Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Kastrujte, prosí plné kočičí útulky. Koťata se nabízejí i jako potrava hadům

  10:24
V igelitce v příkopu či v lese, v popelnici, v lepším případě v krabici před útulkem. Všude tam končí nechtěná koťata, protože lidé přes nabádání odborníků své kočky nekastrují.

„Jedna z posledních záchran byla kočička Monička, která se našla v Kuřimi na cyklostezce, kde se plazila lidem po nohách, mňoukala, snažila se, aby jí pomohli, jenže tím, jak byla špinavá a neměla oko, tak se jí lidé báli, taková klasika ‚nesahej na ni, ať něco nechytíš‘. Rozhodně se jí zachránil život, venku by neměla šanci,“ vypráví Lucie Pokorová ze soukromého jihomoravského útulku LuckyCats. 

Redakce záměrně neuvádí, kde se útulky přesně nacházejí, protože se pak stává, že jim lidé například hází kočky přes plot.

I Anežka Štelclová z dalšího soukromého útulku – Opuštěné kočičí tlapky – pozoruje, že jsou tyto případy v jarním období stále častější. 

„Nacházíme koťata bez matky a je potřeba péče dočaskářek nebo lidí, kteří je dokrmují. Bohužel máme plný stav, takže bych tímto chtěla apelovat na všechny, co můžou, ať kastrují a nemnoží,“ uvádí.

Právě kastrace je přitom jediná účinná prevence přemnožených koček. Poprvé totiž mohou zabřeznout už ve čtyřech pěti měsících a mít až tři vrhy ročně. „V každém vrhu je 4–6 koťátek, takže rozmnožovací schopnost je velká. Myslím, že lidé si už uvědomují potřebnost kastrace, ale nekastrují včas. Než kočka opustí byt, musí být vykastrovaná, jinak to budeme řešit dokolečka,“ poukazuje Pokorová.

Kočka v útulku stojí až tisícovku měsíčně

Nebýt soukromých kočičích útulků, toulaly by se po venku tisíce koček bez domova a také by jich bylo mnohem víc zubožených. Kočkám v nouzi totiž nejen poskytují azyl a potřebnou veterinární péči, ale kastrují i ty volně žijící. Tedy když jim to finance dovolí. 

S provozem jsou totiž odkázány pouze samy na sebe, na dary dobrých lidí a pomoc charitativních projektů, jako je třeba nově vzniklý Charitativní kočičí spolek Kryšpín, který pomáhá devíti útulkům převážně z jižní Moravy. Jen v nich žije aktuálně přes 600 koček. 

Z poslední doby spolek eviduje třeba bizarní příběh, kdy byla koťata nabízena jako krmení pro hada. Měsíční náklady na jednu kočku se pohybují mezi pětistovkou až tisícikorunou. Při nižší sazbě jde u těchto devíti útulků o 300 tisíc měsíčně.

„Přestože obce mají ze zákona povinnost postarat se o toulavá zvířata na svém katastru, většinou se starají jen o psy. O kočky nejen že se nestarají, ale ani nepřispívají soukromým útulkům, které to dělají za ně,“ vadí předsedkyni spolku Lence Němcové. 

Například provozovatelka útulku Pokorová dostává roční příspěvek od obce. „Problémem je spíš Brno, jehož kočky tvoří většinu našich přijímaných zvířat a od něhož příspěvky nemáme žádné,“ upozorňuje. 

Brno má svůj útulek pro 205 psů a 78 koček. „Co se týče soukromých organizací, ty mohou zažádat magistrát Brna – případně jiná města nebo Jihomoravský kraj – o individuální dotaci. Následně je na rozhodnutí volených orgánů, zda bude příspěvek poskytnut,“ uvádí mluvčí města Filip Poňuchálek.

Jak ale poukazuje Němcová, většina útulků pod jejich patronátem žádala u svých obcí neúspěšně nebo byla podpořena jen symbolicky. „Přímo Brno žádaly LuckyCats i Opuštěné kočičí tlapky, ale dostaly odpověď, že Brno má svůj útulek a soukromé nepotřebuje. Nyní se chystáme oslovit obce znovu a uvidíme, zda se situace zlepší,“ říká.

Zvířata po mladých netouží

Na jihu Moravy se ale najdou i příkladné obce. Například Ostrovačice u Brna spolupracují s kastračním programem KasPro od té doby, co v lese našli šest nebo sedm koťat. 

„Na obci více musíme řešit toulavé psy a myslíte si, že s kočkami problém nemáte, protože u těch bereme většinou jako jakousi samozřejmost, že se toulají po obci. Pokud se však někdo začne zbavovat nechtěných zvířat tím, že je odloží v lese a tam jsou pak nalezeny v zuboženém stavu, je to již na vážnou zamyšlenou,“ vysvětluje starosta Tomáš Hájek (TOP 09), proč do programu přistoupil. 

V podstatě má dva cíle – první je postarat se o nechtěné kočky, poskytnout jim zdravotní péči a vykastrovat je. „Druhá záležitost, kterou společně řešíme, je nabídka občanům naší obce pomoct při kastraci jejich domácích koček, protože samozřejmě je to finančně náročnější. Zájemci se mohou přihlásit přes webový formulář a obec jim poskytne takřka stoprocentní příspěvek,“ líčí Hájek.

Starosta města Kuřim Drago Sukalovský (STAN) zase nedávno oznámil, že hledají odchytáře koček se zkušeností a empatií pro připravovaný městský kastrační program. I tady je principem kastrované kočky vrátit do přirozeného prostředí.

Je přitom fáma, že kočka má mít stejně jako fena alespoň jednou za život ze zdravotních a psychických důvodů potomky. 

„Zvířata nemají žádný pocit a touhu mít mladé. Je to jejich přirozený a nepodmíněný reflex ovládaný hormony, které jsou produkovány během říje. Některé kočky mrouskají téměř nepřetržitě. To má dopad na jejich zdravotní stav. Jsou hubené, vystresované, vyčerpané, a tedy i náchylné k onemocnění,“ uzavírá Němcová.

  • Nejčtenější

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Obrázek od znojemské školačky bude na pohlednicích k předsednictví Česka

Až v pátek s prvním prázdninovým dnem převezme Česká republika od Francie předsednictví v Radě Evropské unie, bude ji...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Propojení brněnských nemocnic provází stížnosti, nejistota i strach

Propojení městských nemocnic v Brně silně pokulhává. Značná část zaměstnanců špitálu u Milosrdných bratří kritizuje...

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...