Hašek lhal, zastupitelům kraje to však nevadí. Odvolat hejtmana nechtějí

  8:39aktualizováno  8:39
Michal Hašek ve čtvrtek poprvé od pokusu o převrat v ČSSD předstoupí před krajské zastupitele. ODS tvrdí, že lží o lánské schůzce ztratil hejtman důvěryhodnost a měl by rezignovat. Lhaní voličům je interní věc sociální demokracie, reagují ostatní politici.

Michal Hašek rezignoval na post místopředseddy ČSSD. Zda opustí křeslo hejtmana či poslance, se chce rozhodnout po volbách. | foto: iDNES.cz

"Žádná taková schůzka nebyla." "Miloše Zemana jsem za poslední desítky hodin viděl jen včera na Pražském hradě při udílení státních vyznamenání." "Nechci komentovat schůzku, která se měla odehrát minulý týden, protože taková schůzka se neuskutečnila."

To jen pro ilustraci. Michal Hašek totiž v říjnovou povolební středu v rozhovoru pro MF DNES lhal celkem sedmkrát. V přímém přenosu ČT pak stihl o tajném setkání se Zemanem zalhat ještě jedenáctkrát.

Haškovo mlžení

Michal Hašek ve své funkci mlžil nejenom ohledně schůzky v Lánech.

  • Rigorózní zkoušku skládal v roce 2010 na soukromé vysoké škole ve slovenské vesnici Sládkovičovo. Slíbil, že svou práci zveřejní, stejně jako posudky na ni. Ani jedno nesplnil.
  • Popírá údajný vztah se Šárkou Rouzkovou. Někdejší vedoucí kanceláře hejtmana dostala dle zjištění MF DNES statisícové odměny. Hašek ji prý nezná. Z úřadu odešla.

Pár dní nato za intrikování proti Bohuslavu Sobotkovi zaplatil rezignací na křeslo místopředsedy strany. Nejvlivnější post na jižní Moravě mu ale zůstal. Jako hejtman ve čtvrtek poprvé od svého pokusu o převrat v ČSSD předstoupí před zastupitele. Že by o krajskou židli přišel podobně bleskově jako o stranickou, ale není pravděpodobné. Ani jedna strana ho k tomu totiž nejspíš nevyzve.

"Michal Hašek má na jižní Moravě silné a dlouhotrvající vazby na politiky napříč stranami. Přesto několikrát voličům zopakovaná lež hejtmana zásadně podkopává důvěryhodnost celé politické scény. Bylo by správné, aby sám zastupitele požádal o opětovné udělení důvěry pro vedení kraje," zdůraznil politolog Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín.

Pokud by byl ale akademik jihomoravským politikem, se svým názorem by byl ve výrazné menšině.

"Jestli někdo navrhne bod odvolání hejtmana, zařazení tohoto bodu nepodpoříme. Jestli je správné, aby byl v čele kraje člověk, který veřejnosti lhal? Taková otázka není nastolena. Přirovnal bych to k mimoúrovňové křižovatce. Vnitrostranické záležitosti sociální demokracie jsou na jiné úrovni, než je kraj a jeho fungování," uvedl Haškův předchůdce a nynější náměstek Stanislav Juránek z KDU-ČSL.

Křesťanští demokraté přitom v kraji tvoří s ČSSD koalici. Ale jejich pozice není dvakrát silná, ve frontě na vládnutí totiž čekají komunisti. I s nimi má ČSSD uzavřenou povolební smlouvu.

Je trapné, že na to musíme upozornit, říká ODS

A když krajská rada kraje v září představila svůj program, v rozporu se všemi zvyklostmi na deskách stálo jen "Programové prohlášení Jihomoravského kraje". Slovo "rady" vypadlo, protože se na dokumentu podílela i KSČM.

Co řekli šéfové zastupitelských klubů

Roman Celý (KDU-ČSL)
Nepodpoříme odvolání hejtmana. Už jsme o tom jednali s ČSSD. Rozhodli jsme se respektovat stanovisko koaličního partnera.

Stanislav Navrkal (KSČM)
Máme s ČSSD uzavřenou smlouvu o povolební spolupráci. Tam se o zasahování do personálií nic nepíše. ČSSD si to musí vyřešit sama.

Jan Vitula (TOP 09)
Nechceme zasahovat do bojů v ČSSD. Jeden je za 18, druhý bez 2 za 20. Přiklonit se na stranu sobotkovců není řešení.

Jiří Crha (ODS)
Neměl by zůstat hejtmanem. Kraji se dlouhodobě téměř nevěnuje. Neřeší problémy, jako je špatná dopravní infrastruktura, zadlužení, vysoká nezaměstnanost.

Roman Hanák (ČSSD)
Z pondělního zasedání klubu jsem necítil vůli k odvolávání. Věřím, že se mezi funkcemi Michal Hašek rozhodne sám. Dle stranických regulí na to má půl roku.

"V podepsané smlouvě o spolupráci se o zasahování do personálií nemluví," potvrzuje shovívavý postoj šéf zastupitelského klubu technicky pořád opoziční KSČM Stanislav Navrkal. Shovívavá je i opoziční TOP 09. Jediná strana, která se proti hejtmanovi výrazně vymezila, je tak ODS.

"Je trapné, že koalici musíme upozorňovat na to, že je třeba to řešit. Respektujeme, že byl Hašek zvolen voliči. Ale s jeho chronickým lhaním jsme se setkávali při práci na kraji všichni opakovaně. Osobně za přijatelnější považuji, kdyby pokračoval již jen jako jeden z 200 poslanců," uvedl šéf krajské ODS Jiří Kadrnka.

On ovšem zastupitel není a šéf klubu zastupitelů ODS navrhovat Haškovo odvolání dnes nechce. "Je velmi malá šance, že by se to povedlo. A Haška by to jen posílilo," myslí si Jiří Crha. Počty jsou přitom jasné. Zatímco ODS má 7 křesel, ČSSD s KDU-ČSL a KSČM dohromady hned 53.

A co od zastupitelů čeká sám Hašek? "Pokus ODS o návrh na odvolání hejtmana beru jako zoufalý výkřik neúspěšné opoziční strany. Kraj má k řešení řadu důležitějších problémů než osobní mindráky Jiřího Kadrnky. Jednal jsem s představiteli ostatních klubů a věřím, že ODS zůstane ve své snaze osamocena," uvedl hejtman, který je nyní zároveň řadovým poslancem.

Dle stranických regulí má půl roku od voleb na to, aby si mezi těmito funkcemi vybral. Rozhodne se prý ale až po ustavení vlády.

Dříve by tak Haška o funkci hejtmana mohla připravit jedině jeho vlastní ČSSD. A signály něčeho takového chybějí. V reakci na Kadrnkovu výzvu k odvolání Haška totiž směroval krajským zastupitelům svůj dopis předseda jihomoravské ČSSD Václav Božek. Ač spojenec Haškem zrazeného Sobotky, vyzval své stranické kolegy i další strany ke klidu.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Najdete na iDNES.cz