"Situace ve financování Jihomoravského kraje je vážná. Na příští týden svolávám mimořádné jednání lídrů všech politických stran v zastupitelstvu kraje. Pokusíme se o dohodu nejen v otázce úprav krajského rozpočtu, ale i v dalších protikrizových opatřeních," řekl Hašek.
Už myslí na krizové varianty
Poradní tým nazvaný MOZEK už rozpracoval několik nejdůležitějších oblastí, které by měly pomoci k řešení hospodářské krizi v regionu. - čtěte Haškův MOZEK pro boj s krizí tvoří politici i akademici
Kromě hledání investičních příležitostí a úspor budou mít tato opatření podle hejtmana omezující povahu. "Když jsme zástupce obcí varovali před propadem rozpočtových příjmů v prvních měsících roku, někteří tomu nevěřili, mysleli si, že jich se to netýká. Nechceme přitom krátit dotace městům a obcím, rezervy se pokusíme najít jinde," zdůraznil Hašek.
Zatímco před třemi týdny ještě vedení většiny jihomoravských obcí zůstávala v klidu, nyní už také připravují krizové varianty svých rozpočtů.
Zastupitelé města Hustopeče počítají s desetiprocentním poklesem daňových příjmů, což znamená pět milionů korun. "Trochu brzdíme v investicích. Nyní v obci provádíme obnovu kanalizace a původně současně s tím i nové silnice. Teď musíme počkat, co nám finance dovolí," řekl starosta Luboš Kuchynka. Do obnovy komunikací chtějí dát minimálně čtyřicet milionů korun z plánovaných 90.
Radní v Bzenci počítají s dvanáctiprocentním poklesem daňových příjmů, což činí pět milionů korun. Město tak bude muset odložit některé plánované investice. "Počkat musí budování malého obchvatu kolem města, zateplení budovy základní školy nebo obnova kanalizace na Horních Pískách," vyjmenovává starosta Pavel Čejka.
Za větší dluh možná opraví silnice
Kraj se zřejmě bude muset zadlužit více, než předpokládal. Jeho vedení uvažuje, že navýší plánovaný investiční úvěr z 1,5 na dvě miliardy korun.
Hejtman Hašek přitom ujistil, že peníze "nebudou projedeny", to znamená, že je nepohltí provoz krajského úřadu. Kraj uvažuje i o tom, že by potřebné peníze získal vypsáním dluhopisů, díky pronájmu a prodeji nemovitostí.
Peníze půjčené od bank chce vedení kraje investovat především do rozvoje dopravní infrastruktury - zejména rychlostní silnice R52 a R43. "I přes námitky ministerstva životního prostředí by vláda měla tuto záležitost projednat co nejdříve. Máme na mysli tuto Topolánkovu vládu v demisi," řekl Hašek.
Stejně tak rychle by podle něho měla vláda rozhodnout o investici do projektu CEITEC.
Desítky milionů korun by měl kraji pomoci ušetřit systém centrálních nákupů energií a materiálu pro více než 360 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje.
K úsporám přispěje i efektivnější systém středního školství. "Kousli jsme i do tohoto kyselého jablka. Dramaticky klesá počet žáků středních škol, což bychom chtěli řešit například slučováním škol. Začneme sadou opatření, které vznikly na základě dohody s vedením některých škol," dodal hejtman.
Nezaměstnanost je velká bolístka
Alarmující jsou podle hejtmana stále rostoucí statistiky nezaměstnanosti v kraji. Aktuální míra nezaměstnanosti v regionu dosáhla v březnu 8,7 procenta. Za uplynulý měsíc se na úřady práce přihlásilo dalších 7 727 lidí.
"Budeme prosazovat změnu legislativy v oblasti rekvalifikací, tak aby lidé bez práce mohli nastoupit do procesu změny oboru rychleji," popisuje způsob podpory zaměstnanosti v regionu Hašek.
Nezaměstnanost na jihu MOravy v březnu 2009- míra nezaměstnanosti dosáhla v průměru 8,7 procenta |