Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Města řeší, jak schůzovat. Na obvyklé dotazy veřejnosti se nedostane

  6:44
Zastupitelé desetitisícové Kuřimi na Brněnsku se před pár dny sešli na oficiálním jednání na školním venkovním hřišti, aby eliminovali riziko nákazy koronavirem. Jak zorganizovat schůzi, nyní řeší i radnice velkých měst, která mají mnohem více obyvatel, a tím pádem zastupitelů.

Scházet se naživo nyní zastupitelé nemůžou. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Nemohou moc dlouho otálet, protože mnohde „hoří“ investice i nákupy či prodeje pozemků. Zastupitelé se proto nejčastěji propojí telefonicky nebo prostřednictvím videokonference. Veřejnosti pravděpodobně umožní sledovat jednání na internetu, dotazy se však nebudou moct pokládat jako při běžné schůzi.

„Možné propojení řešíme s odborníky, zatím to však vypadá, že pokládání dotazů ze strany veřejnosti zajistit nepůjde. Nicméně s online přenosem prostřednictvím internetových stránek města počítáme,“ slíbila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Nejbližší brněnské zastupitelstvo například čeká volba nového náměstka primátorky. Oliver Pospíšil (ČSSD) se totiž od dubna stává tajemníkem magistrátu a již nemůže zastávat politickou funkci.

Změna vyhlášky? Bez zastupitelstva to nejde

Doteď mohlo vedení města svolat jednání zastupitelů pouze v případech, kdy bylo nutné projednat záležitosti týkající se nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru. Nově však ministerstvo vnitra rozšířilo nařízení vlády a lze jednat také o běžnější agendě.

„A to pokud by nám například hrozila nějaká škoda nebo bychom nedodržovali důležité termíny. Nyní analyzujeme, jestli takové body máme v plánu na řádné jednání zastupitelstva, které bylo původně svoláno na 7. dubna. Vybavuji si například předkupní práva, u kterých máme ze zákona stanovené lhůty k vyjádření, i nějaké dotace,“ podotkla Vaňková, která chtěla kvůli koronaviru odložit například termín splatnosti poplatku za psy.

I kvůli tomu by se však museli sejít zastupitelé, aby změnili vyhlášku. Primátorka proto radnicím pouze doporučila, aby s platbou počkaly a nepokutovaly.

Zastupitelé Moravského Krumlova se vzdali odměn

Peníze jsou teď potřeba hlavně v nemocnicích, řekli si představitelé Moravského Krumlova. Svoje finance tak pošlou právě zdravotníkům. „Rada města se vzdala své odměny za výkon funkce zastupitele za měsíc březen. Všechny tyhle peníze věnujeme nemocnici ve Znojmě. Zároveň apelujeme na ostatní městská zastupitelstva v okrese Znojmo, aby se k nám přidala,“ hlásí starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

Město navíc poskytne nemocnicím v Ivančicích a Třebíči po 100 tisíci korunách na vybavení speciálních jednotek pro boj s koronavirem. „Čeká nás doba, kdy bude klíčové, aby se o pacienty s touto nemocí mohli postarat ve všech nemocnicích, nejen v těch velkých, které budou přetížené,“ vysvětluje Třetina. (md)

Jak propojit zastupitele, nyní řeší rovněž v Břeclavi. Potřebují totiž schválit financování dostavění přístavby domova důchodců. „Do konce dubna musíme jedno jednání zorganizovat, a to právě kvůli financování domova seniorů. Nyní řešíme, jakou formu, jestli online, či telefonicky. Veřejnost bude moct sledovat záznam na internetu, otázky ale tentokrát nebude možné pokládat. Zastupitelstvo chceme svolat na konci dubna,“ přiblížil vedoucí ekonomického odboru Martin Černý.

Vhodné technické řešení, jak provést schůze zastupitelstva, budou řešit také další okresní města. Radní už běžně pomocí videokonference nebo telefonicky jednají v Hodoníně či Vyškově. „Musíme zvolit formu jednání, aby se zvládli v pohodě připojit všichni zastupitelé,“ uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

Výstaviště nabízí své pavilony

Se speciální nabídkou pro radnice přišla společnost Veletrhy Brno, která pro konání zastupitelstev nabídla své pavilony.

„Jsme schopní zajistit podmínky bezpečnosti, tedy rozestupy, poskytnout nábytek i ozvučení. Mohla by se tu konat zastupitelstva města Brna, kraje i městských částí. Prostor je obrovský a pavilony jsou v tuto chvíli volné,“ oznamuje šéf představenstva společnosti Jiří Oliva (ČSSD).

Starosta Brna-střed Vojtěch Mencl (ODS) označuje možnost zasedat na výstavišti jako dobrý nápad, který vedení městské části určitě zváží. Naopak kolega z městské části Brno-sever Martin Maleček (SOL) ji nepovažuje v tuto chvíli za aktuální. „Zastupitelstvo můžeme odložit, nemáme tam nic důležitého. Pokud by ale stav trval déle, můžeme o tom uvažovat. Záleží na podmínkách,“ poznamenal Maleček.

Podobně se k nabídce staví i Jihomoravský kraj. „Zastupitelstvo je až za měsíc. Ale samozřejmě podobné iniciativy vítáme a případně projednáme na vedení kraje,“ říká hejtman Bohumil Šimek (ANO).

O možnosti sejít se na výstavišti budou v příštím týdnu jednat i radní města Brna, kteří předběžně plánují zastupitelstvo na druhou polovinu dubna.

  • Nejčtenější

Dalecký zazářil v seriálu Osada, jeho kariéru nakopla drzost i roztomilost

10. prosince 2023

Premium Z dětského pěveckého sboru přes brněnské Městské divadlo až na filmová plátna či televizní...

Had požírá záhadného tvora, kování od Břeclavi vede k neznámému kultu

7. prosince 2023  20:36

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

4. prosince 2023  16:57,  aktualizováno  5.12 8:37

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

5. prosince 2023  13:01

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Seniorka nesla podvodníkům peníze do bitcoinmatu v tašce, poslali pro ni taxi

11. prosince 2023  17:08

O více než 300 tisíc korun málem přišla seniorka z Brněnska, která po telefonu naletěla podvodníkům...

Oprava podchodu se opět odkládá, se stánky Brno zvažuje ustoupit developerovi

11. prosince 2023  13:51

Podchod pod hlavním nádražím v Brně se začne rekonstruovat nejdříve v roce 2025, část pod...

Mladík plánoval bombové útoky na ambasády, u soudu dostal podmínku

11. prosince 2023  12:28

Mladík, jenž se spolupachatelem plánoval bombový útok na tři velvyslanectví v Praze, dostal...

Dvě divadla, dva rozdílné přístupy magistrátu. V Brně bobtná spor o peníze

11. prosince 2023  10:53

Brněnská kultura musí příští rok vyjít s takřka stejnými penězi od města jako letos – až na Městské...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...