Kvůli svozu odpadu se rozhádala hodonínská radnice

  9:37aktualizováno  9:37
Tentokrát kvůli popelnicím bují v Hodoníně další spor mezi částí opozice a tamní radnicí. Zastupitelé za Nezávislé se podivují nad tím, proč Tespra, příspěvková organizace města, která vyváží komunální odpad, poskytuje některým vybraným podnikatelům podezřele zajímavé bonusy.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Domnívají se, že na takové jednání nemá právo a že na něj doplácejí běžní občané.

Opozice ústy Iva Knápka požaduje, aby výhody neplatily ve městě jen pro úzkou skupinku vyvolených, ale pro všechny. Obě strany se navzájem obviňují nejen z předčasného zahájení předvolebního boje, ale i z populismu.

"Nechápu, proč některým firmám nabízí Tespra bezplatný úklid areálu strojním zametačem. A nebo jim poskytuje dlouhodobě zdarma velkoobjemové kontejnery a hlavně nabízí rozdílné ceny v poskytování služeb, když svoz komunálního odpadu patří do služeb s regulovanými cenami," podivuje se opoziční zastupitel Ivo Knápek.

Ten zároveň starostku Hodonína vyzývá, aby zajistila také běžným občanům podobný komfort, který Tespra dopřává svým "zajímavým" klientům.

Starostka města Milana Grauová však oponuje tím, že svozová firma Tespra je sice městskou organizací, zároveň ale musí uplatňovat také obchodní strategii na trhu. Podle ní tím žádný výměr ministerstva financí neporušuje.

"Spíše mě zajímá, zda se na to všechno ptá pan Knápek jako opoziční zastupitel, nebo jako představitel konkurenční firmy, kterou reprezentuje," ptá se starostka Grauová.

A pokud Ivo Knápkovi podle ní leží tak na srdci občané města, může svůj požadavek na snížení cen za svoz odpadu uplatnit při příštím sestavování městského rozpočtu.

Bonus za odebrané služby, tvrdí Tespra

Že je chování společnosti Tespra na trhu zcela běžné, tvrdí i její jednatel Ivo Zbořil. "My poskytujeme takzvaný full servis našim zajímavým zákazníkům na základě objemu odebraných služeb," naznačil důvody, proč některé firmy dostávají bonusy ve formě slev a dalších výhod.

Velcí odběratelé služeb tak podle něho mohou získat jako bonus klidně i zmiňované čištění areálu strojním zametačem jednou v roce.

Ivo Knápek je ale přesvědčený, že na vše pak doplácí jen běžný občan. Podle něj je otázkou, kdo v takových případech uhradí nejen náklady na mzdu pracovníka Tespry, ale i náklady na pohonné hmoty a odpisy stroje.

"Zaplatíme to my všichni občané Hodonína z daní. A já to platit prostě nechci," brání se opoziční zastupitel a zároveň představitel konkurence.

Že je rozdílný přístup organizace města k různým subjektům a občanům přinejmenším zvláštní, soudí také podnikatelka Jiřina Doležalová.

"Mě na tom všem znepokojuje zejména to, že tato společnost má díky záštitě města nadstandardní podmínky oproti ostatním podnikatelům," komentovala Doležalová.

Autoři:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Profíkům jsme vyfoukli objev století, vzpomíná průzkumník Amatérské jeskyně

Mezi dvanáctkou amatérských speleologů, kteří v roce 1969 objevili Amatérskou...

Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se skupina dvanácti amatérských speleologů prokopala v Moravském krasu do...

Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl...

Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr...

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Najdete na iDNES.cz