Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úroda se musí hlídat i po sklizni, zachránit ji pomáhají chytré senzory

  10:39
Zemědělci přicházejí při skladování o pětinu úrody. Čím dál víc tak do práce zapojují chytré senzory. Díky nim zachrání plodiny za desítky milionů. Využívají se ale i k hnojení a proti škůdcům.

Lukáš Musil ukazuje sondu zjišťující stav skladovaného obilí. Vyvinul ji brněnský startup Agdata. | foto: Archiv Agdaty

S obavami vyhlížejí každý jarní mrazík, kroupy v době květu, letní horko při nalévání zrna klasů. A mezitím bojují s přemnoženými škůdci. Ale ani teď, když se blíží ke konci období sklizně a úrodu zavřou pod zámek, nemají zemědělci klid. Každoročně z ní přicházejí přibližně o dvacet procent.

Čím dál častěji se proto farmáři spoléhají na chytré senzory, podle odhadů odborníků je využívá už každý dvacátý. Například obilí se jednoduše hlídá pomocí několikametrových tyčových sond, které se zavedou přímo do nitra hromady v sýpkách nebo halách a v intervalu několika minut zjišťují teplotu a vlhkost.

„Že s obilím není něco v pořádku a vzniká například riziko výskytu plísní, se tak farmář dozví okamžitě v digitální aplikaci. Senzory jsou schopny předpovědět také riziko dalších druhů škod v jednotlivých vrstvách,“ popisuje Jiří Musil, ředitel brněnského startupu Agdata, který sondu vyvinul.

Podobně je možné hlídat rovněž ovoce. Citlivá ethylenová čidla dají vědět zemědělci okamžitě, když začne probíhat kvasný proces. Zemědělci tak dokážou předcházet naprosté většině ztrát. Což jim pochopitelně zvyšuje ekonomické výnosy z úrody a dokáže to alespoň kompenzovat škody – například ty, co jim letos způsobili hraboši.

„Jasná návratnost investice a jednoduchá aplikace dělá ze senzorů ve skladech jednu z nejrozšířenějších technologií. Souhrnně všem zemědělcům zachrání plodiny za desítky milionů korun,“ uvádí Musil, jehož platforma využívající celou řadu čidel a senzorů komunikujících třeba pomocí GPS je nejrozšířenější. Agdata digitalizovala už 1 500 tuzemských farem s celkem 650 tisíci hektary.

Z kanceláře zjistí, jak mu kde prší na poli

Brněnská společnost CleverFarm zase přišla s matematickými modely, které předpovídají riziko chorob i napadení škůdci, jako první na českém trhu. Po úspěchu s tyčovými senzory začala vyvíjet i senzory provazové.

„Pomocí nich lze za zhruba hodinu zmodernizovat i starší silo, které svému účelu ještě slouží dobře, ale není vybaveno moderními technologiemi. Sledováním odchylek v naměřených hodnotách upozorňuje i na roztoče nebo zavíječe, kteří dokážou v obilí nadělat pořádnou paseku,“ líčí její jednatel Adam Zlotý.

CleverFarm také jako první rozšířila funkci meteostanice a měří i ovlhčení listů, takže farmář z pohodlí kanceláře zjistí, kolik mu na poli napadlo srážek. Nejčastěji se takto pečuje o pšenici, ale modely vznikají i na řepku, vinohrady nebo brambory a chmel.

Tlak na zavádění moderních technologií do zemědělství vytváří také nedostatek pracovníků v tomto odvětví.

Třeba jediné včasné opatření proti hrabošům je monitoring pozemků. Jenže na „procházku“ po poli mnohdy nezbývá čas. Například digitální platforma Agdata tak nabízí pravidelný satelitní screening pozemků.

„V závislosti na počasí získá zemědělec zhruba každých pět dnů snímek, který zachytí aktuální podobu vegetačního cyklu,“ přibližuje Musil.

Půdu ušetří od velké dávky pesticidů

Díky chytrým senzorům se pak výrazně snižují náklady na nákup postřiků, provoz strojů při jejich aplikaci a v neposlední řadě také uleví životnímu prostředí.

Podle agronoma Ondřeje Čápa ze zemědělské firmy Agrospol Jezeřany-Maršovice na Znojemsku, má chytré zemědělství mnoho výrazných přínosů. „Jednak jsme i navzdory nízkému počtu zaměstnanců a zemědělských strojů plně soběstační, jednak je práce mnohem efektivnější,“ vysvětluje.

Počítače, čidla rychlosti, data z meteostanic, mapování, GPS a logování dat jsou dnes technologiemi, které se stále více prosazují v moderním zemědělství – označují se jako smart farming neboli precizní zemědělství.

Jedním z příkladů je i nový systém pro variabilní dávkování pesticidů a hnojiv na základě senzorového monitoringu porostních podmínek, na jehož vývoji se podíleli vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Ušetří se díky němu od 300 do 700 korun ročně na hektar.

Česká pole už brázdí robotické zemědělské stroje:

  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Úřady nestíhají řešit údajně černé chatky kolem Nových Mlýnů, dostanou posily

Při příjezdu k vodní nádrži Nové Mlýny do stejnojmenné části obce Přítluky na Břeclavsku vidí člověk na jedné straně silnice klasickou venkovskou zástavbu. Na té druhé však za mladými stromky...

25. července 2024  5:33

Část bývalé brněnské továrny má být kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo kultury rozhodlo, že část areálu bývalé textilní továrny Mosilana v Brně bude kulturní památkou. Památkáři poslali ministerstvu návrh před třemi lety poté, co developerská společnost...

24. července 2024  15:12

Za pašování kokainu dostal muž devět let, pomáhali mu dva automechanici

Pět set korun za každý přivezený gram získával Tomáš Slovák, který se přiznal, že opakovaně pašoval kokain z nizozemského Eindhovenu do Česka. Drogu ukrýval ve svém autě v nádržce na kapalinu do...

24. července 2024  14:32

Brněnský festival Pop Messe se přesunul, přinese devadesátkový tanec i rap

Na brněnském festivalu Pop Messe tento týden na pěti pódiích vystoupí skoro 60 kapel a interpretů, a to jak zahraničních, tak domácích. Festival se poprvé koná na velodromu v Pisárkách.

24. července 2024  10:06

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...