Průzkum Zelňáku se protáhl a prodražil, archeologům však odkryl poklady

  8:59aktualizováno  8:59
Archeologický průzkum brněnského Zelného trhu odsunul tradiční vánoční jarmark na stísněné Moravské náměstí, místo deseti trval 112 dní a celkově prodražil rekonstrukci rynku. Podle archeologů to vše však stálo za to. Odborníci se rozplývají nad cennými nálezy z pravěku a středověku.

Archeologický průzkum Zelného trhu v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na tradičním místě brněnských zelinářů objevili například kruhový kamenný základ pozdně středověkého pranýře nebo pozůstatky cihelného základového zdiva renesanční kašny (více o objevech najdete zde).

Náměstí bude opravené příští rok v květnu. Původně to mělo být už v lednu 2015. O sedm na celkových 67 milionů se zvýšily se i náklady na opravu.

„Výzkum přinesl mnoho informací k nejstarším dějinám Brna, které by odborníci jiným způsobem nemohli získat,“ uvedl David Merta, ředitel společnosti Archaia.

Jeho kolegové odkryli předměty datované do doby bronzové a železné, zajímavostí byl nález lidských kosterních ostatků z období únětické kultury, kterou archeologové datují mezi roky 2000 - 1600 před naším letopočtem.

Ve 13. a 14. století již bylo v místě tržiště, které rozdělovaly dlážděné cesty. Archeologický výzkum doložil existenci komplexu masných krámů, které zde existovaly od poloviny 13. až do začátku 17. století.

Původně dřevěné nebo dřevohliněné stavby byly doplněné sklípky zahloubenými do podloží, ve 14. století je nahradily sklepy zděné.

Patrně v 16. století se sjednotily masné krámky do doposud neznámé jediné rozsáhlé stavby, která zanikla zřejmě v souvislosti s výstavbou Dietrichštejnského paláce na začátku 17. století.

Plošně největší archeologické bádání v Brně

Především situaci kolem existence samotného tržiště a masných krámů nazývají archeologové výjimečnou. „Je tomu tak i v rámci problematiky komunikací, vodního a odpadního hospodářství, které se v takovémto rozsahu podařilo zachytit na území Brna poprvé,“ poznamenal Merta.

Odborníci našli také cihelnou klenutou štolu, která přiváděla vodu do kašny Parnas, nebo úseky pozdně středověkých a novověkých vodovodních a kanalizačních štol. Po zdokumentování byly zakonzervovány pod současným povrchem náměstí.

Původně měli archeologové v takzvané 3. etapě oprav na výzkumy pouhých deset dní. Po dohodě s vedením města Brna zůstali dnů sto dvanáct (o zdržení oprav čtěte i zde).

„Plošným rozsahem jde o doposud největší záchranný archeologický výzkum na území Městské památkové rezervace Brno,“ uvedla Radmila Stránská, vedoucí oddělení archeologie brněnské pobočky Národního památkového ústavu.

Až stavbaři opravu historického náměstí dokončí, Zelný trh se promění v odpočinkovou zónu s tržištěm. Zahradníci tu vysadí 17 stromů, dosud žádná zeleň na náměstí nebyla. Vzniknou také fontánky a opraví se kašna Parnas.

Autoři:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Z Hodonína za slovenskou hranici se lidé po patnácti letech svezou vlakem

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Nasednout kvůli výluce na železnici místo vlaku do autobusu je pro cestující vcelku běžná věc. Od příštího pondělí si...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Speciální zařízení pro vrchní část rakety Vega vyvinuli v brněnských...

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz