Svědek David Ž. pracoval v Kros-stavu jako rozpočtář. Uvedl, že tedy zná i spoluvlastníka firmy Lubomíra Smolku. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Smolka podle něj u některých zakázek dostával podklady pro zakázku včetně projektantského rozpočtu ještě před zveřejněním zakázek.
Smolka je podle něj nejdřív dostával od obžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina, později od bývalého vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina (dříve ANO). Ovčarčin už dříve vinu doznal, Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku.
Svědek popsal, jak se do nabídkového rozpočtu firmy dostávalo oněch deset až 15 procent, které se po realizaci zakázky odváděly jinam.
Projektantský rozpočet byl podle něj limitní a šlo o to, zda firma za tuto cenu dokáže zakázku provést včetně odvodu peněz. Svědek měl pak za úkol zpracovat rozpočet, za který firma skutečně dokáže zakázku realizovat.
Většinou byl nižší než rozpočet projektantský. Když to tak bylo, firma se o zakázku po zveřejnění ucházela s tím, že její nabídková cena byla v hranicích projektantského rozpočtu, ale oproti skutečnému stavu navýšena o požadovaná procenta.
„Přihlásili jsme se s cenou, aby se vešla do projektantského rozpočtu. Ta už obsahovala požadovanou procentní částku, přihláška tedy obsahovala můj rozpočet plus procenta navíc. Ty pak pan Smolka někomu předával, nevím ale komu,“ uvedl svědek.
V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství jako místostarosta městské části Brna-střed hlavou organizované skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici na Brně-středu.
Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek na městské části Brno-střed. Také o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.