UNESCO přitáhlo na Lednicko davy turistů a přineslo peníze

  16:40aktualizováno  16:40
Na Lednicko-valtický areál se ročně přijede podívat milion návštěvníků a patří tak mezi nejoblíbenější turistické cíle v zemi. Areálu hodně pomohlo, když byl před 15 lety zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, čímž se dostal mezi nejznámější památky na světě.

Zámek Lednice s přilehlým Lednicko-valtickým areálem | foto: Radek Miča, MAFRA

Podle místních obyvatel to nejen Lednici, ale i Valticím, Mikulovu a okolním obcím určitě zvedlo prestiž a také přineslo peníze. Vždyť od roku 1997 zdejší památky dostaly přes 600 milionů korun. A že se areál dostal mezi světové unikáty, pomohlo i místním obyvatelům.

Kraj v UNESCO

Podobnému zájmu návštěvníků jako v případě Lednicko-valtického areálu se těší i brněnská vila Tugendhat. I ta je v prestižním seznamu UNESCO.

Na jihu Moravy se mezi světové památky snaží již několik let dostat i velkomoravské hradiště Valy v Mikulčicích. V UNESCO chce být v roce 2013.

"Všude se něco opravuje, je vidět, že peníze z Unie tady jsou. To samozřejmě nahrává i nám," řekla majitelka penzionu Jarka v Lednici Jarmila Turečková. A přiznala, že i jí UNESCO pomáhá lákat zákazníky do penzionu.

Také Leonard Březina, který provozuje ve Valticích restauraci Valtická rychta, si na málo hostů nenaříká. Podle něj je to i díky tomu, že na Lednicko-valtický areál upozorňují i největší světoví turističtí průvodci. "Pochopitelně se taková věc dobře odráží na návštěvnosti," potvrdil.

Podnikatelé i správci památek mají ovšem výhodu i v tom, že proti jiným oblastem mají návštěvníky i mimo hlavní sezonu. "Dřív jsme s plavbami před zimou končili. Díky intenzivní propagaci areálu si dnes můžeme dovolit nabízet turistům služby i v zimě," říká Jaroslav Martinek, jehož firma vozí turisty po řece Dyji v Lednici.

UNESCO je značka, v zahraničí na ni slyší

Podle místních je zápis na seznam UNESCO pro zahraniční návštěvníky zaručeným puncem kvality a výjimečnosti. "Takže sem v posledních letech jezdí i více zahraničních turistů. Pomáhá nám také Česká centrála cestovního ruchu, jeden z jejích projektů je totiž zcela zaměřený jen na české památky UNESCO," podotkl Jaroslav Martinek.

K úplné spokojenosti to tady ale ještě nefunguje. Turistů sice jezdí dost, ale málokdy tady přenocují. "Platí to pro celou jižní Moravu i Lednicko-valtický areál. Objevuje se tady stále více Poláků, ale jsme pro ně jen zastávkou při cestách na jih. Díky rozvoji Lednicko-valtického areálu by se to však mohlo brzy změnit," doufá ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Petr Kroupa. "Chtěli bychom, aby sem lidé přijížděli aspoň na tři až čtyři dny," dodal.

Lednický zámek se také i díky UNESCO stal nejnavštěvovanější památkou v Česku, jen do října jej obdivovalo přes 280 tisíc turistů. Podobně na tom byl už jen zámek v Českém Krumlově. Zámek Hluboká a hrad Karlštejn navštívilo o sto tisíc lidí méně.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno

Skatepark za milion a čtvrt korun v brněnských Tuřanech vyrostl v těsném...

V brněnských Tuřanech vznikl z participativního rozpočtu nový skatepark. Jenže jinde, než lidé chtěli, a hlavně bez...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

VIDEO: Malá lvíčata mají měsíc, stále se drží u mámy

Smetanově bílá lvíčata v hodonínské zoo

První měsíc života oslavila v neděli nezvykle zbarvená mláďata lva jihoafrického. V hodonínské zoo se smetanově bílá...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz