Zelný trh se opravuje, vánoční stánky vměstnají pořadatelé na Moravák

  9:00aktualizováno  9:00
S lokalitou Moravského náměstí se letos musejí spokojit stánkaři, kteří se tradičně účastní vánočních trhů v Brně. Zelňák totiž už dlouhé měsíce zkoumají archeologové. Na všechny prodejce se ale zřejmě nedostane. Oproti loňsku bude chybět asi třicet stánků.
Na vánočních trzích v Brně bude ve srovnání s loňským rokem chybět 30 stánků. Ilustrační snímek

Na vánočních trzích v Brně bude ve srovnání s loňským rokem chybět 30 stánků. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brněnské Vánoce 2014 začnou v pátek, kdy se v 17 hodin rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody. V srdci města stánky stojí už od pátku, během víkendu se objevily už i na Moravském náměstí.

„Každý rok se na trhy moc těšíme, už aby to bylo,“ netají se nadšením Jan Vlachynský z Baru, který neexistuje. S kolegy obohatil trhy o oblíbený turbomošt. „Přišli jsme s tím jako první v roce 2009 na Zelňák, máme na to i ochrannou známku,“ říká Vlachynský.

Oprava Zelného trhu se kvůli archeologickým průzkumům protáhne až do května příštího roku. Na Moravské náměstí se vejde 90 až 100 stánků. To je zhruba o třicet méně, než kdyby byly stánky na obou místech.

„Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu. Chceme, aby na Moraváku byly Vánoce stejně hezké jako na Zelňáku, a děláme pro to maximum,“ okomentoval změnu mluvčí Brna-střed Roman Burian.

Kvůli množství stánků na brněnském Moraváku nebude v provozu tamní kluziště.

Konec každý den oznámí noční trubač

Názory stánkařů se různí. Někteří se těší, jiní mají z tak velké změny obavu.

„Polovinu tržeb mám díky stálým zákazníkům, kteří se vrací. Snad si lidé zvyknou a budou chodit na Moravák,“ vysvětlil Ondřej Reich, který už třetím rokem bude prodávat nápoje z templářských vín a občerstvení jako škvarkovou pomazánku nebo uzeniny. „Jsem ráda, že se to vůbec pořádá, změna mi nevadí,“ řekla zase Adéla Elbel z Nakladatelství Meander.

Vedle obou náměstí si teplé nápoje a řemeslné výrobky mohou návštěvníci koupit i v Radnické ulici, kde budou také 2 výstavy: minerálů a výtvorů dětí z Dětského domova Dagmar.

O bezpečnost na trzích se postará čtyřiadvacetihodinová ostraha i městská policie. „Na Moravském náměstí i náměstí Svobody budou neustále přítomné hlídky, a to na zavolání k možnému incidentu do pár minut,“ popsal opatření mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Každoroční kulturní program letos obohatí soutěže, které Turistické informační centrum města Brna (TIC) bude uveřejňovat na facebookových stránkách.

Vítězové získají vždy dvě poukázky na svařák. Návštěvníci se mohou těšit i na pečené kaštany a zimní kino. „Je to podobné jako třeba na koupališti Riviéra, na pódiu bude natažené plátno, kde budeme promítat třeba Noc na Karlštejně nebo film Mamma mia!,“ uvedla mluvčí TIC Gabriela Peringerová.

Provozní doba trhů je od 28. listopadu do 23. prosince denně od 9.00 do 21.45 hodin. Konec vždy oznámí noční trubač, kterého ztvární členové brněnské filharmonie nebo orchestru Janáčkovy opery.

Součástí Brněnských Vánoc je možnost shlédnout na město z nejvyššího místa Brna - věže Staré radnice a naopak vstoupit do jeho nejhlubších míst, kterými jsou Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem a Kostnice u svatého Jakuba.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Univerzita chce turisty do periferií jižní Moravy, zapojí i vědce z Izraele

Bukovanský mlýn

Krásný region, tak proč o něj mezi turisty není větší zájem? I na tuhle otázku se pokusí odpovědět vědci z Mendelovy...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz