Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Mikulášek nebyl provinciální romantik, jak si myslí v Praze, psal Skácel

  12:19
Rovných sta let by se na konci května dožila brněnská básnická legenda a souputník Jana Skácela - Oldřich Mikulášek. Oba patřili k nejvýznamnějším moravským literátům 20. století, oba zakoušeli ponížení a ústrky doby, v níž vládli komunisté. K tomuto výročí vychází několik knih a chystá se řada akcí.

Oldřich Mikulášek v roce 1969 na Brněnské přehradě | foto: Host

"Věčného rozporu mezi životem a poezií, pravdou a krásou se zrovna básník Mikuláškovy letory nemůže vzdát," napsal o poetovi, který by se 26. 5. 2010 dožil stal let, Jan Skácel.

"A je z Moravy, má ten zbojnický a cimbálový komplex, musí si po zbojnicku zabohovat. Přes všechnu těžkou dřinu, co dělá, když staví mosty, na kterých často mýta vybírali jiní, je zbojnického rodu. To není ani tak provinciální romantismus, jak si kolikrát v Praze myslívají, ale docela slušná tradice ze slovenského pomezí přenesená do tvůrčí sféry," popisoval básník Jan Skácel nekompromisního Mikuláška.

Oldřich MikulášekOldřich Mikulášek

* 26. 5. 1910, Přerov
+ 13. 7. 1985, Brno

Narozen do rodiny železničáře se čtyřmi dětmi, vystřídal řadu zaměstnání.

V roce 1937 přichází natrvalo do Brna jako redaktor Lidových novin.

V roce 1937 se prvně žení. V roce 1953 se mu s druhou ženou narodil syn Ondřej.

Vycházejí jeho pověstné sbírky Ortely a milosti (1958), První obrázky (1960) a Svlékání hadů (1963).

V roce 1963 obdržel titul zasloužilý umělec. V roce 1967 utrpěl těžký úraz.

Mezi léty 1971 až 1980 nesmí publikovat. Stěžejní sbírka Agogh vychází u nás až po převratu.

Umírá po dalším úraze v roce 1985.

"Vyslovoval za nás věci bolavé a dusivé, zoufale krásné i ty bez konce trýznivé," přidal se k hodnocení Mikuláškovy tvorby brněnský překladatel Antonín Přidal.

Přidal zároveň vzpomněl na básníkovy časté "holdy a přípitky, neústupné pozdvihování srdce a číše", jímž jsou knihy Oldřicha Mikuláška doslova protkány.

Dva titáni v kavárně Bellevue

Jan Skácel i Oldřich Mikulášek bývají za své "bytí" ve vyhlášené brněnské kavárně Bellevue (dnes je na místě pivnice Potrefená husa, pozn. red.)označováni za třeskuté a plnokrevé bohémy.

Jenže na stejném místě v semdesátých a v první půli osmdesátých let z onoho bujarého žití zbylo jen "už hlavně neradostné posedávání dvou skvělých bardů" v bývalé hospodě (kdysi dávno kavárně) na rohu Solniční a Joštovy ulice v Brně.

Mladí adepti básnického řemesla se tam hromadně a nevěřícně chodívali dívat, jak se tam ti dva básničtí titánové, jimž komunistický režim na dlouhá léta znemožnil publikovat verše, upíjejí v ústraní upadající pivnice. I ona jakoby trpěla těmi šedivými dny brněnské normalizace.

Oldřich Mikulášek v roce 1954 se synem Ondřejem, budoucím hercem

"Uvržen osobními i veřejnými událostmi do privatissima, omezil se Mikulášek v posledních patnácti letech svého života (zemřel 13. července 1985 v brněnské Úrazové nemocnici) na 'privátní' poezii - jen výjimečně u něho najdeme odbojný verš jako 'Nebudu zpívat podle not'," píše editor Jiří Opelík v knize Ztracený v poezii, kterou ke stému výroční básníkova narození letos vydalo brněnské nakladatelství Host.

Z Přerova do Brna

Přerovský rodák Mikulášek měl staršího bratra Zdeňka a dva mladší sourozence, Josefa a Annu. Tatínek Josef byl zřízencem na dráze, mamince Anně se druhé z jejích čtyř dětí narodilo 26. května 1910.

mikuláškovo výročí

1. června:
Moravské zemské muzeum, 17.00 Adresát Oldřich Mikulášek

Vernisáž výstavy k básníkovu výročí trvající do 25. září 2010.

Spojeno se křtem Mikuláškových básní, korespondence i statí přátel v knize A verš slova namlouvá si..., kterou pro brněnské nakladatelství Vakát připravil Zdeněk Drahoš.

Knihy k výročí

Vyšlo: Ztracený v poezii (Host, Brno 2010), výbor básní s doslovem editora Jiřího Opelíka.

Vyjde: Na podzim se v pražském nakladatelství Pulchra chystá kniha Mikuláškových fejetonů psaných pro prvorepublikové Lidové noviny a kniha básní, úvah o poezii literárně-vědných statí.

Oldřich v rodném Přerově vychodil obchodní školu, aby pak vystřídal řadu zaměstnání. Byl úředníkem, vozopísařem na železnici, akvizitérem vydavatelství Obzor, tiskárenským litografem i leptačem.

Ve svých jednadvaceti letech vydal první sbírku Černý bílý ano ne, načež nastoupil jako tajemník redaktora i řádný redaktor Obzoru. Definitivně se stal Brňanem v roce 1937 jako redaktor prvorepublikových Lidových novin, kdy se zároveň oženil s Boženou Hanzlíkovou.

I tato jeho přerovská láska jej mimochodem spojuje s básnickým kolegou Janem Skácelem, protože se po rozvodu s Mikuláškem stala v roce 1949 ženou jeho přítele.

Na počátku války vydal Mikulášek další tři sbírky, k nimž se v dospělosti příliš neznal. Po válce propadl nadšení z komunismu jako většina české kulturní fronty, vstoupil do KSČ a stal se redaktorem komunistické Rovnosti. Vydával samozřejmě další sbírky.

Z druhého manželství s "rozhlasačkou" Věrou Trojanovou se mu v roce 1953 narodil syn Ondřej, dodnes herecká opora brněnského Národního divadla.

Vydával další a další sbírky i jako redaktor brněnského rozhlasu a literárního měsíčníku Host do domu. Tehdy vznikly jeho možná nejkrásnější soubory veršů Krajem táhne prašivec, Ortely a milosti a Svlékání hadů.

Nepokorný zasloužilý umělec

V roce 1963 ho jmenovali zasloužilým umělcem, takže se stal nakrátko spisovatelem z povolání. "Básník sice umělecky ostře polemizoval s příznaky společenské stagnace, ale cítil se vždy jako součást tehdejšího systému, ne jako potenciální disident," svědčí o něm dramatik Milan Uhde s podotknutím, že básník "přijímal výhody přesvědčen, že si je zaslouží".

Oldřich Mikulášek a Jan Skácel (sedí u stolu) na literární besedě

Normalizace však byla nemilosrdná i k Mikuláškovi, který v roce 1971 doporučeným dopisem vrátil komunistickou legitimaci rozhořčen pokračujícím zhoubným vývojem.

"Odmítl pozvání do nově zakládaného a politicky přísně výběrového Svazu spisovatelů, a navzdory čerstvému vydání výboru ze svých veršů v Sovětském svazu se tak odsoudil ke ztrátě příležitostí publikovat. Veškeré výhody tím samozřejmě ztratil. Hrdost, kterou si do jisté míry zachovával i tenkrát, když byl ještě právem považován za loajálního pěvce při socialistickém dvoře, mu však uložila nežádat jako mnozí jiní o milost, ač mu slibovali, že se mu jí dostane," pokračuje ve vzpomínkách Milan Uhde.

Agogh až po převratu

K zákazu publikování se přidaly zdravotní problémy po těžkém úraze v roce 1969. Ty provázely básníka až do konce života. Přinesly mu invalidní důchod, ale i stálé bolesti a chůzi toliko o berlích.

Oldřich Mikulášek v roce 1951, kdy se stal redaktorem Lidových novin

Po deseti letech se brněnskému Bloku podařilo prolomit zákaz vydávání výborem z Mikuláškových básní Červenec. Jeho sbírky pak mohly opět vycházet, i když ta asi nezásadnější, sbírka Agogh, kolovala jen v domáckých přepisech a v exilových výtiscích z Mnichova. Oficiálně u nás mohla vyjít až po převratu.

Toho se už ovšem básník nedožil, sice ne tak těsně jako Jan Skácel, který zemřel 7. listopadu 1989, ale z hlediska dějin též nespravedlivě brzy.

Básník Oldřich Mikulášek ve svém bytě na Mášově ulici v BrněV roce 1969 se básník Mikulášek zranil a dvacet měsíců ležel v brněnské Úrazové nemocnici

Po dalším těžkém úraze zemřel 19. července 1985 v brněnské Úrazové nemocnici a jeho urna je uložena na čestném pohřebišti brněnské "Centrálky".

"Mikuláškova poezie je vzácné a překrásné jablko na stromě života: leskne se, usmívá, má kořennou chuť, voní - a také je trochu poďobané, krupobití se nad ním nejednou přehnalo," popsal tvorbu svého básnického kolegy možná nejpřesněji František Hrubín.

  • Nejčtenější

Rath uznal chyby. Bude léčit lidi, a shánět peníze na peněžitý trest

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za...

Na ARO leží neočkovaní. Není tu nikdo s třetí dávkou, řekl Válek v Brně

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyjeli na první oficiální návštěvu do...

Hra o nové nádraží v Brně. Trumfy drží Křetínský, který koupil Zvonařku

Třetí nejbohatší Čech získal klíčové pozemky u chystaného vlakového nádraží. Brno, které se o jejich zisk snažilo roky,...

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novorozenec měl popáleniny a zlomenou nohu. Partnerovi matky hrozí 12 let

Brněnští kriminalisté vyšetřují případ vážného týrání novorozence. Podle zprávy zveřejněné na internetových stránkách...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

V Břeclavi sní o velodromu, chtějí být průkopníky nové technologie

Když chtějí břeclavští cyklisté trénovat na velodromu s kvalitním povrchem, musí sednout do auta a dvě a půl hodiny jet...

Do chátrajících lázní chtějí vrátit procedury i odkaz architekta Fuchse

Před devadesáti lety mohli Brňané poprvé navštívit městské lázně v Zábrdovicích. Po desetiletích chátrání jim nyní...

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Nezakazujme plasty, raději se je naučme správně používat, říká expert

Premium V některých případech se bez plastů neobejdeme. Odpad z nich, který znečišťuje i moře, vyřeší až chemická recyklace,...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...