Čeští veterináři se vzepřeli Bruselu. Budou dál kontrolovat maso z Polska

  18:02aktualizováno  19:30
Evropská komise vyzvala Česko, aby do konce týdne ukončilo mimořádné kontroly polského hovězího. Nejsou podle ní přiměřené riziku výskytu salmonely. „Česká republika požadavek Evropské komise odmítne,“ reagoval na příkaz Bruselu šéf veterinářů Zbyněk Semerád. Veterinární správa bude podle něj v mimořádných kontrolách masa z Polska pokračovat.

(ilustrační snímek) | foto: Cestr.cz

Informaci o výzvě Evropské komise uvedla ve čtvrtek na svém webu polská televize Polsat s odvoláním na vyjádření mluvčí Evropské komise. „EK soudí, že postup českých úřadů vůči Polsku, spočívající v dodatečných kontrolách dováženého hovězího po objevení salmonely v jedné zásilce masa, nejsou přiměřené ohrožení a Česko musí přestat s takovými kontrolami,“ řekla Polsatu mluvčí Evropské komise Anca Paduraruová.

Uvedla také, že eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis napsal 25. února dopis českým úřadům, ve kterém vyzval k ukončení dodatečných kontrol polského hovězího do konce tohoto týdne. Andriukaitis již minulý týden podle Polsatu varoval před „protekcionistickými sklony“ některých států v případě problémů s kvalitou potravin.

„Žádná země nemůže žádat o další dodatečné kontroly, pokud nemá odpovídající odůvodnění, nesouvisející s protekcionismem. Nesmí se dovolit členským zemím používat protekcionistické nástroje. Odporuje to zásadám společné zemědělské politiky, společnému trhu, společnému systému kontroly a dalším společným požadavkům,“ citovala eurokomisaře polská stanice.

V Lounech objevili veterináři další polské maso nakažené salmonelou

Připomněla, že Češi zavedli kontroly polského hovězího tento měsíc. Do unijního systému varování předali informace o odhalení bakterií salmonely v polském masu. Český ministr zemědělství Miroslav Toman 20. února odůvodňoval tyto kontroly výskytem bakterií salmonely v zásilce 700 kilogramech polského masa.

Mluvčí EK podle televize Polsat připustila, že unijní předpisy počítají s možností různých kroků členských států proti potravinám, která by mohla ohrozit zdraví, ale ty „musí být přiměřené“ vůči zjištěnému riziku. 

Česko konec kontrol odmítá

Veterinární správa však v kontrolách přestat nehodlá, tvrdí její šéf Zbyněk Semerád. V odpovědi pro EK české ministerstvo zemědělství vysvětlí, proč mimořádné kontroly zavedlo a že se nyní rušit nebudou. 

Podle europoslance Tomáše Zdechovského je nařízení Evropské komise unáhlené. „Komise měla naopak nařídit Polsku, aby provádělo řádně kontroly kvality masa a tlačit na nepoctivé polské dodavatele,“ říká Zdechovský. Za neuposlechnutí bruselského nařízení podle něj nečeká Českou republiku žádný trest. „Pokud neposlechneme, může Brusel zahájit s Českem správní řízení. A v něm pak česká strana svůj postoj bezpochyby obhájí,“ nastínil další postup. V nejdramatičtějším případě by se česká vzpoura proti nařízení Komise mohla řešit u evropského soudu. Ani potom však Zdechovský neočekává prohru Česka. „Zdraví občanů je přednější než ochrana unijního trhu,“ dodal.

Konflikt mezi Evropskou komisí a Českem pro iDNES.cz okomentoval také europoslanec Jiří Payne. „S potěšením jsem zaznamenal, že šéf českých veterinářů dospěl k závěru, že jsou oblasti, v nichž nebudeme poslouchat Brusel. Osobně jsem přesvědčen, že takových oblastí bude přibývat. Systém, který reprezentuje Evropská komise, prostě nemůže přežít a zákonitě se musí rozpadnout,“ podotkl Payne lakonicky.

Podle serveru iROZHLAS.cz Evropská komise v dopise adresovaném českému ministerstvu zemědělství napsala, že opatření svým rozsahem neodpovídají incidentu, kdy byla v mase objevena salmonela. 

Vystopovalo se zbylé polské maso. Zkonzumovali ho strávníci v restauracích

„Ministerstvo zemědělství dopis Evropské komise obdrželo. Pokud Polsko přijme vhodná legislativní opatření, která zabrání pochybení, jako je nelegální porážka nebo kontaminované maso, jsme připraveni mimořádné kontroly zrušit,“ řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Podle něj Poláci avizovali, že do konce března přijmou opatření, kterými by se veterinární dozor měl zlepšit.

„Poté by se podle dohody měli s funkčností opatření v Polsku seznámit naši inspektoři. Prioritou je pro nás ochrana našich spotřebitelů. S ohledem na současnou situaci považujeme kontrolu zdravotní nezávadnosti hovězího masa z Polska za nezbytnou,“ dodal.

Informace o nařízení Evropské komise přichází v době, kdy veterináři objevili další maso nakažené salmonelou. 1 200 kilogramů kontaminovaného drůbežího se nacházelo ve skladě v Lounech (psali jsme zde).

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Najdete na iDNES.cz