Sály brněnské nemocnice prošly modernizací, umožňují i nahrávání operací

  14:46aktualizováno  14:46
Jedněmi z nejmodernějších operačních sálů v Česku se ode dneška chlubí brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích. V moderních prostorách a s novými přístroji začnou lékaři pracovat příští týden.

Na velké obrazovce chirurgové vidí rentgen pacienta a přes dotykovou obrazovku mění intenzitu světla na sále. Takové vybavení nabízejí nově zrekonstruované operační sály brněnské fakultní nemocnice.

„Během jednoho roku se nám podařilo opravit polovinu z 27 sálů. Protože jsou operační výkony stále složitější, musíme na to reagovat a přizpůsobit tomu i zázemí. Troufám si říci, že v současnosti máme jedny z nejmodernějších operačních sálů v České republice,“ řekl ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus.

Roční rekonstrukce vyšla na 388 milionů, ostatní sály už mají opravy za sebou z minulých let. Na modernizaci čekají ještě dva sály. „Hotové by měly být do dvou let,“ doplnil Kraus.

Fotogalerie

Letošní oprava se konala za provozu, protože si nemocnice nemohla dovolit na rok přerušit plán operací. „Rok byl pro nás velmi náročný. Chodba byla rozdělená přepážkou, na sálech na jedné straně chodby se operovalo, na druhé straně chodby se vrtalo a rekonstruovalo,“ popsala vrchní sestra Jaroslava Jedličková.

Podle ředitele nemocnice klesl počet operací v době oprav jen o 3,5 procenta. „Takže to nebude mít dopad na hospodaření nemocnice,“ dodal Kraus.

Všechny sály jsou stejné. „Pacienta na operačním stole přivezou nejdřív do anesteziologické přípravny. Stoly jsou na dálkové ovládání a umožňují téměř nekonečné množství poloh,“ popsal primář centrálních operačních sálů Tomáš Svoboda.

Světla jsou vybavená kamerami, takže si lékaři mohou operace nahrávat nebo je také přenášet studentům do poslucháren.

„Nově máme na sálech velké monitory. Ty využijeme pro rentgenové snímky a při endoskopických operacích za pomocí kamery. Aby každý z týmu dobře viděl, budeme záběry promítat na obrazovce,“ pochvaluje si Svoboda.

Roční rekonstrukce se skládala ze čtyř etap. V předchozích třech etapách nemocnice opravila sály na chirurgii, ortopedii, urologii a klinice popálenin. Všechny už jsou v provozu a nově se k nim začátkem prosince přidají tři sály na neurochirurgii a stomatochirurgii.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pipi gril i bufet Sputnik. Podívejte, jak se změnily ikony Brna

Oblečení se v osmdesátých letech v Brně nakupovalo v Luxusu a v Domě moderní...

Dům moderní Brňanky, kino Moskva nebo bufet Sputnik bývaly za předchozího režimu ikonami Brna. Některá známá místa...

Co dřív bylo plevel, už nevadí. Teplejší klima mění zeleň ve městech

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Ilustrační foto

Místo dokonale střiženého hustého pažitu přerostlý trávník a v něm pampelišky. I tak některá jihomoravská města reagují...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Najdete na iDNES.cz