Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Střed Brna je královstvím opuštěných továren. Oživovat se je daří pomalu

  10:00
V centru Brna leží ladem desítky hektarů bývalých továrních areálů. Na jejich využití má ale město malý vliv, většina patří soukromým vlastníkům. Oživovat se daří jen několik z nich a ještě pomalu. Nové kancelářské budovy přitom často budí kontroverze.
Místo Vlněny na Dornychu vyrostou v Brně do deseti let kancelářské budovy za...

Místo Vlněny na Dornychu vyrostou v Brně do deseti let kancelářské budovy za tři miliardy korun. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Téměř 353 hektarů, tedy asi jako deset brněnských výstavišť. Takovou plochu zabírají všechny městské brownfieldy čili nevyužitá a zchátralá místa, která zbyla po zaniklých továrnách, vojenských areálech, průmyslových objektech či železnici.

Ze 130, které magistrát eviduje, je jich nejvíc v nejlidnatější městské části Brno-střed – 31. Ukázala to nová studie, kterou si radnice nechává zpracovávat v rámci zamýšlené strategie rozvoje.

„Jde o obrovské části města, které jsou neprůchodné, v dezolátním stavu, a protože většinou patří soukromým vlastníkům, město s tím nemůže moc dělat,“ řekl Filip Chvátal (KDU-ČSL), předseda komise pro strategické plánování Brna-střed.

Podle něj by politici brownfieldy viděli nejradši zastavěné byty, obchody, restauracemi či školami a školkami, aby se jim dařilo přilákat do města víc mladých rodin.

Dědictví moravského Manchesteru

Že je to možné, ukazují už úspěšně oživené lokality. Za 25 let se to podařilo asi u čtvrtiny ze všech zchátralých území uprostřed Brna. Nejznámější je bývalá slévárna Vaňkovka, z níž je dnes nákupní galerie.

Brněnské brownfieldy

  • Celková rozloha všech brněnských opuštěných továren, proluk, technických areálů, nevyužívaných železničních tratí či bývalých vojenských prostor je 353 hektarů.
  • Magistrát eviduje celkem 125 lokalit, z toho 31 v městské části Brno-střed. Od roku 2006 se podařilo revitalizovat 88 lokalit o rozloze 186 hektarů, 16 z nich pak v posledních třech letech.
  • K největším brownfieldům v centru, jež mají víc než pět hektarů, patří Jižní centrum, Malá Amerika vedle hlavního nádraží, bývalý areál armádních opraváren na náměstí Míru, továrna Vlněna na Dornychu, kterou založila rodina Stiassných, a areál firmy Kras na Mendlově náměstí.
  • Příklady revitalizace brownfieldů: administrativní komplex Titanium na místě stavebního dvora na Nových sadech, VIDA! science centrum na výstavišti, bývalé škrobárny na ulici Masná.

Stovky bytů dělníci postavili v roce 2007 na břehu Svitavy v prostoru někdejších jatek mezi ulicemi Masná a Křenová, odkud za druhé světové války odjížděli brněnští Romové do koncentračních táborů.

Na místě, kde stávaly garáže v Křídlovické ulici, zase před několika lety vyrostl dům s pečovatelskou službou, nejmodernější koncertní sál Sono Centrum na Veveří stojí v bývalé nevyužité proluce a z vyhořelého kasina u hlavního vlakového nádraží je dnes velký obchodní dům Letmo.

Opuštěná místa jsou většinou dědictvím po éře moravského Manchesteru, jak se Brnu na přelomu 19. a 20. století přezdívalo. Vysoká koncentrace textilních továren na jihovýchodě centrální části – kolem ulic Cejl, Křenová a Dornych – ale znamená, že po jejich zániku v 90. letech areály chátrají a uprostřed běžné zástavby tvoří neprostupnou hradbu.

„Revitalizaci často komplikuje i fakt, že vlastnictví pozemků je roztříštěno mezi řadu subjektů,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Rozvoj brzdí starý územní plán

Podle městských úředníků, kteří vypracovali databázi nevyužitých areálů, je problémem i starý územní plán z roku 1994. „Nemohl předpokládat rozsáhlý přesun průmyslové výroby pryč z města, k němuž ve druhé polovině 90. let došlo. Pro řadu dnešních brownfieldů i v širším centru tak stále určuje výrobní funkci,“ vysvětlil Poňuchálek.

Znamená to, že dokud se nezmění územní plán, což bude trvat ještě roky, nemůžou se na prázdných plochách stavět byty ani kanceláře, jak by si politici přáli.

Samo město se přitom snaží být aktivní. Kromě propagace nevyužitých ploch mezi potenciálními tuzemskými investory je jezdí nabízet třeba i na mezinárodní veletrh nemovitostí MIPIM do francouzského Cannes. Letos tam představilo káznici na Cejlu jako budoucí Kreativní centrum, které by mělo celou oblast výrazně oživit.

„Obecně mají investoři zájem o lokality, kde neváznou žádné zástavy, majetkoprávní spory a kde je očekávaná výnosnost deset až patnáct let,“ popsal Jan Hladík z Regionální rozvojové agentury jižní Moravy. V Brně-střed se podle něj dostávají do pozornosti různé zajímavé proluky, jako je třeba ta u Zvonařky, kterou zaplnila nová výšková budova Dorn.

Vůbec největším brownfieldem je Jižní centrum – prázdná pláň o rozloze přes sto hektarů od nynějšího vlakového nádraží přes Svratku směrem do Komárova a Heršpic, kterou protíná několik železničních tratí. Její rozvoj komplikuje hlavně fakt, že město stále ještě nerozhodlo, zda bude hlavní nádraží přesouvat na jih, nebo ne.

Kontroverzní Vlněna

Ale ani brownfieldy, které se nyní revitalizují, nevzbuzují u odborníků příliš nadšení. Jde především o Vlněnu na Dornychu, jež se změní v kanceláře, a bývalý areál Krasu na Mendlově náměstí, kde má vyrůst obytná čtvrť až pro tři tisíce lidí.

Architektům a urbanistům se nelíbí hlavně to, že zbouráním bývalých továren město přichází o atmosféru a historii. Za dobrý příklad dávají třeba Vídeň, která staré budovy nebourala, ale opravovala a udělala z nich žádané byty.

Jako nevhodná ukázka podle nich naopak slouží právě Vlněna. Skoro všechny budovy rozsáhlého areálu šly před pár týdny k zemi, na jejich místě vyroste 82 tisíc metrů čtverečních využitelné plochy, hlavně pro kanceláře.

„Textilní továrny mají přitom velmi flexibilní půdorysy, které lze využít i na bydlení. Brno zbouráním promeškalo obrovskou příležitost, jež mohla být architektonickým unikátem,“ myslí si architektka Janica Šipulová, která se Vlněnou zabývala v diplomové práci.

Podle ní tak mohl areál znamenat pro město mnohem víc, než kdy může nabídnout korporátní architektura kancelářských budov.

Tomáš Budař z firmy CTP, která je investorem projektu, ale říká, že nic než kanceláře není možné blízko hlučné ulice postavit. A zájem o ně stále je. „V Brně je ročně poptávka po asi deseti tisících metrech,“ řekl Budař. Vlněnu plánuje CTP stavět na etapy asi deset let. Přijde na tři miliardy korun.

  • Nejčtenější

Vrátili se problémoví Romové, zmínila starostka. Komunita chce její rezignaci

26. dubna 2024  16:13

Vlnu nevole a odsouzení rozpoutala svými výroky na adresu Romů poslankyně a starostka brněnských...

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Otec Masarykovy univerzity i ústavy. Špičkový právník vzešel z rodiny matematiků

27. dubna 2024

Vídeňský rodák František Weyr strávil podstatnou část života v Brně a zanechal tu nesmazatelnou...

Vyškov ztrácí na Duklu už jen bod, chrudimský Mašek dal čtyři góly

27. dubna 2024  13:25

Vyškovští fotbalisté v 25. kole druhé ligy porazili Varnsdorf 2:1 a na druhém místě tabulky...

Z českých krajin mizí původní druhy rostlin, nahrazují je teplomilné, uvádí studie

27. dubna 2024  11:34

Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy....

Mám strach, jestli jsem herce nezavedl do špatné uličky, říká brněnský režisér

27. dubna 2024  10:20

Po třiceti letech se brněnský divadelní herec a režisér Petr Gazdík znovu zabývá Bastardem. Býval...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...