Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Kůrovec a sucho decimuje smrky na Znojemsku, zdravá je jen desetina

  6:51
Z lesů Znojemska za poslední tři roky zmizela více než polovina smrků. Decimuje je sucho, kůrovec i brouci. Jenže ani borovice a listnaté dřeviny nejsou v bezpečí. A to ani jinde v kraji. Nenapijí se a navíc je ohrožuje žravá housenka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lesní práce

Helena Sábová jezdí na zahrádku na Cínovou horu u Znojma už od dětství. S babičkou obouvaly holínky, braly košíky a vydávaly se na houby. Stačilo pár minut a už pod ztepilými smrky sbíraly hřiby. V posledních letech stromy zhnědly – uschly. A dnes je místo nich mýtina.

„Když jsem to viděla, chtělo se mi brečet, ty stromy tam stály šedesát let! Mysleli jsme, že to někdo pokácel na podpal a už jsme mezi zahrádkáři chtěli sepisovat stížnost k prošetření,“ líčí. Stačil ale jediný telefonát, aby se dozvěděla, že šlo v podstatě o mrtvé stromy, které k zemi musely.

Není jediná, kdo si v regionu všiml, že lesy mění svou podobu. Usychají celé části. V místech, kde před pár lety pro stromy nebyl vidět horizont, zbývají jen solitéry.

Faktem je, že z lesů Znojemska za poslední tři roky zmizela více než polovina smrků, které uschly a musely se vytěžit. Ale i zbývající část smrkových porostů je postižená suchem. A následně podkorním hmyzem. Zatímco ještě v roce 2016 měly Lesy České republiky v regionu zásobu 780 tisíc kubíků smrkového dřeva, teď je to 330 tisíc.

Podle Václava Lukáška, vedoucího lesní správy Znojmo, patří Znojemsko k nejpostiženějším oblastem v Česku. V lesnictví pracuje skoro pětatřicet let, ale tak dlouhá a intenzivní sucha jako v posledních letech nepamatuje. „Suchá období byla vždycky, ale nikdy ne tak dlouhá s tak vysokými teplotami,“ říká.

Když už zaprší, tak buď v tak malém množství, že se voda při vysokých teplotách odpaří a na stromy nemá vliv, nebo přijde přívalový déšť, který rychle steče. Škodí i kůrovec a brouci, třeba tesaříci.

„Prvotní je sucho. A protože strom není v kondici, neumí se bránit jako obvykle. Nemá mízu, a tak jí není schopen kůrovce zalít a ochránit se tak,“ podotýká Lukášek.

Podle něj je smrk postižený minimálně z 90 procent, už zbývají jen mladší porosty. Situace je kritická hlavně ve vyšších polohách znojemské lesní správy, třeba na Uherčicku. Kromě vzrostlých lesů jsou ohrožené i čerstvě vysazené sazenice – když nedostanou potřebnou vláhu, uschnou a musí se obměnit.

Umírají i nové sazenice

Například nedaleko Znojma lesníci loni vysázeli sazenice na šesti hektarech, v budoucnu mají vytvořit větrolam. Dostaly oplocení a zálivku, i tak jich místy 80 procent nepřežilo.

Podle Lukáška přesto nehrozí, že by smrk ze Znojemska zmizel úplně, a nějaký podíl smrkových porostů zůstane zachován. Obnovovat je má podle něj smysl hlavně na severních svazích a v údolí.

„Smrk v omezené míře by se vysazovat měl, je to dřevina, která má upotřebení hlavně ve stavebnictví a ostatních odvětvích průmyslu,“ podotýká.

Podle šéfredaktora časopisu Lesnická práce a serveru Silvarium.cz o lesnictví Jana Příhody je odumírání této dřeviny velmi viditelné i v oblasti severně a západně od Brna.

Strádají i borovice s hlubokými kořeny

I borovicové porosty na Znojemsku prosychají, hlavně na Kuchařovicku, u lesa „Purkrábka“ a Višnového. Oproti smrkům jsou postižené „jen“ z 60 procent.

„Jsou sice hlubokokořenící, ale v současné době je tak nízká hladina podzemní vody, že si pro ni nedosáhnou, usychají a slábnou. A tak i na nich nastupuje podkorní hmyz, který ‚dílo‘ zakončí a strom uhyne,“ podotýká Lukášek.

Listnaté dřeviny se vyrovnávají se suchem nejlépe, ale stresované jsou taky a i jinak – v současné době ožírá hlavně duby bekyně velkohlavá. Třeba kolem Vranova nebo v Podyjí. Podle Jana Trávníčka z Klášterních lesů Tvořihráz, které hospodaří na Znojemsku, tu v takové míře tato housenka dosud neškodila – zničila až deset procent dubových porostů. Ožírá ale i lesy na Brněnsku, v okolí Přibic či Vranovic.

I přes tento „vroubek“ listnáče pořád vycházejí z náchylnosti na sucho nejlépe. A tak je trendem vysazovat je na úkor smrku a borovice. Cílem je, aby se poměry prohodily.

„I buky nebo duby mohou v korunách prosychat. Oproti smrku jsou ale schopny mnohem lépe regenerovat,“ poukazuje Tomáš Vrška, ředitel Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, kde už nyní listnáče v lesích převažují.

Přeměna ze smrkových monokultur na druhově pestré a věkově různorodé lesy je ale běh na dlouhou trať, třeba Lesy České republiky ročně obnoví jen procento lesů, aby nezatěžovaly krajinu. Podle ředitele společnosti MP Lesy z Benešova u Boskovic Tomáše Minxe ale vypěstování kvalitního lesního porostu trvá zhruba sto let. Mezitím masivní usychání stromů dramaticky stlačuje ceny jehličnatého dříví. A pily ani nejsou schopny veškeré vytěžené dříví odebrat.

Podobně jako Znojemsku jsou zničené lesy také na Dačicku:

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Po velké přeměně kasáren na byty nabobtná Hodonín o desetinu obyvatel

Historie kasáren v Hodoníně se začala psát už v roce 1881, kdy skončila jejich výstavba. Ostatně o slavné minulosti...

Muži šacovali v luxusní restauraci cizí kabáty, z kapsy ukradli peněženku

Velkou pozornost věnovala při návštěvě luxusní brněnské restaurace v polovině listopadu trojice mužů věšáku s...

Brno dál marně hledá provozovatele arény, ani podruhé se nikdo nepřihlásil

Za astronomických pět miliard korun plánuje Brno postavit novou arénu na výstavišti, která bude sloužit jak sportu, tak...

Zloděj se vloupal do školky v Brně, dětem ukradl zabalené vánoční dárky

Děti z jedné z brněnských mateřských škol přišly o vánoční dárky. Ukradl je zloděj, který se do školky vloupal o...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...