Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Chci jmenovat estébáky, říká básník a disident Milan Oh!nisko

  12:26
DISIDENTI JIŽNÍ MORAVY - Básník Milan Ohnisko dnes užívá příjmení Oh!nisko, což by mu před rokem 1989 jen tak neprošlo. Nejen proto, že tehdejší doba byla v takových věcech velmi rigidní a podezíravá, ale protože budoucí poeta byl bolševickému režimu trnem v oku od samého počátku svého dospívání.

Milan Ohnisko, 90. léta | foto: archiv

Milan Oh!nisko se narodil 16. července 1965 v Brně. "Naše rodina opozičně ani v nejmenším nežila. Otec pracoval jako inženýr a ztělesňoval masivní prototyp socialistického jedince: starat se o rodinu a držet hubu a krok. Co jediné aspoň částečně nás snad stmelovalo, bylo takřka rituální poslouchání Hlasu Ameriky - ztlumeného tak, aby sousedi probůh nic nezaslechli," přibližuje svoje dětství Milan.

Socialistické školství a proletářský póvl

Milan Ohnisko na prahu dospělostiNa gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše dokončil sotva první pololetí. Po třech iniciačních zážitcích: s albem Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, s nahrávkou koncertu Jaroslava Hutky a samizdatem Invalidní sourozenci Egona Bondyho už nedokázal předstírat, že školství v socialistickém duchu je docela v pořádku.

Jak se z básníka Ohniska stal Oh!nisko

Básníkovi Milanu Ohniskovi přinesla svoboda po roce 1989 jednu výraznou změnu. Nejenže tvoří "oficiálně", ale může se pod svá díla podepsat po svém. Oh!nisko.

S přepisem jmen podle přání člověka, který své jméno považuje za svého druhu uměleckou značku, by se dřív noviny příliš nemazaly.
Ani žádná bývalá matrika by takový zápis nepovolila. Nad přísnými hranicemi toho, co je či není povoleno, bděly dřívější úřednice jako ostříži.

Dnes se změna příjmení podařila třeba výtvarníku Michalu Čuříkovi, který se před pár lety dokázal "úředně" přejmenovat na Michala Estradu. Takže má toto jméno takříkajíc "v občance".

Milan Oh!nisko to s přepisem svého jména (s vykřičníkem za "citoslovcem" uvozujícím příjmení) na úřadě nezkoušel. O to víc však tuto podobu hájí coby své umělecké jméno.

"Když otisknete fotku Egona Bondyho (vlastním jménem Zbyňka Fišera - pozn. red.), jak si hraje na písku, nenapíšete tam pětiletý Zbyněk Fišer na pískovišti. Napíšete tam pětiletý Egon Bondy na pískovišti," argumentuje autor pěti básnických sbírek, který dnes pracuje jako redaktor revue RozRazil a nakladatelství Větrné mlýny.

Pak jej nešťastní a zmatení rodiče na doporučení dorostové psycholožky přihlásili na Střední knihovnickou školu. První požadavek třídní profesorky na studenta zněl: "Zítra přijdeš ostříhaný. A žádná diskuse se nevede!"

O pár dní později, při první hodině občanské výchovy, jak se tehdy režimní ideologická nalejvárna nazývala, měl před třídou popsat rozdíl mezi životem mládeže v socialistickém a kapitalistickém "bloku".

Milan Ohnisko, Václav Havel na Hrádečku, 1984 Milan Ohnisko, Václav Havel na Hrádečku, 1984

Pochopitelně v dobovém duchu, kdy muselo být jasné, jak úchvatně se má mládež v lidově-demokratickém zřízení. A naopak.

"Cítil jsem se svým vynuceným lhaním, za které jsem dostal chvalitebnou, tak hluboce potupen, že jsem věděl okamžitě a jistě: do žádné školy už v životě nepáchnu!" vzpomíná Milan Oh!nisko, který se ze škamen přesunul do školy života.

disidenti jižní moravy

Ke dvacátému výročí listopadu 1989 připravila brněnská redakce MF DNES unikátní seriál o disidentech jižní Moravy.

Jana SoukupováČtěte seriál od bývalé brněnské disidentky a nyní redaktorky MF DNES Jany Soukupové.

Se sobě podobnými, těmi, kteří rovněž nedokázali "šlapat brázdu", sedával ve vyhlášených brněnských hospodách: v Černohorské pivnici, v undergroundové hospodě U Formana (v České ulici, nyní restaurace U Švejka) a v restauraci-kavárně Bellevue na rohu dnešního Moravského náměstí.

A protože bez pravidelné školní docházky se člověk vystavoval nebezpečí trestního stíhání za "příživu", nastoupil křehký sedmnáctiletý mládenec na dva roky jako pomocný zedník do Brněnských papíren, kde dostával pořádně zabrat.

"Zdravé prostředí manuálně pracujících" aneb "ten nejhorší póvl"

"Pracoval tam ten nejhorší póvl, asi vůbec nejvulgárnější a nejprimitivnější lidé, jaké jsem kdy v životě poznal," osvětluje "zdravé prostředí manuálně pracujících" Milan.

Kanice!

Tam to přece všechno po sobě
skromně popálili!
To mě to ještě pořád pálí, a ne že ne!
Stačí se dosyta dospat
a nasypat sýkorkám...

S jistým Šwandinim
a nejistým Veselským
jsme tam sice spěchali
speciálním osobním vozem,
který řídil vyjukaný
estébák-řidič z Leninky (!),
neb mu tak nakázal Petr Zeman,
aby nás tam

Ale viděli už jen
doutnající zbytky
sebraných spisů
kapitána Veselého
a desítky jiných
literárních
briliantů

v temné zimní noci
blikavě dodoutnávat...

Oj! Oh

Milan Ohnisko

"Zhruba třetina jich byla v KSČ. Všichni do ní vlezli za normalizace, tedy z těžko omluvitelných důvodů. Co víc, cynicky se chlubili, že jsou v té blbé všemocné straně jen kvůli existenčním výhodám. Chováním těchto proletářů jsem trpěl víc než nošením padesátikilových pytlů s cementem. Ostatně mým hlavním pracovním úkolem beztak bylo jim denně propašovat dírou v plotě čtyřicet, a když chytli slinu, i osmdesát piv a pár flašek rumu. Říkali mně posměšně Doktor: dráždilo je, že jsem občas vytáhl knížku a při jejich zábavách mlčel," dokresluje Milan profil slavné dělnické třídy, která podle tehdejších proklamací jednou vybuduje ráj na zemi.

Nepřizpůsobivá, labilní a hypersenzitivní osobnost

Psychické problémy ho na dva měsíce přivedly k první hospitalizaci v psychiatrické léčebně. "Poněkud bezradná diagnóza sociálně nepřizpůsobivé, silně labilní a hypersenzitivní sedmnáctileté osobnosti, s níž mne propouštěli, byla v zásadě správná," myslí si Milan.

O tři roky později skončil po těžkém sebevražedném pokusu na jednotce intenzivní péče. "Tehdy jsem vskutku utekl hrobníkovi z lopaty. Primář řekl našim, že mi nefunguje mozek a že tohle asi nepřežiju. Ale přežil jsem. To už jsem měl za sebou dva roky práce kulisáka v Divadle bratří Mrštíků, kde se to opět až k neuvěření hemžilo vyčuranými straníky, od kulisáků přes herce po technické, ekonomické a umělecké vedení divadla. Ani tam jsem neuměl vydržet. Bylo to mravně zcela upadlé, rozložené prostředí: kombinace předstírané politické loajality, umělecké a duchovní prázdnoty a jakési afektované a okázalé promiskuity byla až přízračná. Po sebezáchovném útěku jsem pracoval jako takzvaný odečítač vody -chodil jsem po zdevastovaných sklepech zchátralých brněnských činžáků opisovat z vodoměrů spotřebu," líčí své další pracovní přesuny Milan.

V té době se seznámil s jedním z klíčových brněnských disidentů Petrem Pospíchalem, s nímž vymýšlel a kolportoval protirežimní petice. Milana si na to konto okamžitě začala všímat Státní bezpečnost, sledovat ho a tahat po výsleších. Také se mohl navždy rozloučit s cestovním pasem.

"Chci, aby v mém příběhu zazněla plná jména některých estébáků," přeje si Milan.

Milan Ohnisko, Ivan Magor Jirous, 90. léta

"Téhle zasloužené slávy si ti lidé, kteří za peníze ničili životy druhým a byli zlí jaksi z podstaty, užívají neprávem velice málo. Nota bene oproti kdejakému právě těmito estébáckými darebáky vyděšenému, vydíranému a zdeptanému chudákovi, ze kterého dnes často velmi necitlivě a alibisticky děláme udavače. Takže s potěšením jmenuji i s daty narození, aby nedošlo k mýlce, že jde o shodu jmen. Všichni čtyři dále jmenovaní soudruzi jsou ze 2. správy StB Jihomoravského kraje, odbor vnitřní nepřítel. Mým hlavním estébákem byl od začátku až do konce kapitán František Veselý (11. 12. 1953). Zadruhé kapitán Ladislav Machač (3. 3. 1948). Ten hrával u výslechu zlého se zachmuřenou tváří a založenýma rukama," popisuje Milan.

"Zatřetí nadporučík Jaroslav Krž (17. 6. 1956). Zásadně se představoval jako nadporučík Bartoš, šlo patrně o kreativní pseudonym, neboť ten naopak rád předstíral distingovaného intelektuála. Tihle tři pánové o mne od roku 1983 až do konce pádu režimu systematicky pečovali. Začtvrté: v Brně bezkonkurenční gestapácká svině, jejíž jméno je nutno obzvláště zdůraznit, byl jejich nadřízený major Miloš Bata (28. 7. 1951). S ním jsem díky bohu do styku nikdy nepřišel. Byl to proslulý bijec. S velikým gustem surově pokaždé zmlátil každého, kdo se mu dostal do jeho dějinně-avantgardních pracek. Mého nejlepšího přítele, básníka Jana Pukalíka během výslechu tahal za vlasy po podlaze tak dlouho a srdnatě, dokud mu z hlavy nevyrval několik hustých krvavých chumáčů. Teprve pak si spokojeně utřel pot z čela," upřesňuje.

Doživotní zákaz okresu Pelhřimov

V únoru 1984 u Vyskytné na Vysočině zažil Milan na opuštěné silničce i klasickou přepadovku estébáky, kteří jej odvezli na výslech do Pelhřimnova. Po výhrůžkách "nakládačkou" ho tajný po několikahodinovém výslechu doprovodil na autobus do Brna.

"Řekl mi, že mám nadosmrti zákaz vstupu do okresu Pelhřimov. A že pokud jej poruším, dopadne to pro mě velice zle," dodává. "Kromě jmen estébáků také chci, aby se vědělo, jak naprosto skvěle se k nám, velmi mladým, chovali starší lidé z disentu, především Jaroslav Šabata," přeje si Oh!nisko.

Svědek pálení archivů Státní bezpečnosti

Těsně po listopadu 1989 se Milan Oh!nisko stal svědkem toho, jak u svého objektu v lese blízko Kanic spálila Státní bezpečnost velkou část archivu správy Jihomoravského kraje.

"Na Občanské fórum na Mečové přišel vzkaz, že nás ke Kanicím odveze řidič StB z Leninky: že tam s ním jede Roman Švanda ze studentského stávkového výboru a chce někoho k sobě," vzpomíná Milan.

"Jeli jsme už za tmy se šíleně nervózním řidičem, který neustále opakoval, že je jenom řidič a za nic nemůže. Dojeli jsme až k bráně areálu Státní bezpečnosti. Před jeho ostnatým plotem vedle příjezdové cesty plápolala obrovská hromada spisů, na které někdo zjevně nešetřil benzinem, protože většina svazků už dohořívala," vybavuje si svůj dojem svědek asi největší likvidace archivních materiálů StB u nás.

