Moravská galerie vystavila Lhotákovy obrazy mezi kola, motorky a balon

  7:42aktualizováno  7:42
Nová velká výstava Moravské galerie v Brně je plná zajímavých instalaci meziválečné techniky. V Uměleckoprůmyslovém paláci se totiž ocitla plátna populárního českého malíře Kamila Lhotáka. Jeho obrazy visí mezi starými bicykly, velopédy a velkým horkovzdušným balonem.

Moravská galerie v Brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky. - Obrazy Kamila Lhotáka visí v Uměleckoprůmyslovém paláci mezi starými bicykly, velopédy, motorkami a velkým horkovzdušným balonem. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Výstava nese název Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky. "Před pár týdny uplynulo bez většího zájmu médií dvacet let od úmrtí tohoto významného malíře, grafika a ilustrátora. Naše výstava je i příspěvkem k tomu výročí," poznamenal ředitel Moravské galerie a kurátor výstavy Marek Pokorný.

Lhoták je podle něho v průřezu celé populace velmi známý a oblíbený, téměř zlidovělý autor. "Soustředili jsme se na nejznámější polohu Lhotákovy tvorby, v níž zachycoval počátky techniky, aviatismu i automobilismu," doplnil Pokorný. Zdůrazňuje, že v žádném případě nejde o monografickou či retrospektivní výstavu.

Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.

Lhotákova celoživotní témata a fascinaci světem, v němž se vrátil o několik dekád dozadu, výmluvně odhalují už názvy jeho vystavených děl: Gordon Bennett - Stanoviště balonů, Plovatka, Triplet a kolo na závodní dráze či Tenis.

Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.

"V základu jeho díla tkví silná melancholie a ostré vidění světa jako místa katastrof, bolesti a tiché beznaděje," doplnil kurátor Pokorný.

Okouzlení technikou spolu s nostalgií všedního dne tak pro Lhotáka bylo únikem od smutku a bouřlivých politických zvratů 40. a 50. let minulého století. Jako dítě navíc Lhoták prodělal obrnu a po celý život měl problémy s nohou, které se snažil skrývat.

Vystavena jsou také dvě Lhotákova kola

Lhoták ovšem nebyl jenom malířským ctitelem světa létajících balonů, bicyklů, tricyklů a dědečků automobilů. Sám také kupříkladu kola sbíral. Kromě čtyř desítek převážně známých obrazů, dvou desítek knih a osmi filmů tvoří novou expozici také historické dopravní prostředky a další exponáty z Technického muzea v Brně.

Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.

"Dva vystavené bicykly patřily přímo Kamilu Lhotákovi. Technické muzeum je dostalo od Lhotákovy rodiny," sdělil Pokorný.

Vystavené obrazy pocházejí většinou z velkých veřejných sbírek, Moravská galerie má ve vlastnictví jen dva Lhotákovy obrazy. Další malířovo dílo je rozptýleno po desítkách soukromých sbírek a podle Pokorného stále čeká na důkladné zmapování.

Moravská galerie v brně připravila výstavu Výstava nese název Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.Moravská galerie v brně připravila výstavu Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky.

Vedle dopravních prostředků a známých pláten obohacují výstavní kolekci Lhotákovy knižní ilustrace. Autor nakreslil obrázky k románům Marka Twaina a knihám Adolfa Branalda. Jeho příběh Dědeček automobil ve známém filmovém zpracování proslulého režiséra Alfréda Radoka promítnou organizátoři na výstavě v sobotu 11. prosince ve čtyři hodiny odpoledne.

kamil lhoták v brně

Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky je název nové výstavy Moravské galerie v Brně. Návštěvníci ji najdou v Uměleckoprůmyslovém muzeu Husova 18. Výstava potrvá do 3. dubna.

Základní vstupné: 100 korun
Snížené vstupné: 50 korun
Rodinné vstupné: 220 korun

Doprovodný program: projekce snímku Alfréda Radoka Dědeček automobil. 11. 12. 2010 v 16:00 je vstup volný.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Najdete na iDNES.cz