Ochráncům vadí dřevěné zastávky

  9:28aktualizováno  9:28
Mezi ochránci přírody a znojemskou radnicí se rozhořel spor o podobu zastávek hromadné dopravy. Lidem ze správy národního parku Podyjí se totiž budky, které mají stát v městských částech i v ochranném pásmu národního parku, vůbec nelíbí.

Ilustrační foto | foto: OK PLAN Architects

"Dřevěné zastávky neodpovídají svým tvarem a vzhledem stavbám, které se používají uvnitř těchto obcí," zdůvodnila stanovisko správy parku Martina Kosová.

Budky jsou ze dřeva a městský úřad jich nedávno objednal deset za milion korun. Správa Podyjí je nepovolila na čtyřech místech.

Vedení města to považuje za nepochopitelné. "Dle mého názoru je to skandální rozhodnutí," reagoval starosta města Petr Nezveda.

Ochranáři tvrdí, že dřevo a zdivo se k sobě nehodí
Správa národního parku však trvá na svém. Tvrdí, že do zástavby zděných domků prostě dřevěné budky nepatří. Zastávky by prý měly být řešeny v těchto obcích individuálně.

"Zřejmě se jim více líbily původní plechové a plastové zrůdy," reagoval Nezveda.

Zákaz pracovníků správy parku platí pro městské části Konice, Popice a Hradiště. V posledně jmenovaném místě přitom starou budku dělníci odmontovali už před více než týdnem a v místě autobusového stání vyčnívá dosud ze země jen několik kovových záchytných kolíků.

Místní lidi to popudilo, neboť jim chybí úkryt před deštěm a kovové části trčící ze země ohrožují děti.

Správa parku ovšem říká, že chyba není na její straně. Město prý mělo s odmontováním vyčkat. "Nechápu, proč nepočkali až na schválení konečné podoby nových zastávek," řekl ředitel správy Tomáš Rothröckl.

Lidem se dřevěné boudy líbí
Jedna taková zastávka, o jejíž podobu se vede spor, stojí od loňska v nedaleké Vranovské Vsi a místní si její vzhled pochvalují. Na okraji obce u lesa vypadá podle nich jako dřevěná chaloupka. "Zrovna včera si tady tu zastávku byli fotit dva starostové až z Jeseníků," nešetří chválou starosta Jiří Peřinka.

Spor mezi správou parku a znojemskou radnicí začal v době před senátními volbami, což vyvolává podezření, jestli se nejedná o nástroj politického boje. Do Senátu totiž kandiduje jak znojemský starosta Petr Nezveda (ODS), tak i šéf správy parku Tomáš Rothröckl, který kandiduje za zelené.

Oba však politický podtext kauzy odmítají. "Z mé strany rozhodně nikdo nemůže čekat nějaké útoky nebo konfrontace. Na to nemám čas," reagoval Nezveda.

"K tomuhle se nebudu nijak vyjadřovat," řekl zase Rothröckl.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Při požáru stánku s kávou před nádražím v Brně se zranili dva lidé

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

V pátek večer vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru stánku s občerstvením před nádražím v Brně. Před jejich příjezdem...

Nájemné v Brně bude dražší. Městské části plánují velké opravy bytů

Povodňový dvojdomek v Bílém Kostele se blíží dokončení.

Obvod Brno-sever chce opravit za stovky milionů korun městské byty. Omezí proto slevy na nájemném, které tak zdraží až...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz