ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šok na úřadě v brněnském Jundrově, z účtů zmizelo 8,5 milionu korun

  • 203
Účty Jundrova vysál zatím neznámý podvodník, který z nich odčerpal téměř 8,5 milionu korun. Jedna z nejmenších městských částí Brna tak přišla zhruba o čtvrtinu ročního rozpočtu. Případ vyšetřuje hospodářská kriminálka.

Městská část Jundrov se zhruba čtyřmi tisíci obyvateli má na letošek rozpočet necelých 35 milionů korun. Kromě běžných výdajů by peníze měly jít například i na modernizaci školní jídelny nebo rozšiřování úřadu. Jenže se objevil velký problém.

Z účtů radnice neznámý podvodník ukradl 8,5 milionu korun, tedy zhruba čtvrtinu ročního rozpočtu. Vedení radnice se teď pokouší s pomocí kriminalistů a renomovaného právníka získat peníze zpět. A také zvažuje, jak teď zalepit mezeru v rozpočtu.

Na chybějící peníze přišla na začátku května auditorská firma, která prováděla pravidelnou kontrolu hospodaření. Na radnici si nejprve mysleli, že jde jen o omyl. O podvodu informovali až teď v červenci.

„Odmítali jsme uvěřit tomu, že jsme se stali oběťmi podvodu. Když jsme se ale nedopátrali uspokojivého vysvětlení, zamířili jsme na krajské ředitelství policie,“ uvedla starostka Ivana Fajnorová (Zelená pro Náš Jundrov).

Radnice zároveň požádala o pomoc magistrát. Peníze totiž potřebuje na provoz i plánované investice. Fajnorová se proto 8. srpna setká s primátorkou Markétou Vaňkovou a předsedkyní finančního výboru zastupitelstva Andreou Pazderovou (obě ODS). „Budeme žádat bezúročnou půjčku s tím, že roční splátka by činila asi milion korun,“ upřesnila Fajnorová.

Případ nyní vyšetřuje hospodářská kriminálka. Zatím ovšem policisté nikoho neobvinili. „Nyní mohu pouze sdělit, že v souvislosti s jednou z městských částí prověřujeme oznámení týkající se podezření z podvodu. Prověřujeme všechny možné okolnosti,“ konstatoval policejní mluvčí Pavel Šváb. V podobné situaci jsou i zastupitelé a úředníci, kteří musejí ze zákona dodržovat mlčenlivost.

Jundrovská radnice má pět účtů, podvodník peníze odčerpal ze tří: hlavního, depozitního a fondu rozvoje a rezerv. Úřad už přijal opatření, aby v budoucnu podobným podvodům zabránil.

„Účty jsme ihned zabezpečili tak, aby s nimi žádná neoprávněná osoba nemohla disponovat, a spolu s vyšetřováním prověřujeme na úřadě veškeré kontrolní mechanismy. Konkrétně účetního systému, elektronického bankovnictví a oběhu účetních dokladů,“ nastínila Fajnorová.

Radnice si navíc na magistrátu objednala hloubkový audit, který v září a říjnu provede odbor kontroly. „Zaměří se na hospodaření s veřejnými prostředky městské části,“ naznačil mluvčí Brna Filip Poňuchálek, co budou kontroloři z města na jundrovské radnici prověřovat.

Jundrov si najal zkušeného advokáta

Vedení se obrátilo i na auditorské firmy, které dvakrát do roka prověřují ekonomiku městské části. Společně analyzují, jak nastavit kontroly do budoucna. „Z dosavadních zkoumání a konzultací již nyní víme, že jsme se skutečně stali oběťmi promyšleného podvodu a že nebylo zcela v našich silách mu zabránit,“ tvrdí starostka.

Na doporučení odboru rozpočtu a financování magistrátu si už také radnice najala zkušeného advokáta s více než třicetiletou praxí Alexandra Netta. Už několikrát řešil podobné kauzy jako v Jundrově a má zkušenosti i s velkými případy.

V kauze, ve které policisté stíhali funkcionáře z vedení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně kvůli dotačnímu podvodu, Nett hájil bývalého rektora Ignáce Hozu.

Na náhradu škody může radnice čekat roky

Vedení radnice v Jundrově věří, že díky pomoci zkušeného advokáta se jim peníze podaří získat zpět. Pokud policie obviní z podvodu konkrétního člověka, plánuje Nett požádat o předběžné opatření. „Konkrétně o zajištění majetku stíhané osoby,“ přiblížil advokát.

Podobný krok nedávno učinili vyšetřovatelé v případu týkajícím se machinací s veřejnými zakázkami na radnici Brna-střed, kde je hlavním obviněným někdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula.

Než však poškozená strana získá reálně náhradu vzniklé škody, trvá to někdy dlouhé roky a existují i případy, kdy se peněz radnice ani nedočkala.

Příkladem je Terezín na Hodonínsku, kterému bývalá starostka Miroslava Vykydalová podle rozsudku způsobila sedmnáctimilionovou škodu. Přestože pravomocný rozsudek padl už před pěti lety, peněz v plné výši se obec dodnes nedočkala. Aby terezínský úřad ušetřil, vypínal například veřejné osvětlení.