V Hodoníně vzniklo zázemí pro rodiny v tísni

  7:05aktualizováno  7:05
Hodonínská charita získala nové prostory pro sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, které ve městě zřizuje. Vedoucí projektu Petra Janáčková považuje otevření nových prostor ve Wilsonově ulici za významný krok především proto, že klienti získají diskrétní, ničím nerušené zázemí.
Projekt sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi získal v Hodoníně nové prostory. Ilustrační foto

Projekt sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi získal v Hodoníně nové prostory. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Byli jsme prozatím v prostorách domova pro matky s dětmi, to bylo dlouhodobě neudržitelné," popisuje Petra Janáčková.

Potřebných rodin je podle ní hodně. Místnosti, které ještě donedávna užívali, proto nebyly vhodné. "Navíc nebylo možné hazardovat s důvěrou klientů, kteří spoléhají na to, že neporušíme mlčenlivost a dodržíme diskrétnost," vysvětluje Janáčková.

Práce s dětmi i dospělými

Sociálně aktivizační služby jsou ze zákona určeny pro rodiny v krizi. V Hodoníně pečuje charita touto formou o necelou desítku rodin v sociální či finanční tísni.

"Lidé si nás nacházejí různě," říká Petra Janáčková. "Kromě internetových stránek máme například letáčky a spolupracujeme se sociálním odborem města, který naše služby některým svým klientům doporučuje," vysvětluje vedoucí projektu.

A co si pod názvem sociálně aktivizační služby představit? Petra Janáčková uvítala zřízení nových prostor mimo jiné i proto, že nabízejí mnohem příznivější prostředí pro práci s dětmi, která obnáší například rozvíjení jejich psychomotorických dovedností.

"Obvykle se dětem snažíme pomoci v tom, co doma nemají," vysvětluje Janáčková.

Služba učí rodiny například samostatnému fungování bez cizí pomoci a snaží se rovněž přispět k navození psychické rovnováhy a klidu v rodině, která řeší problémy.

Nejčastější jsou finanční problémy

Počet klientů, kteří vyhledávají u charity radu a pomoc, se během minulých dvou let zdvojnásobil. Jedním z nejčastějších problémů, s nimiž se lidé na pracovnice poradny obracejí, jsou finanční potíže, dluhy a exekuce.

"Radíme těm, kteří se cítí ohroženi na svých právech a zájmech, pociťují nedostatek informací, ocitli se v akutní osobní či sociální krizi, mají nefungující vztahy v rodině a nejsou schopni svou situaci změnit," popsala pracovnice charitní poradny Jana Hosajová.

Sociálně aktivizační služby pak pomáhají spíše s průvodními jevy a dopady zmíněných potíží, do nichž se lidé na Hodonínsku dostávají především kvůli vzrůstajícímu nedostatku pracovních míst.

Ambulantní poradna

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou určeny rodinám s dětmi v krizi. Od září roku 2008 je v Hodoníně zřizuje Diecézní charita Brno a Oblastní charita Hodonín.

Posláním služby je pomáhat rodinám s nezletilými nezaopatřenými dětmi, které se ocitly v tíživé situaci a potřebují poradit, podpořit či správně nasměrovat v komplexní péči o děti či domácnost. Služba je poskytována formou konzultací ve středisku ve Wilsonově ulici, ale i formou návštěv v rodinách.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Úřednice si odpykala trest za podvod, na radnici řeší investice dál

Ilustrační snímek

Referentka pro investice na úřadě v brněnském Starém Lískovci Renata Weisová dostala před čtyřmi lety dvouletou...

Brněnský exprimátor Vokřál cílí na post hejtmana, pro ANO má vyhrát volby

Jihomoravský volební štáb ANO při krajských volbách. Vlevo brněnský primátor...

Nevýrazného jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vytlačí silný brněnský exprimátor Petr Vokřál. Tak alespoň vypadá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz