Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CIZINCI V BRNĚ: Po flámu ráno normálně fungujete, nechápe Nizozemec

  0:15
David Mac Gillavry procestoval s kapelou Evropu. Když před více než třemi lety vybíral místo k žití, zvolil Brno. Češi podle něj mají střízlivý přístup k práci, ti starší si však nepochopitelně vynucují autoritu křikem. „Havla jsem četl ve třech jazycích, jen česky zatím ne,“ říká Holanďan.
Holanďan David Mac Gillavry se po třech letech v Brně domluví velmi obstojně...

Holanďan David Mac Gillavry se po třech letech v Brně domluví velmi obstojně česky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dvaatřicetiletý kontrabasista a milovník rock’n’rollu pochází z nizozemského univerzitního města Leiden. V Amsterdamu studoval okultismus a západní esoteriku, v Brně si dodělává doktorát.

„Měl jsem nabídky i z dalších univerzit v jiných státech, ale moc jsem chtěl žít v Česku, kde jsme několikrát hráli během koncertní šňůry. Zdejší styl života mě oslovil, je asi nejkomfortnější v Evropě,“ přibližuje sympatický mladý muž, zatímco si do šálku černého čaje přidává teplé našlehané mléko.

„Otec má kořeny ve Skotsku, takže si s sebou jako rodina neseme nějaké tamní zvyky. Češi se často ptají, kde jsem se tohle naučil pít,“ líčí s úsměvem, když postřehne můj překvapený pohled.

Většina Čechů podle něj instinktivně chápe, že život se nerovná jenom práce, což považuje za obdivuhodné.

„Celý den tvrdě makáte, ale jen do pěti odpoledne, v pátek do tří. Pak řeknete, kašlu na to - jdu na pivo nebo odjíždím na chatu. Tohle je velmi zdravý a příjemný přístup. Doufám, že potrvá ještě alespoň šedesát let, než sem dorazí západní tendence, která bude tvrdit opak. Nenechte si vzít svůj ostrov klidu,“ vyzdvihuje.

Jak podotýká, Nizozemci se v tomhle ohledu nezřídka chovají extrémně.

„Pracují i 70 hodin týdně, vydělají čtyři tisíce eur měsíčně, ale nemají čas si peníze užít. Nakonec jsou vystresovaní z toho, že každý den stojí tři hodiny v zácpě ve svém příliš drahém autě, které musí mít, protože ho má soused. Tohle celé mi nedávalo smysl. Zvlášť, když to takhle vedla polovina mých kamarádů a ta druhá práci neměla vůbec,“ popisuje.

David Mac Gillavry

  • Dvaatřicetiletý Holanďan pochází z města Leiden. Jeho matka je Holanďanka, otec má především skotské kořeny.
  • V Amsterdamu studoval okultismus a západní esoteriku. Do Brna se přestěhoval před více než třemi lety. Na katedře religionistiky Filozofické fakulty MU si dodělává doktorát.
  • Mimo studia učí angličtinu na jazykové škole, také dává lekce z filozofie a dalších předmětů na soukromých univerzitách.
  • Jeho manželka pochází z Ukrajiny, seznámili se v Brně.
  • Spolu se svým krajanem kytaristou, který se také usadil v Brně, mají rock’n’rollovou kapelu s názvem Svatá Voda, pracují na novém CD a chystají i vystoupení na letních festivalech. Rádi by také víc koncertovali přímo Brně.

Odmala mluví holandsky a anglicky, německy dokáže číst a po třech letech v Brně hovoří i velmi slušně česky. Slova zaměňuje či špatně skloňuje zřídka, z angličtiny si během více než hodinového povídání „vypůjčí“ pouhé tři pojmy.

„Václav Havel napsal jeden z nejgeniálnějších příběhů minulého století - Moc bezmocných. Četl jsem to v němčině, angličtině i holandštině, jen česky zatím ne, ale chystám se na to,“ usmívá se.

Neumíte si dupnout

Štve ho, že řada cizinců, kteří v Brně žijí už dlouho, se jazyk ani nesnaží naučit.

„Přijde mi to velmi drzé až opovážlivé. V podstatě to znamená, chci s vámi komunikovat, jen pokud mluvíte mou řečí. Využívají vaší nekonfliktní povahy tak dlouho, že Češi jsou už zvyklí automaticky přepínat do angličtiny, když potkají cizince. Je laskavé, že se přizpůsobíte, ale je smutné, že musíte,“ podotýká.

Bezproblémová a zdrženlivá povaha většiny Čechů se podle něj odráží i v dalších životních sférách - někdy se překlápí až v nesmělost a nerozhodnost. Naopak Holanďanům prý stačí velmi málo, aby kvůli něčemu vyvolali poprask, porovnává.

„Od některých studentů každou lekci poslouchám, jak nesnášejí svoji práci. Jak můžete někde pracovat tři roky a jenom mluvit o tom, jak vás to štve? Jděte dělat něco jiného, cokoli jiného. Respekt je fajn, ale umět si dupnout a říct dost, to se taky hodí. Akceptujete zkrátka až příliš mnoho, což určitě není potřeba - v soukromém i veřejném životě,“ přemítá.

Překvapilo ho, jakou mají Češi výdrž v pití alkoholu. „Po noci proflámované v hospodě můžete další ráno fungovat, což je u nás s heinekenem nemožné, spíš hrozí tři dny v nemocnici. Když jdu do hospody s českými přáteli, musím je upozorňovat, že s nimi nebudu držet tempo, protože nechci ležet pod stolem, když se oni teprve začnou bavit,“ přibližuje s nadsázkou.

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jak přivykali odlišné kultuře a zvykům.

  1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
  2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
  3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
  4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana
  5. Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař
  6. Zdejší Vánoce mě stresují, přiznává učitelka z Tanzánie
  7. Mám rád český sarkasmus a přímočarost, říká Angličan
  8. Na Zélandu děti čůrat na kanál nedáváme, diví se chůva
  9. Češi jezdí agresivně, jako by řídili formuli, míní Američan
  10. Jste veselí a rádi pomůžete, oceňuje Rus. Štvou ho úřady
  11. Chrlíte negativní energii, zjistila Číňanka. Tibet řeší nerada
  12. Stěžujete si, aby vám ostatní nezáviděli, tuší Filipínec
  13. Ostraha obchodů zírá. Už se tomu směju, říká Brazilka
  14. Přeceňujete tituly a chybí vám sebevědomí, přemítá Švéd
  15. Čechovi prolomíte osobní zónu a je zle, poznal Bosňan
  16. Všeumělové, kteří jednají na rovinu. Tak nás vidí Kanaďan
  17. Češi se k vám bez pozvání nevetřou, oceňuje Venezuelanka
  18. Vstávat brzy si Syřan zvykl. Postrádá vřelejší vztahy
  19. Važte si Česka, země svobody a příležitostí, říká Mauricijka
  20. Neberete si servítky a život si děláte snazší, líbí se Lotyšce
  21. Boj o zboží ve slevě ve španělském obchoďáku neuvidíte

V českém baru nikdy neviděl větší šarvátku, což také připisuje pohodové a uvolněné povaze bez hladu po konfrontaci.

„V Holandsku nejsou barové bitky nic výjimečného. Na ulici se nemusíte bát, že si vás někdo z nudy vyhlídne jako boxovací pytel. Všichni jsou v klidu, kromě policistů. Při návštěvě oddělení cizinecké policie jsem vždycky doufal, že mě pošlou za mladým úředníkem. Starší generace má pocit, že mít autoritu znamená křičet a tvářit se nasupeně. Myslí si, že pokud něco nepochopíš hned, musíš to pochopit, když budou mluvit dvakrát hlasitěji,“ podivuje se.

„Jednou bych rád měl kapra ve vaně“

Česká společnost je podle něj poměrně uzavřená a od cizinců si drží odstup.

„Nemyslím si, že jste xenofobní, ale pokud máte volit mezi krajanem a cizincem, volíte Čecha. Co člověk umí, není tak důležité, jako odkud je. Na jednu stranu to chápu, protože hodně cizinců neumí jazyk a je složitější s nimi komunikovat. Ale i když se dorozumí, práce či účast na projektech získávají obtížněji. U nás být cizinec obvykle znamená mít bonus, něco navíc, co ostatní nemají.“

Na druhou stranu je v Nizozemsku silně patrná bariéra mezi intelektuály či bohatou částí společnosti a zbytkem. „Tady to tak necítím, soudce si klidně pokecá v hospodě s dělníkem. Tady je rozdělení spíš etnické - mezi Čechy a Romy. Není to ale standardní model, zdá se, že vůle příliš není ani na jedné ze stran,“ vysvětluje své pocity.

