické zásilce. Na druhou stranu, pokud nějaký restauratér vehementně obhajuje polské maso, asi za tím bude spíš nízká cena než kvalita,“ myslí si Procházka.

Čeští veterináři budou v mimořádných kontrolách polského hovězího pokračovat, přestože je Evropská komise požádala, aby s tím přestali. Komisaři pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisi Andriukaitisovi připadají opatření nepřiměřená míře rizika a rozsahu problému.

Kontroly hovězího z Polska budou pokračovat:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Další z rubriky

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Lepidlo z Brna může zkrátit léčbu zlomenin, na prasečí kosti funguje

Brněnští lékaři a vědci vyvíjí kostní lepidlo, které by rychleji zahojilo...

Z několika týdnů na pár dní se může zkrátit léčba tříštivých zlomenin, pokud se uchytí projekt brněnských lékařů a...

Kdo má psa, je zdravý, potvrdili vědci. Klesá riziko nemocí srdce a cév

Ilustrační snímek

Pes, nejlepší přítel člověka. Brněnští vědci teď navíc potvrdili, že i nejlepší způsob, jak prospět svému zdraví....

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz