Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Celé Brno se poklonilo světci, na duchovní si pak došlápli komunisté

  19:10
Nejméně 100 tisíc lidí si před 70 lety v ulicích Brna připomnělo 950. výročí mučednické smrti svatého Vojtěcha. Bylo to poslední velké náboženské shromáždění, než začala komunistická moc církev tvrdě utiskovat.

Na náboženském shromáždění k 950. výročí mučednické smrti svatého Vojtěcha promluvil k lidem v Brně třeba předseda Ústředního národního výboru města Josef Podsedník. | foto:  Internetová encyklopedie dějin Brna

Lidem v Československu zbývaly poslední měsíce krátké znovunabyté svobody. 31. května 1947 se díky tomu mohla v Brně odehrát církevní slavnost, která na náměstí a do ulic dostala přes sto tisíc lidí.

Společně s moravskými katolickými špičkami si na Zelném trhu a při průvodu v ulicích připomněli 950. výročí umučení národního patrona svatého Vojtěcha. „Byla to oslava triumfální a cesta přímo královská,“ napsal tehdy do deníku Národní obroda kanovník na Petrově František Falkenauer.

„Již o třetí hodině odpoledne se začínaly řadit na náměstí Mendlově a v přilehlých ulicích zástupy lidu, orelstvo, skauti, družičky, studentstvo a mnoho jiných spolků. Okolo půl páté hodiny již byly zástupy skoro nepřehledné,“ pokračoval v líčení.

Od hranic Brna vezla světcovy ostatky krojovaná jízda, aby je na Starém Brně přivítali starobrněnský opat a prelát Benedikt Švanda, brněnský biskup Karel Skoupý, za jižní Moravu náměstek předsedy Zemského národního výboru Karel Fanfrdla, za město Brno předseda Ústředního národního výboru Josef Podsedník a mnozí další. Po únoru 1948 takřka všichni skončili neblaze.

„Něco, co nelze ani slovy vypovědět“

„Ohromné zástupy lidu vroubily ulice a zbožně klekaly před světcovými ostatky,“ pokračoval kanovník v líčení průvodu, před nějž sypaly družičky spousty květů. Na Zelném trhu se pak konalo kázání a slib celého zástupu lidu. „Byly zastoupeny všechny význačné úřady, vysoké školy svými rektory a děkany, nejvyšší státní samosprávné úřady, spolky a korporace, generality a důstojnický sbor,“ vypočítával Falkenauer.

V katedrále na Petrově se potom po celou noc konaly stavovské pobožnosti a od půlnoci sloužily mše svaté, na které se až do rána hrnuly další a další zástupy.

„Rozloučení se světcovými ostatky bylo opět na Zelném trhu v neděli ve dvě hodiny odpoledne,“ popisoval kanovník, který své líčení zakončil prohlášením, že po ty dva dny vidělo Brno „něco, co nelze ani slovy vypovědět. Jenom pohled na lavinu lidu, jak se valila na Zelný trh, vypovídá jasnou řečí o zbožné úctě našeho moravského lidu ke svému biskupu a k světci“.

Šlo ovšem o jednu z posledních takových slavností na dlouhá léta. Komunisté se na církvi, jejích představitelích i majetku vyřádili od převratu v únoru 1948 po čtyřicet let své vlády opravdu mohutně. A začali s tím nedlouho po svržení demokracie u nás.

Nechvalně známá je jejich akce K, při které vyklidili kláštery a řeholníky izolovali. „Klášter byl duchovním centrem, který ovlivňoval většinu lidí žijících v jeho okolí. Řeholníci byli výborně organizováni, měli určitou autonomii v rámci církve, a navíc měli i kontakty s generálními představenými v zahraničí,“ popsala historička Simona Mátlová ve své diplomové práci Soudní procesy s brněnskými augustiniány po roce 1948.

Brněnskému biskupovi znemožnili kontakt s okolím

„Nejreakčnější“ řeholníci mířili do internačního kláštera v Želivě u Humpolce. A právě tam skončili z účastníků oné slavnosti ti nejpřednější. V květnu 1950 sem převezli jak starobrněnského opata Benedikta Švandu, tak především mezi lidmi oblíbeného Karla Skoupého.

Tento zakladatel Biskupského gymnázia v Brně byl na léta posledním brněnským biskupem. V roce 1950 ho komunisté internovali, takže svůj úřad nemohl vykonávat. A po roce 1953 mu internaci na deset let prohloubili v naprostou izolaci tak, že ho až do roku 1963 drželi na utajovaných místech a znemožňovali mu kontakt s okolním světem.

Pak žil brněnský biskup do roku 1968 v charitním domově v Žernůvce u Tišnova, aby se kolem pražského jara na pár měsíců ujal svého úřadu, což mu normalizace od počátku 70. let opět znemožňovala. Na jeho pohřeb přišlo 28. února 1972 přes 50 tisíc lidí, kteří se až do pádu komunistické totality dalšího biskupa v Brně nedočkali.

Z civilních účastníků dopadl hněv komunistů na předsedu Ústředního národního výboru v Brně Josefa Podsedníka. Komunisty byl 15 let vězněn a pak mohl pracovat jen jako údržbář.

Farář a náměstek předsedy Zemského národního výboru Karel Fanfrdla skončil po roce 1948 ve vězení sice „jen“ na dva roky, ale až do konce života pak žil pod stálým dohledem Státní bezpečnosti. V roce 1961 musel opustit svou farnost, aby dožil jako administrátor ve vesničce Kobylí.

  • Nejčtenější

Vrátili se problémoví Romové, zmínila starostka. Komunita chce její rezignaci

26. dubna 2024  16:13

Vlnu nevole a odsouzení rozpoutala svými výroky na adresu Romů poslankyně a starostka brněnských...

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Otec Masarykovy univerzity i ústavy. Špičkový právník vzešel z rodiny matematiků

27. dubna 2024

Vídeňský rodák František Weyr strávil podstatnou část života v Brně a zanechal tu nesmazatelnou...

Vyškov ztrácí na Duklu už jen bod, chrudimský Mašek dal čtyři góly

27. dubna 2024  13:25

Vyškovští fotbalisté v 25. kole druhé ligy porazili Varnsdorf 2:1 a na druhém místě tabulky...

Z českých krajin mizí původní druhy rostlin, nahrazují je teplomilné, uvádí studie

27. dubna 2024  11:34

Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy....

Mám strach, jestli jsem herce nezavedl do špatné uličky, říká brněnský režisér

27. dubna 2024  10:20

Po třiceti letech se brněnský divadelní herec a režisér Petr Gazdík znovu zabývá Bastardem. Býval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...