Popelce Libuši Šafránkové je šedesát. Blahopřály i rodné Šlapanice

  7:45aktualizováno  7:45
Rodačka ze Šlapanic u Brna a asi vůbec nejkrásnější filmová Popelka, herečka Libuše Šafránková, slaví v pátek šedesáté narozeniny. O jejím dětství a rodině vyprávěl šlapanický kronikář Josef Kopecký.

Libuše Šafránková ve filmu Přijde letos Ježíšek? | foto: Nur Rubio Sherwell Machete Producciones

Kopecký chodil v letech 1972 až 1978 do houslí k  Miroslavu Šafránkovi.

"Při muzikantském vytížení Libuščina tatínka se hodiny často překládaly a odkládaly, chodil jsem na výuku i k nim domů, a když byl pan učitel moc unavený, často mě hlídaly jeho dcery," líčí pamětník.

Miroslav Šafránek byl podle něj až neuvěřitelně muzikantsky činný. Nejen jako učitel hudby, ale i kapelník místní dechovky a kostelní varhaník, který také hudebně doprovázel divadelní operetní kusy místních ochotníků. U těch si malá Libuška prvně zahrála a zamilovala divadlo.

Libuše Šafránková

Filmová, televizní a divadelní herečka se narodila 7. června 1953 ve Šlapanicích u Brna, kde prožila dětství a mládí.

Vystudovala dramatické oddělení brněnské konzervatoře a už během studií vystupovala v Mahenově činohře. Antonín Moskalyk si ji pak vybral do role Barunky ve filmu Babička.

Po studiích nastoupila do pražského Divadla Za branou a Činoherního klubu. Herce Josefa Abrháma si vzala v roce 1976, mají spolu syna.

Nejslavnější je její Popelka v pohádce z roku 1973. Hrála i ve filmech Jak utopit doktora Mráčka, Princ a Večernice, Vrchní, prchni!, Vesničko má středisková, Obecná škola, Kolja a v dalších.

"Jejímu tatínkovi zvanému též Šafrc se přezdívalo Varhaník," pokračuje ve vzpomínce na otce slavné herečky kronikář.

"Do Šlapanic přišel jako mladý muž v 50. letech, narodil se totiž v roce 1927 v Synalově u Blanska," dokládá Josef Kopecký. Mladý kostelní varhaník Šafránek se ve Šlapanicích brzy oženil s rovněž mladičkou Libuší Hrubanovou.

Temperamentní rodiče

Po mamince pojmenovaná herečka ostatně vzpomíná, že s maminkou a o pět let mladší sestrou Mirkou žily spíš jako kamarádky, které si velice rozuměly.

"Naši byli zdraví, temperamentní, velice mladí manželé," vzpomínala sama krásná "Popelka" v jednom rozhovoru.

"Dodnes si pamatuji, jak maminka nechtěla tatínka pustit domů, když se zdržel v noci po zkoušce. Jednou na něj vyházela celý koš domácích vajec," vyprávěla Libuše Šafránková.

Vzpomínala také na šlapanickou partu dětí, se kterými v zimě v létě pobíhala po krásné přírodě kolem Šlapanic, projezdila zimu na bruslích, hrála si s ostatními na Vinnetoua nebo jak si dělaly v "ufounských" obilných kruzích komůrky, které pak prolézaly.

"Ještě před válkou Sokol postavil kousek od našeho domu fantastické koupaliště," líčila herečka. A tak jejím rajonem bylo toto koupaliště, kluziště a fotbalové hřiště.

Normální katolická výchova i za komunistů

A vracela se znovu ke své rodině, která přes panující komunistický režim byla vždy poctivě věřící. "Dostala jsem tuhle možnost od rodičů, nenásilně, jako samozřejmost," je herečka vděčná své katolické výchově.

Podle jejích vzpomínek se víra na Moravě i za komunistického režimu pociťovala jako normální součást života.

Fotogalerie

"Faráře nám sice postupně odváděli v želízkách, ale vždycky přišli jiní. U kostela si pán v šedivém plášti zapisoval, kdo jde na mši - a kostel byl stejně plný. Bylo nás víc, v tom je ta síla. Pán v šedivém plášti byl v menšině a působil směšně," vyprávěla Libuše Šafránková.

"Bratr Libuščiny maminky, dnes 85letý Konstantin Hruban, ve Šlapanicích dodnes žije, zato s Mirkem, jak Libuščinu tatínkovi říkali mladí i staří muzikanti, jsem si na housle moc nezahrál, zemřel totiž velmi brzy, někdy začátkem 80. let, kdy mu bylo jen něco přes padesát," pokračuje ve svých vzpomínkách i Josef Kopecký.

Z rodáků je nejmíň sdílná, ale to se o ní ví

Maminka děvčat Šafránkových učila na oděvní průmyslovce a její starší dcera po ní zdědila zálibu v kreslení vlastních kostýmů.

"Libuška je na ni hodně podobná," dosvědčuje Josef Kopecký a vzpomíná také, jak ve šlapanickém, dávno už zrušeném kině dávali filmy Babička s Šafránkovou coby Barunkou a Tři oříšky pro Popelku.

"To bylo několik dnů předem vyprodáno a do hlavní uličky se přidávaly přístavky," usmívá se kronikář, který "Libušce" pravidelně posílá i Šlapanický zpravodaj.

"Několikrát jsme ji žádali o příspěvek, ale marně. Vždy vzkazovala po matce, že je plně vytížená, a občas poslala nějaký program z divadla, kde právě účinkovala. Zveme ji také na naše Šlapanické slavnosti, na které se sjíždějí jubilanti, rodáci a přátelé města, ale zatím též marně. Z našich významných rodáků je nejméně sdílná, ale to se o ní všeobecně ví, že si chrání svoje soukromí. Pravidelně však sama do Šlapanic zajíždí i s manželem Josefem Abrhámem a synem Pepíčkem. Když její maminku na kole porazilo auto, vzala si ji Libuška Šafránková k sobě do Prahy a tuším, že u ní maminka i zemřela. Je to pár roků. Domek ve Smetanově ulici ve Šlapanicích si dnes rekonstruuje Josef Abrhám mladší, asi na letní sídlo," líčí kronikář a dodává, že Šlapanice poslaly slavné jubilantce samozřejmě i přání k šedesátinám.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Muž strhl ženě kabelku, druhý ji zdržoval při pronásledování zloděje

Dvojice cizinců, která sebrala ženě kabelku

Jen kousek od policejní budovy ve Vyškově si dva cizinci vyhlédli ženu, které jeden z nich strhl kabelku z ramene. Po...

Muž hrozil spolubydlícím pistolí, protože jejich dítě močilo do vany

Airsoftová pistole, kterou muž v Brně ohrožoval své spolubydlící, protože...

Zásah policejního komanda si vyžádaly domácí neshody v Brně - Židenicích. Cizinec tam hrozil spolubydlícím pistolí...

Najdete na iDNES.cz