Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

V krasu objevili dóm s krápníky, jeskyňáři se k němu brodili bahnem

  14:26
Jeskyňáři objevili dosud neznámý dóm. Má plochu třicet na třicet metrů, leží pod dvojicí závrtů a nachází se na Harbešské plošině, části Moravského krasu, kde je jeskyní jen velmi málo. Nejhlubší místo je 40 metrů pod povrchem a délka všech chodeb jeskyně čítá dohromady 360 metrů. Veřejnost se do jeskyně ale nejspíš nepodívá.

Dosud neprobádaná jeskyně leží v oblasti Ševčíkova závrtu u obce Vilémovice na Blanensku. Dóm objevili jeskyňáři ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti. Překvapilo je množství krápníků, které uvnitř viděli, ale také bahno, kterým museli doslova proplavat. 

Cesta k objevení dómu, který prozatím nedostal jméno, začala před dvěma lety. Jeskyňáři se museli potýkat s vrstvou odpadu u povrchu a velkým množstvím vody a bahna nebo se prokopávat uzoučkými chodbami. 

„Speleologická skupina Myotis pracovala na základě povolení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Je to opravdu úžasný objev, na tomto území jedinečný. Protože právě zde je jen velmi málo jeskyní. Pro ochranu krasu je důležité o nich vědět,“ popsal Antonín Tůma z AOPK.

V popisu dómu bude zapsané datum objevu jako září 2020. „Se zveřejněním se čekalo až na vytvoření map jeskyně,“ vysvětlil Tůma.

„Ševčíkův závrt u Vilémovic historicky sloužil jako odpadní jáma a smetiště. S tím jsme počítali a očekávání se naplnilo. Odpad všeho druhu tvořil vrstvu téměř tři metry. Po dalším metru a půl se začaly objevovat větší rozvolněné bloky s volnými dutinami,“ popisuje začátky člen skupiny Myotis Luboš Trtílek, který na webu skupiny celou akci zevrubně vylíčil. 

Prvního většího úspěchu se dočkali jeskyňáři před Vánocemi 2019. Objevili malý dómek o výšce pěti metrů, který pojmenovali Vánoční. Poblíž se nachází třímetrová sintrová záclona. 

Bahno ládovali do pytlů

Pak se jeskyňáři půl roku probíjeli skálou, chodba ve výsledku měří asi sedm metrů. Za ní se rozléhal prostor, pak skupina objevila sifon. „Byli jsme zklamaní, čekali jsme větší objev než jen sifon. A to jsme ještě nevěděli, že nás na jeho druhé straně čekají kubíky bahna,“ podotýká Trtílek. 

Právě s bahnem měli jeskyňáři obrovské potíže. Aby mohli projít, naplaveniny pytlovali. Čerpadlo v hloubce čtyřiceti metrů nebylo schopné všechno odčerpat na povrch. 

„Tekuté bahno jsme ukládali do jutových pytlů a štosovali do prostoru nad sifónem. Z pytlů se procedí voda, která steče zpět do sifonu a sediment zůstane v pytlích. Museli jsme doufat, že než zaplníme celou prostoru, tak se podaří snížit hladinu natolik, abychom byli schopni dostat se na druhou stranu sifonu a zbytek sedimentů poslat tam,“ líčí jeskyňář. 

Po půl roce bahenních koupelí, které museli jeskyňáři absolvovat, se konečně dostavil výsledek. Proplavili se úžinou a ocitli se ve velké prostoře. 

„První návštěva naháněla husí kůži. Když člověk poprvé v neoprenu vynořil hlavu a uviděl hradbu krápníků a za nimi tmu… už bylo jasné, že se něco skutečně povedlo a úplně nová jeskyně nás pouští do svého nitra,“ vzpomíná Trtílek.

„Jsou tam všechny typy krápníků“

„Jde o prostoru asi 30 krát 30 metrů rozlehlou s komíny vedoucími snad až k povrchu. Jeskyně je bohatě zdobená, jsou v ní všechny druhy krápníků. Chodba, kterou jsme se do ní dostali, nakonec měří asi 80 metrů,“ popisuje předseda Myotis Jan Flek.

V moment, kdy se podařilo jeskyňářům vstoupit do jeskyně, pocítili podle Fleka velké nadšení. „Je to obrovská úleva, když dva roky makáte, rozšiřujete chodby, aby bylo vůbec možné jimi projít, dřete a vlastně nevíte, co máte před sebou... Naštěstí tato výprava dopadla dobře,“ dodává Flek. 

Při dalších návštěvách speleologové bahno přes sifón prohnali pomocí natlakované vody z hadice. „Sifon je do dnešního dne velkou překážkou. Při deštivém období v něm voda nastoupe během jednoho týdne o tři metry. Je to stále jediný přístup a musí se odčerpávat téměř každou akci,“ říká Trtílek. 

Podle Fleka se právě kvůli špatné přístupnosti do jeskyně veřejnost nejspíš nepodívá. „Nedokážu si představit, jak by se to provedlo. Prokopávat otvor shora a stavět tam výtah, to asi nikdo dělat nebude,“ uzavírá s úsměvem Flek. 

Skupina bude v následujících měsících pracovat především na hlavní odtokové chodbě, jeskyňáři zkusí také zaměřit nový vchod. 

  • Nejčtenější

Vstupné se osvědčilo. Ochránci opět omezili koupání v „malém Jadranu“

Stejně jako loni budou ochránci přírody regulovat vstup do oblíbeného lomu Janičův vrch v Mikulově, kterému místní...

Hasiči vyjeli ke stovkám případů, bez proudu je stále přes 600 domácností

Hasiči od pondělí hlásí stovky zásahů, 7 600 tisíc domácností bylo v úterý dopoledne bez dodávek elektřiny. Vydatný...

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

V Brně auto narazilo do lavičky, na které seděla žena. Zemřela na místě

K tragické nehodě došlo v sobotu dopoledne v Brně, kde auto vjelo na chodník. Narazilo do lavičky na zastávce, kde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kroupy jako golfové míčky. Na Hodonínsku zničily úrodu a rozbily skleník

Bouřky se v pondělí večer a v noci na dnešek prohnaly celým Českem. Nejhorší situace byla v Dolních Bojanovicích na...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

V Brně se objevil model Marsu, mraky tentokrát tvůrci použít nemohli

U brněnské hvězdárny v poledne zasvítila rudá planeta. Model Marsu nazvaný Marsmeloun byl na Kraví hoře vystavený...

Nemocnice v Boskovicích změnila názor, i nadále pokračuje v očkování

Boskovická nemocnice pokračuje i nadále v očkování proti covidu. Na začátku června přitom oznámila, že od tohoto týdne...

Do lužních lesů jen s repelentem, radí hygienici. Komáři jsou na vrcholu

Aktivita samiček kalamitních druhů komárů dosahuje vrcholu a na některých místech má charakter lokální kalamity. Platí...

Ohnivá show nad Brnem. Při ohňostrojích zazní tóny od Floydů i z westernu

Velké naděje od Pink Floyd podtrhnou už tuto sobotu první z letošních pěti plánových ohňostrojů brněnského festivalu...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....