Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

  7:03aktualizováno  7:03
Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti. Nabízejí jim pět set i více korun za hodinu. Doktoři si ale říkají o ještě větší peníze.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC

Až 500 korun za hodinu si mohou vydělat lékaři na pohotovosti v brněnské Úrazové nemocnici. A dalších 35 tisíc dostanou jednorázově od pojišťoven, když odpracují alespoň deset služeb ročně. Přesto to nestačí a zajistit stabilně personál na víkendové a noční služby je problém.

„Doktoři nám říkají, že jejich čas je drahý. Snažíme se je finančně motivovat. Odměny zvyšujeme, jak můžeme, ale některým to nestačí,“ uvedl ředitel „úrazovky“ Zdeněk Buštík.

Někteří lékaři si podle informací MF DNES říkají až o dvojnásobnou taxu. Za hodinu tisíc korun. Náklady na zajištění lékařských pohotovostí se proto neustále zvyšují a pokrýt je musí kraj, a to i v městských zařízeních.

Kromě toho přispívá také na provoz pohotovostních lékáren, zubních pohotovostí a prohlídek těl zemřelých. Zatímco loni schvalovalo vedení hejtmanství na další rok částku 52 milionů, letos má na stole návrh na téměř 60 milionů.

„Kraj musí ze zákona zajistit pohotovost a odměny proto musíme kompenzovat. Nároky ze strany lékařů se zvyšují v souvislosti s růstem platů v nemocnicích. Nicméně jim musíme vyjít vstříc, jak jen můžeme, aby brali služby,“ konstatoval krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Za víkendovou službu si tak může lékař vydělat víc než za týden ve své privátní ordinaci a jsou i případy, kdy takto upřednostňují práci v nemocnici.

To jsou však výjimky. Lékařům totiž na službách nevadí jen to, že jim obětují svůj volný čas o večerech a víkendech. Podle Pavla Kopáče ze Sdružení praktických lékařů je současná forma pohotovostí zastaralá a mnozí doktoři se obávají problémů. Zvláště pokud jde o enormně vytížené pracoviště, jakým je Úrazová nemocnice.

„Nedivím se, že někteří kolegové nechtějí sloužit. Lékař nemá většinou na pohotovosti prakticky žádnou možnost, jak pacienta pořádně vyšetřit. K dispozici má jen stetoskop a skříň s léky. Když dotyčného pošle třeba na neurologii, tak si ještě stěžují, že pacient neprošel základním vyšetřením. A když tedy lékař na pohotovosti pošle pacienta domů a předepíše mu léky, hrozí mu průšvih, že podcenil zdravotní stav,“ myslí si Kopáč, který má soukromou praxi v Bučovicích a na pohotovosti dlouhá léta sloužil.

Podle brněnského praktika Martina Pospíšila se lékařům na pohotovosti nechce i proto, že nestíhají práci ve svých ordinacích.

„Doktoři stárnou a ubývají, ale pacientů je stále stejně. Navíc chodí častěji. Praktičtí lékaři dělají za dva a na pohotovosti nemají čas,“ vysvětlil Pospíšil.

Pomoct má i „filtr“ na pacienty u vchodu do nemocnic

„Dobrou cestou je plán ministerstva zdravotnictví, které chce zřídit při nemocnicích speciální příjmy, na nichž lékař vytřídí pacienty hned u vchodu. Ty ve vážnějším stavu pošle na další vyšetření, protože prakticky za zády bude mít k dispozici vyšetřovnu s diagnostickými přístroji, třeba rentgenem,“ vítá Kopáč plánovanou změnu, která nastane v následujících letech.

Na jižní Moravě by měl v každém okrese vzniknout alespoň jeden takový „filtr“ pacientů.

„S tím souvisí i nová povinnost pro praktické lékaře. Na nových příjmech se budou střídat a každý odslouží určitý počet směn. Zároveň chceme vyřešit i odměny, aby se jako dnes nelišily a někdo nebral 500 korun za hodinu a další třeba tisíc. Stanovíme jasná pravidla,“ přiblížil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, jaké změny připravují.

Do té doby musí ředitelé nemocnic vysvětlovat, že na nadstandardní platby prostě nemají prostředky.

„Máme pravidelné schůzky s lékaři, kde si vyjasňujeme odměny. Snažíme se být ke všem spravedliví, ale na nějaké extrémní požadavky skutečně přistoupit nemůžeme. Kromě kraje jsme závislí také na platbách od pojišťoven, které se odvíjí od toho, jak je pohotovost vytížená. Když můžeme, snažíme se lékařům platby zase o něco navýšit,“ řekla ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.

Nově například kraj i kvůli neustále se zvyšujícím nákladům na provoz pohotovostí podepsal memorandum s Úrazovou nemocnicí, která si tak pojistila adekvátní dotace i do budoucna. „Chtěli jsme mít černé na bílém, že naše dohoda platí,“ poznamenal Buštík.

Pohotovosti fungují i v Břeclavi, Kyjově, Vyškově, Znojmě, Hodoníně, Tišnově, Hustopečích, Blansku a Boskovicích. V pracovní dny jsou otevřené minimálně od 17 do 22 hodin. O víkendu a svátcích od 8 do 20 hodin.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Ujíždějící narkoman zmizel policistům v lese, našli ho sedět vedle auta

Ujíždějící BMW zmizelo policistům v lese

Jen na chvíli měl vyhráno řidič BMW, kterému se povedlo na Hodonínsku setřást na polní cestě pronásledující policisty....

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Najdete na iDNES.cz