Na místě tehdy našli jen vyděšeného vrátného, který, podobně jako onen řidič, donekonečna opakoval, že on za nic nemůže.

Po listopadu 1989 se Milan ocitl jako zpravodaj ve Východoevropské informační agentuře, měl i vlastní nakladatelství Ohnisko. Dvakrát se oženil, rozvedl a narodily se mu tři děti.

Napsal pět básnických sbírek a dnes pracuje jako redaktor revue RozRazil a nakladatelství Větrné mlýny.

"Co se posledních dvaceti let týče, chci říct, že na rozdíl od Boha je komunismus mrtev. Rudý fašismus prostě dějinně prohrál, proletáři celého světa se nespojili. A je na nás všech, aby se jim to už nikdy nepodařilo. Ale i kdybychom je snad nehlídali dost pozorně a i kdyby k urnám nadále chodilo to tupé stádo iks procent takzvaných stabilních voličů KSČM, i tak jejich šance vidím jako mizivé. Také ostře rozlišuji mezi systémovou změnou, která se listopadem udála, a různými dílčími lapsy a zákulisními nepěknostmi vysoké politiky. Evropské vítězství svobody a demokracie nad bezedně zlou a extrémně zrůdnou komunistickou totalitou je natolik zásadní a hluboký historický zlom, že trvalou radost z něj mi nemůže pokazit ani ČSSD, ani ODS, ani žádné jiné Bratrstvo kočičí pracky. Nikdy ani na vteřinu mě za normalizace nenapadlo, že bych se něčeho takového mohl kdy dožít: že se můžu zítra sbalit a odjet do New Yorku a nikdo mi nebude bránit ani odcestovat, ani se vrátit, a říct, že prezident je vůl, a nezavřou mě za to a vy to bez cenzury a beze strachu otisknete... Že jsem se tohoto dožil, považuju za zázrak," pochvaluje si Milan Oh!nisko.

  • Nejčtenější

Kolemjdoucí našel v brněnském lese mrtvou dvacetiletou ženu

Téměř tři měsíce pohřešovanou dvacetiletou ženu z Brna našel kolemjdoucí mrtvou v lese mezi brněnskými Pisárkami a...

Archeologové našli pod silnicí stovky koster, kruhové objezdy musejí počkat

Zhruba stovku hrobů odkryli archeologové při průzkumu pod silnicí, který předcházel stavbě kruhových křižovatek ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V kuřimské kauze se objevily i známé tváře, Škrlová oklamala i celebrity

Herec, zpěvák, novinář. Kolem kauzy Kuřim se motaly i známé tváře, které se po odhalení svých rolí v případu dušovaly,...

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik...

Při cestě na nákup vjel senior do protisměru, čelně se střetl s dalším autem

Špatnou odbočku si na cestě za nákupy vybral ve čtvrtek šestaosmdesátiletý řidič na okraji Brna. Místo u obchodního...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Jít na můj film je jako jít se mnou na pivo, říká debutující režisér

Premium Jakub Machala vyrůstal v Brně blízko Kina Art. A u filmů zůstal. V kinech se právě promítá jeho první celovečerní...

Kolemjdoucí našel v brněnském lese mrtvou dvacetiletou ženu

Téměř tři měsíce pohřešovanou dvacetiletou ženu z Brna našel kolemjdoucí mrtvou v lese mezi brněnskými Pisárkami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kuřim, v níž týrali chlapce, byla poutním místem i terčem nadávek

Kauza Kuřim, to nejsou jen smutné osudy dvou chlapců a jejich tyranů, ale i několika propíraných míst a institucí na...

Cizinec popíjel slivovici a borovičku, pak na benzince naboural do sloupu

Neobvyklý pohled se naskytl o víkendu obsluze čerpací stanice v Blučině na Brněnsku. Ke stojanům s pohonnými hmotami...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...