Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lék na dálniční kolony v okolí Brna: chytré značky samy určí rychlost

  17:55
Silničáři vyzkoušejí zlepšováky na neutěšenou situaci na dálnici D1 u Brna, kde kvůli rozšiřování na šestipruh často dochází ke kolonám i nehodám. Pomoct má zákaz předjíždění pro kamiony i inteligentní systém, který rozmělní dopravu v kritických úsecích.

Cokoliv se na dálnici D1 přihodí, okamžitě se řetězově promítne i o mnoho kilometrů dál. Když se to navíc týká úseku, který patří s 80 tisíci projíždějícími auty denně k jedněm z nejvytíženějších v Česku, je to o to horší. Zvlášť, pokud je ještě podél Brna od srpna kvůli pracím na šestipruhu zúžený.

Policisté už za první měsíc stavby evidují o polovinu více nehod na příjezdech k tomuto omezení či u nájezdových ramp. Řidiči totiž často neodhadnou, jak rychle doprava zhoustne, a nestihnou včas dobrzdit před pomalu jedoucí nebo stojící kolonou.

„Jde především o méně závažné nehody bez zranění, které se řeší pomocí euroformuláře. Nicméně i v těchto případech na místo okamžitě vyráží naše hlídka, aby co nejdříve pomohla uvolnit dopravu v obou pruzích,“ hlásí dopravní policista Lubomír Sedlák.

Stylu řízení brzda-plyn a s ním souvisejícímu vyššímu riziku nehod a dalších komplikací se chtějí silničáři pokusit předejít instalací takzvaného „mobilního liniového řízení dopravy“ na příjezdech po dálnici do Brna. Pod složitě znějícím názvem se skrývají chytré LED značky, které na základě detektorů počtu aut, jejich rychlosti i typu – tedy jestli jde o osobní vůz, nebo kamion – automaticky vyhodnotí, na jakou rychlost snížit provoz na dálnici ještě před příjezdem k omezení.

Kolaps u Brna. D1 zavřela tragická nehoda, v koloně se staly další dvě

„Pokud jedou auta 130 kilometrů v hodině, ale doprava houstne, dá se postupně díky tomuto značení snižovat rychlost nejdříve na stovku, poté na osmdesát a následně třeba na šedesát. Postupným zpomalením proudu aut dosáhnete toho, že do určité míry dočasně zvýšíte kapacitu dálnice, protože jsou díky nižší rychlosti menší rozestupy mezi auty. Kolona tak třeba nevznikne nebo se oddálí doba, kdy nastane,“ přibližuje fungování zařízení Ondřej Pokorný, obchodní ředitel firmy Vars Brno, která jej Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dodala. To jej v příštích dnech poprvé nasadí v ostrém provozu.

Systém pomůže i na D2

Pokorný odmítá, že by šlo o zdvojování informačních panelů, které běžně upozorňují řidiče na problémy na dálnici. Důvodem je právě fakt, že nový systém vyhodnocuje situaci autonomně pomocí naprogramovaného algoritmu, jenž čerpá konkrétní aktuální data z čidel u dálnice.

„Mobilní liniové řízení dopravy bude fungovat na D1 mezi kilometry 178 až 187 a před exitem 207. V obou případech půjde o směr do Brna,“ sděluje mluvčí ŘSD Jan Studecký. Konkrétně se tak jedná o úsek od Ostrovačic k západu Brna, na opačné straně města jde o část u Rohlenky.

Kromě D1 umístí ŘSD ještě třetí sadu se čtyřmi páry značek na příjezd po dálnici D2 ve směru od Bratislavy. I tam se totiž promítají následky zúžení největší české dálnice. „D2 utrpěla snad nejvíce,“ podotýká Sedlák.

Nejen tady se stává, že kamiony předjížděním zaberou klidně tři pruhy a blokují tak rychlejší osobní vozy. „Když jsem kritické úseky v Brně a okolí projížděl s krajským ředitelem dopravní policie, kamiony nás vesele předjížděly, i když jsme byli v policejním autě,“ líčí brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Zázraky se nečekají

Ten tak oceňuje, že na D2 přibude zákaz předjíždění pro kamiony, který bude začínat už na sedmnáctém kilometru. A na D1, kde už tento zákaz podél Brna platí, se prodlouží. Začínat bude už u Devíti křížů, na opačné straně u Rousínova. Otázkou však zůstává, zda se zákazem stejně jako proměnnými značkami budou šoféři řídit.

„K přechodné úpravě provozu dojde na D2 i v prostoru mimoúrovňového křížení u nákupního centra Avion, kde bude vyhrazen jeden pruh pro směr na Ostravu a jeden pro směr na Prahu,“ informuje Studecký. Aktuálně totiž není možné jednu z ramp využít a řidiči musí prokličkovat po ostatních, aby se dostali, kam potřebují.

Hodinové kolony u Brna, stavbaři začali s rozšiřováním dálnice D1

Zmíněné pokusy mají pomoci, zároveň si od nich ovšem řidiči nemohou slibovat, že kolony zázračně zmizí. Sama dodavatelská firma přiznává, že dopravní situace u Brna je diametrálně odlišná od silnic, na něž bylo její zařízení uzpůsobeno.

Chytrého značení je potřeba mnohem více. „V současnosti je to maximum možného,“ říká dopravní policista. Pokorný hovoří o tom, že by zařízení mělo ideální sloužit u každého nájezdu, aby se přijíždějící auta zařazovala na dálnici co nejplynuleji.

„Neříkám, že doprava bude s tímto opatřením výrazně lepší, je to však něco, co by alespoň trošku mohlo pomoci,“ věří radní Kratochvíl, který připomíná, že příští rok se k aktuálním stavebním pracím přidá v rámci rozšiřování dálnice na šestipruh i přestavba zmiňovaného křížení D1 a D2 u Avionu. „To nepomůže už vůbec, takže si nedělejme iluze, že se situace nějak výrazně zlepší,“ upozorňuje.

  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Za pašování kokainu dostal muž devět let, pomáhali mu dva automechanici

Pět set korun za každý přivezený gram získával Tomáš Slovák, který se přiznal, že opakovaně pašoval kokain z nizozemského Eindhovenu do Česka. Drogu ukrýval ve svém autě v nádržce na kapalinu do...

24. července 2024  14:32

Brněnský festival Pop Messe se přesunul, přinese devadesátkový tanec i rap

Na brněnském festivalu Pop Messe tento týden na pěti pódiích vystoupí skoro 60 kapel a interpretů, a to jak zahraničních, tak domácích. Festival se poprvé koná na velodromu v Pisárkách.

24. července 2024  10:06

Doba levných bytů je pryč. Prodej v Brně láme rekordy, ceny ještě porostou

Téměř čtyřnásobek bytů v brněnských novostavbách si v druhém letošním čtvrtletí pořídili kupující oproti stejnému období loni. Zatímco tehdy se počet prodaných jednotek zastavil na čísle 105, v...

24. července 2024  5:55

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...