Na nahnuté pouťové atrakci se v Zaječí na Břeclavsku zranilo sedm lidí (1. července 2017). | foto: ZZS JMK

Za nahnutí atrakce mohlo podloží, provozovatele soud zprostil obžaloby

  • 14
Ve zkráceném řízení mohl dostat podmínku. Provozovatel pouťové atrakce, na které se loni v létě v Zaječí na Břeclavsku zranilo sedm lidí, ji ale nepřijal. Chtěl k soudu, aby prokázal, že on chybu neudělal. A břeclavský soud mu teď dal za pravdu, když jej zprostil obžaloby.

Pouťová atrakce Extreme stála na travnatém fotbalovém hřišti. Tři dny během hodů fungovala bez potíží. I osudná jízda, při které se atrakce vychýlila z osy, zprvu probíhala normálně.

„Najednou to ale cuklo. Někdo zakřičel, abychom dali nohy nahoru. Ale nestihli jsme zareagovat tak rychle,“ popsala svědkyně, která utrpěla zranění nohou.

Na kolotoči zrovna bylo čtrnáct lidí. Z ničeho nic se uvolnily podkladové desky a atrakce se vychýlila z rovnováhy. Zároveň se vysunulo do té doby sklopené zábradlí, do kterého lidé začali narážet nohama. Sedm „pasažérů“ se zranilo. Většinou měli naraženiny holení, které si vyžádaly zhruba třítýdenní léčení.

Podle soudního znalce v oblasti ekonomiky a strojírenství Arnošta Runčíka bylo příčinou nehody nevhodné podloží. To ale provozovatel podle něj nemohl poznat.

Za provozovatele se postavili i zranění

Pevnost podloží se obvykle testuje tak, že na místo najede kamion, který atrakci přiváží. Zatížení je tak mnohem vyšší, než když je atrakce rozložená. A pokud nejsou v povrchu vyjeté koleje nebo otlaky, má se za to, že je povrch bezpečný.

Po takové kontrole, která se podle Runčíka při stavbě kolotočů běžně provádí, vypadal povrch v Zaječí bezpečně. Jeho zrádnost se ukázala až později. Šlo totiž o navážku.

Ta na většině míst drží, mohou v ní být ale milimetrové skuliny. „K propadu může dojít i během pár vteřin. Stačí několikamilimetrový propad a může to způsobit rozhoupání a velký výkyv atrakce,“ vysvětlil znalec.

„Neumím si představit, jak by se tomu dalo zabránit,“ poznamenal.

Za provozovatele se paradoxně postavili i lidé, kteří na atrakci v době nehody byli. Potvrdili, že pracovníci na kolotoč nepřetržitě dohlíželi. A ocenili i jejich přístup po nehodě.

„Chovali se k nám velmi slušně. Pomohli nám z kolotoče, nosili nám pití a led, kterým jsme si chladili zranění,“ popsal například Kamil Kupka, který nohama několikrát narazil do zábradlí atrakce.

„Mrzí mě ta situace, ale nejsem si vědom, že bych pochybil v údržbě a obsluze atrakce. Spíš to považuji za nešťastnou náhodu,“ konstatoval u soudu provozovatel. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozilo až pětileté vězení.

Kolotoč podle něj prošel mnohastupňovou sérií kontrol. A podle výpovědí svědků byla péče o bezpečnost atrakce dokonce nad rámec předpisů.