Průzkum Zelňáku se protáhl a prodražil, archeologům však odkryl poklady

  8:59aktualizováno  8:59
Archeologický průzkum brněnského Zelného trhu odsunul tradiční vánoční jarmark na stísněné Moravské náměstí, místo deseti trval 112 dní a celkově prodražil rekonstrukci rynku. Podle archeologů to vše však stálo za to. Odborníci se rozplývají nad cennými nálezy z pravěku a středověku.

Archeologický průzkum Zelného trhu v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na tradičním místě brněnských zelinářů objevili například kruhový kamenný základ pozdně středověkého pranýře nebo pozůstatky cihelného základového zdiva renesanční kašny (více o objevech najdete zde).

Náměstí bude opravené příští rok v květnu. Původně to mělo být už v lednu 2015. O sedm na celkových 67 milionů se zvýšily se i náklady na opravu.

„Výzkum přinesl mnoho informací k nejstarším dějinám Brna, které by odborníci jiným způsobem nemohli získat,“ uvedl David Merta, ředitel společnosti Archaia.

Jeho kolegové odkryli předměty datované do doby bronzové a železné, zajímavostí byl nález lidských kosterních ostatků z období únětické kultury, kterou archeologové datují mezi roky 2000 - 1600 před naším letopočtem.

Ve 13. a 14. století již bylo v místě tržiště, které rozdělovaly dlážděné cesty. Archeologický výzkum doložil existenci komplexu masných krámů, které zde existovaly od poloviny 13. až do začátku 17. století.

Původně dřevěné nebo dřevohliněné stavby byly doplněné sklípky zahloubenými do podloží, ve 14. století je nahradily sklepy zděné.

Patrně v 16. století se sjednotily masné krámky do doposud neznámé jediné rozsáhlé stavby, která zanikla zřejmě v souvislosti s výstavbou Dietrichštejnského paláce na začátku 17. století.

Plošně největší archeologické bádání v Brně

Především situaci kolem existence samotného tržiště a masných krámů nazývají archeologové výjimečnou. „Je tomu tak i v rámci problematiky komunikací, vodního a odpadního hospodářství, které se v takovémto rozsahu podařilo zachytit na území Brna poprvé,“ poznamenal Merta.

Odborníci našli také cihelnou klenutou štolu, která přiváděla vodu do kašny Parnas, nebo úseky pozdně středověkých a novověkých vodovodních a kanalizačních štol. Po zdokumentování byly zakonzervovány pod současným povrchem náměstí.

Původně měli archeologové v takzvané 3. etapě oprav na výzkumy pouhých deset dní. Po dohodě s vedením města Brna zůstali dnů sto dvanáct (o zdržení oprav čtěte i zde).

„Plošným rozsahem jde o doposud největší záchranný archeologický výzkum na území Městské památkové rezervace Brno,“ uvedla Radmila Stránská, vedoucí oddělení archeologie brněnské pobočky Národního památkového ústavu.

Až stavbaři opravu historického náměstí dokončí, Zelný trh se promění v odpočinkovou zónu s tržištěm. Zahradníci tu vysadí 17 stromů, dosud žádná zeleň na náměstí nebyla. Vzniknou také fontánky a opraví se kašna Parnas.

Autoři:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Z českých piv boduje ve světovém žebříčku nejvíc to, které zraje s ovocem

Mikulovský pivovar Wild Creatures zaujal poslední dobou například pivem...

Jaké české pivo chutná domácím i zahraničním pivním fanouškům nejvíc? To, které má mikulovskou značku Wild Creatures....

Nůž jsem si vzal na obranu, tvrdil u soudu muž, který ubodal svého věřitele

Čtyřiatřicetiletý Lukáš Humbrich loni v březnu ve Vyškově ubodal muže, kterému...

Lukáš Humbrich splácel dluh dluhem, dokud se mu situace úplně nevymkla z rukou. Místo peněz si totiž podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz