Čeští veterináři se vzepřeli Bruselu. Budou dál kontrolovat maso z Polska

  18:02aktualizováno  19:30
Evropská komise vyzvala Česko, aby do konce týdne ukončilo mimořádné kontroly polského hovězího. Nejsou podle ní přiměřené riziku výskytu salmonely. „Česká republika požadavek Evropské komise odmítne,“ reagoval na příkaz Bruselu šéf veterinářů Zbyněk Semerád. Veterinární správa bude podle něj v mimořádných kontrolách masa z Polska pokračovat.

(ilustrační snímek) | foto: Cestr.cz

Informaci o výzvě Evropské komise uvedla ve čtvrtek na svém webu polská televize Polsat s odvoláním na vyjádření mluvčí Evropské komise. „EK soudí, že postup českých úřadů vůči Polsku, spočívající v dodatečných kontrolách dováženého hovězího po objevení salmonely v jedné zásilce masa, nejsou přiměřené ohrožení a Česko musí přestat s takovými kontrolami,“ řekla Polsatu mluvčí Evropské komise Anca Paduraruová.

Uvedla také, že eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis napsal 25. února dopis českým úřadům, ve kterém vyzval k ukončení dodatečných kontrol polského hovězího do konce tohoto týdne. Andriukaitis již minulý týden podle Polsatu varoval před „protekcionistickými sklony“ některých států v případě problémů s kvalitou potravin.

„Žádná země nemůže žádat o další dodatečné kontroly, pokud nemá odpovídající odůvodnění, nesouvisející s protekcionismem. Nesmí se dovolit členským zemím používat protekcionistické nástroje. Odporuje to zásadám společné zemědělské politiky, společnému trhu, společnému systému kontroly a dalším společným požadavkům,“ citovala eurokomisaře polská stanice.

V Lounech objevili veterináři další polské maso nakažené salmonelou

Připomněla, že Češi zavedli kontroly polského hovězího tento měsíc. Do unijního systému varování předali informace o odhalení bakterií salmonely v polském masu. Český ministr zemědělství Miroslav Toman 20. února odůvodňoval tyto kontroly výskytem bakterií salmonely v zásilce 700 kilogramech polského masa.

Mluvčí EK podle televize Polsat připustila, že unijní předpisy počítají s možností různých kroků členských států proti potravinám, která by mohla ohrozit zdraví, ale ty „musí být přiměřené“ vůči zjištěnému riziku. 

Česko konec kontrol odmítá

Veterinární správa však v kontrolách přestat nehodlá, tvrdí její šéf Zbyněk Semerád. V odpovědi pro EK české ministerstvo zemědělství vysvětlí, proč mimořádné kontroly zavedlo a že se nyní rušit nebudou. 

Podle europoslance Tomáše Zdechovského je nařízení Evropské komise unáhlené. „Komise měla naopak nařídit Polsku, aby provádělo řádně kontroly kvality masa a tlačit na nepoctivé polské dodavatele,“ říká Zdechovský. Za neuposlechnutí bruselského nařízení podle něj nečeká Českou republiku žádný trest. „Pokud neposlechneme, může Brusel zahájit s Českem správní řízení. A v něm pak česká strana svůj postoj bezpochyby obhájí,“ nastínil další postup. V nejdramatičtějším případě by se česká vzpoura proti nařízení Komise mohla řešit u evropského soudu. Ani potom však Zdechovský neočekává prohru Česka. „Zdraví občanů je přednější než ochrana unijního trhu,“ dodal.

Konflikt mezi Evropskou komisí a Českem pro iDNES.cz okomentoval také europoslanec Jiří Payne. „S potěšením jsem zaznamenal, že šéf českých veterinářů dospěl k závěru, že jsou oblasti, v nichž nebudeme poslouchat Brusel. Osobně jsem přesvědčen, že takových oblastí bude přibývat. Systém, který reprezentuje Evropská komise, prostě nemůže přežít a zákonitě se musí rozpadnout,“ podotkl Payne lakonicky.

Podle serveru iROZHLAS.cz Evropská komise v dopise adresovaném českému ministerstvu zemědělství napsala, že opatření svým rozsahem neodpovídají incidentu, kdy byla v mase objevena salmonela. 

Vystopovalo se zbylé polské maso. Zkonzumovali ho strávníci v restauracích

„Ministerstvo zemědělství dopis Evropské komise obdrželo. Pokud Polsko přijme vhodná legislativní opatření, která zabrání pochybení, jako je nelegální porážka nebo kontaminované maso, jsme připraveni mimořádné kontroly zrušit,“ řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Podle něj Poláci avizovali, že do konce března přijmou opatření, kterými by se veterinární dozor měl zlepšit.

„Poté by se podle dohody měli s funkčností opatření v Polsku seznámit naši inspektoři. Prioritou je pro nás ochrana našich spotřebitelů. S ohledem na současnou situaci považujeme kontrolu zdravotní nezávadnosti hovězího masa z Polska za nezbytnou,“ dodal.

Informace o nařízení Evropské komise přichází v době, kdy veterináři objevili další maso nakažené salmonelou. 1 200 kilogramů kontaminovaného drůbežího se nacházelo ve skladě v Lounech (psali jsme zde).

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Deštivé počasí v Praze. (20. května 2019)

Vydatné květnové srážky, které byly na mnoha místech intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci. Škody na...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Vepřové maso dovezené do Česka je 10 dní staré, říká Jandejsek

Ilustrační snímek

Česko musí vykrývat čím dál větší množství spotřeby vepřového masa dovozy. Levné maso do České republiky míří zejména...

Najdete na iDNES.cz