Dva měsíce žil jako dítě v USA a zkoušel bydlet i v Německu. „To ale nebyl dobrý nápad, všechno bylo až příliš dobře organizované. Mám rád systém, v němž je možné reagovat a zachránit situaci, když uděláte něco špatně - obhájit se. Mluvit s člověkem a ne se systémem,“ srovnává.

Češi jsou podle něj „talentovaní“ ve stěžování si a hledání problémů, o kterých pak rádi dlouho mluví. „Britové si stěžují hlavně na počasí, vy používáte známé osoby a události kolem. Ale dá se to pochopit, když si někteří politici nosí domů v krabici od vína peníze,“ naráží na Rathovu korupční kauzu.

Fascinuje ho česká vášeň pro chataření, schopnost mnoha Čechů hrát velmi dobře na hudební nástroj i některé předvánoční zvyky - zejména kapr ve vaně. „Prosil jsem i studentku, aby mi to natočila, protože jsem nevěřil, že mají lidé ve 21. století kapra ve vaně. Taky bych to jednou rád zkusil, ale nevěděl bych, kde se osprchovat, ani jak ho zabít a uvařit,“ uzavírá se smíchem.

Povodně

Do neděle 15. září platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast

Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však město momentálně není připraveno. Upozornil na to ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Voda...

13. září 2024  13:06,  aktualizováno  19:13

Dechberoucí objev v podzemí na Brněnsku. Jeskyňáři našli jezírko vyzdobené krystaly

Speleologové pracující v Králově jeskyni u Tišnova na Brněnsku se mohou pochlubit dalším objevem. Pronikli do nových prostor, kde se nachází takzvané sintrové jezírko. To je ve třech řadách nad sebou...

9. září 2024  11:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brněnská nemocnice kvůli povodni evakuovala pacienty, personál pomůže jinde

Stoupající hladina řeky Svratky v Brně přiměla zdejší Nemocnici Milosrdných bratří k evakuaci všech pacientů. Kvůli velké vodě by v zařízení mohla zkratovat elektřina, což by ohrozilo pacienty na...

14. září 2024  10:54,  aktualizováno  21:29

Prší nám štěstí a láska, líčili novomanželé. Svatbu si lijákem zkazit nenechali

Termín i místo obřadu v Předklášteří na Brněnsku měli novomanželé Lucie a Vladimír Kůtovi vybrané osm měsíců dopředu. Říkali si, že o víkendu v půlce září by mohlo být hezky a přitom už bez letních...

14. září 2024  17:43

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Miliardář Fait: Vím, jak zvednout brněnskou Zbrojovku, dovedu ji koupit sám

Do jednání o převzetí fotbalové Zbrojovky Brno, jejíž prodej v současnosti probíhá, se vrátil i jeden velmi silný hráč. Po bezmála pěti letech o nyní druholigový klub znovu usiluje brněnský miliardář...

9. září 2024  16:16

Čelilo hněvu sedláků, zachránil jej nacista. Letiště v Brně slaví sto let

Když v roce 1921 zemřel čtyřiadvacetiletý Richard Harabus na tuberkulózu, vyšel jeho nekrolog přes celou první stranu leteckého magazínu. I během tak krátkého života totiž položil základy českého...

16. září 2024  5:33

Pod mužem se utrhl břeh, spadl do Svitavy. Zachránil ho strom a strážníci

Na jižní Moravě už od dopoledne neprší, na řadě míst se však ještě na kulminaci vzedmutých toků čeká. Na Mlýnském nábřeží v Brně se pod šestačtyřicetiletým mužem utrhl břeh a on tak spadl do...

15. září 2024  20:17,  aktualizováno  21:30

Vznikl hlavně kvůli suchu, teď povodňový park pomohl Židlochovicím od nejhoršího

Ještě to nejsou ani dva měsíce, co se v Židlochovicích na Brněnsku slavnostně otevíral nový park. Kromě koupání, cyklostezek nebo zázemí pro zvířata a hmyz měl i jednu klíčovou funkci: bránit...

15. září 2024  14:57

Dům přírody v Moravském krasu ještě nevysušili od letních dešťů, teď drží hlídky

Vysoušeče v Domě přírody v Moravském krasu jely už na začátku týdne naplno. Stále se totiž nepodařilo snížit vlhkost, která tu zůstala po červnových deštích. Když předpověď oznámila další lijáky,...

15. září 2024  13:47

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...